Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Maďarský ekonomický zázrak napriek EÚ - RUVR.RU - chelemendik.sk

 

Maďarský ekonomický zázrak napriek EÚ - RUVR.RU

2019-12-12  (23:27)

 - Maďarský ekonomický zázrak napriek EÚ  - RUVR.RU


Inflácia v Maďarsku dosiahla za obdobie od júna 1974 rekordne nízku hodnotu. Vedenie EÚ obviňuje nehladiac na to maďarskú vládu z nedostatočného boja s krízou.

Údaje zverejnené národným štatistickým úradom Maďarska /KHS/ prekvapili dokonca miestnych expertov. Ešte v júli činila úroveň inflácie 1,8% a analytici očakávali jej zníženie maximálne na 1,7%. No v auguste dosiahla úroveň inflácie v krajine rekordne nízkych 1,3%.

Ako sa podarilo vyjsť inflácii v Maďarsku počas finančnej krízy na úroveň roka 1974 – epochy štátneho socializmu a administratívneho regulovania cien? Pre úradníkov v Bruseli tu nemali s tým žiaľ recepty prísnej rozpočtovej disciplíny a zosilnenia dozorných funkcií ECB nič do činenia. Inflácia neodstúpila pred Bruselom, ale pred protikrízovými opatreniami maďarského kabinetu.

Viktor Orbám vzal kurz na národne orientované sociálno-ekonomické zmeny neberúc ohľad na okrikovanie z Bruselu. Od januára 2013 znížil napríklad kabinet o 10% ceny na plyn, elektrinu a vykurovanie a zaviazal „riadiace spoločnosti“ samostatne pokryť straty. V EÚ začali vtedy hovoriť o podrytí zásad trhovej ekonomiky, nesplnení odporúčaní Európskej komisie a populizme.

No dokonca aj oficiálna agentúra EC Eurostat bola nútená konštatovať, že krajina vyšla z recesie: vláde sa darí držať rozpočtový deficit v rámci požadovaných 3% Európskou úniou z hrubého domáceho produktu a do konca roka sa očakáva obnoviť stabilný hospodársky rast. Vyplýva z toho, že zachovať si nezávislosť svojej peňažno-úverovej politiky je v niektorých prípadoch oveľa výhodnejšie?

Maďarský ekonomický zázrak, o ktorom už začali vravieť niektorí experti, môže prinútiť EÚ a iné inštitúcie prehodnotiť názory týkajúce sa miesta a úlohy celej Východnej Európy. Veď ako ukázali udalosti posledných rokov, kríza nezasiahla ich, ale Grécko, Portugalsko, Španielsko a Írsko:

- Normatívy maastrichtských dohôd, kritériá zjednotenia krajín do eurozóny, kritériá efektívnosti práce jednotlivých inštitúcií, sú známe všetkým. Avšak ich absolútne nedodržiavali. Finančno-ekonomické normy narušovali všetci, no Východoeurópania boli predsa len prezieravejší ako ich západoeurópski kolegovia v Európskej únii.

„Západ prežíva krízu a deficit vedenia, nachádza sa v hľadaní odpovedí na rad nových výziev“, - tak charakterizovalo dnešnú situáciu v Európe a vo svete americké vydanie The American Interest. Treba sa vari diviť, keď sa jednotlivé európske krajiny snažia riešiť vznikajúce problémy na základe vlastných predstáv a konvencií? Maďarsko sa stalo, ako sa zdá, „prvou lastovičkou“ na tejto ceste.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |