Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Maďarský šovinizmus v rozpuku. Ako sa ho podarí využiť? - chelemendik.sk

 

Maďarský šovinizmus v rozpuku. Ako sa ho podarí využiť?

2020-05-26  (08:19)

 - Maďarský šovinizmus v rozpuku. Ako sa ho podarí využiť?

Napísal VILIAM ČERNÁK   
 
Maďarský šovinizmus o sebe dáva stále silnejšie vedieť. Pred vyše týždňom sa nechal opozičný maďarský politik Orbán počuť, akí sme zakomplexovaní: „Slováci majú komplexy, že sú mladý štát a sú uvrhnutí do neustáleho zápasu o obhájenie svojej identity, obzvlášť, keď musia vymedziť svoju existenciu na základe svojho suseda, maďarského štátu, ktorý je tisíc rokov starý.“ V rozhovore pre Hospodárske noviny zas perlil europoslanec Csanád Szegedi za Jobbik. Orbán s najväčšou pravdepodobnosťou bude tvoriť najbližšiu maďarskú vládu – jeho preferencie sú okolo 60 %. Samotný Jobbik seba vidí na 15 %.

Csanád Szegedi v rozhovore rovno požadoval, aby sa slovenskí ľudia v zmiešaných slovenských obciach učili maďarsky. Maďarskú menšinu nafúkol takmer o polovicu. Pre maďarskú šovinistickú propagandu je typické, že o svojich menšinách v zahraničí tvrdia, že sú im upierané základné ľudské práva – stavajú ich do pozície černochov počas Apartheidu. Takže rovnako ako Orbán, tak aj Szegedi hovoria o jazykovom zákone len v rovine čistej lži. Szegedi už v minulosti požadoval vylúčenie Slovenska z Európskej únie.


Maďarom máme byť vďační za ekonomický prínos

„Slováci by si mali uvedomiť, že práve maďarská menšina platí dosť vysoké percento celkových daní a podieľa sa svojimi silami aj na rozvoji slovenskej ekonomiky. Slováci môžu maďarskému obyvateľstvu len ďakovať,“ tvrdí Szegedi.

Maďarská menšina platí rovnaké dane ako všetci ostatní poctiví pracujúci. O nič viac a o nič menej. Ale takisto majú nárok na rovnaké sociálne benefity ako ostatní. Je prejavom skutočnej obmedzenosti vidieť len A a nevidieť B. Naopak dá sa skonštatovať, že maďarská menšina na Slovensku môže byť rada, kde žije a s kým žije. Maďarsku ako štátu hrozí bankrot – Slovensko je v porovnaní s ním krajina blahobytu. A to už nehovorím o tom, že k Maďarom sa hlásia aj Cigáni, u ktorých často prevažuje čerpanie benefitov nad odvádzanými prostriedkami štátu.


Trianon a Beneš – stále problém

Maďarská šovinistická obmedzenosť veľmi rada mlčí o jednom fakte: Trianon určil štátnu hranicu tak, že zhruba rovnaké počty (350 000) ostali v „cudzom“ štáte. Zatiaľ čo ale maďarská šovinistická štátna politika slovenskú menšinu asimilovala, maďarská menšina na Slovensku mohla kvitnúť. V skutočnosti bol Trianon nespravodlivý pre nás, lebo nám nielenže odkrojil väčšiu časť národa, ale tá bola aj časom asimilovaná. Baviť sa o počtoch Maďaroch je ale vždy rozporuplné, lebo sa ťažko určujú hranice medzi pomaďarčeným Slovanom, Nemcom, medzi pôvodným Maďarom, medzi takými, čo sa zo strachu hlásili k maďarskej národnosti a medzi takými, čo vznikli ako čistý štatistický falzifikát.

Celkovo pojmy maďarská identita a maďarstvo ako také sú kontroverzné, a je otázne či vôbec majú legitímny zmysel. V Maďarsku je príliš vysoká miera suicidiálnosti (počet samovrahov), pričom niektorí sa nazdávajú, že je to práve spôsobené krízou identity: rozpor medzi vybudovanou maďarskou fatamorgánou a medzi nemaďarským pôvodom.

Benešove dekréty sú síce neštandardným riešením z pohľadu dneška, ale sú štandardným riešením z pohľadu doby. Navyše, kto sa kedy zaoberal maďarským terorom voči slovenskému obyvateľstvu na územiach južného Slovenska po Viedenskej arbitráži? Z tohto aspektu Benešove dekréty pre Maďarov predstavujú iba miernu satisfakciu.

Csanád Szegedi z Jobbiku je obmedzený a nie veľmi inteligentný človek. Slovenská diplomacia by to mala využiť. Viktor Orbán je na tom síce trochu lepšie, ale ozaj len trochu. Keď maďarský šovinizmus operuje tisíc rokov starým štátom, toto treba tiež uviesť do pravého svetla. Uhorsko vzniklo ako multietnický štát, nie ako štát maďarský. My sme nevznikli 1. 1. 1993 a Maďarská republika nevznikla pred 1000 rokmi, ale v roku 1918. My sme tu boli už pred Maďarmi a o tomto treba poučiť celú Maďarskú republiku.

Sochy Rastislava, Svätopluka a iných slovenských kráľov sú nástroje, ktoré majú maďarský šovinizmus zobudiť zo sna. Historické témy si treba hĺbkovo prediskutovať, poučiť sa z nich a uzavrieť. Pokiaľ maďarský šovinizmus operuje neustále ohováraním, lžami a historickou krátkozrakosťou, je to veľmi nebezpečné. Hlúpym voličským masám to dáva falošné nádeje a bráni to kultúrnemu a mierovému spolunažívaniu.

 

beo.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Sergej Chelemendik   |   2010-02-21  (12:07)
55%  
mínus plus
  Всех авторов, которые умеют писать и рассуждать на жизненно важную для словаков тему возможной венгерской экспансии, приглашаем писать для нашего портала.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |