Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Maďarsko sa mení na jedného z hlavných partnerov Moskvy v EÚ - chelemendik.sk

 

Maďarsko sa mení na jedného z hlavných partnerov Moskvy v EÚ

2020-01-17  (00:07)

 - Maďarsko sa mení na jedného z hlavných partnerov Moskvy v EÚ

19.2.2015

Návšteva Vladimira Putina v Maďarsku vyvolala zvýšený záujem zo strany európskych médií. Pragmatickosť a antiliberálne naladenie maďarského premiéra Viktora Orbána vyvolávajú obavy Bruselu. Spolu s Gréckom Maďarsko, napriek zložitému vzťahu k Rusku  a Rusom, sa mení na jedného z hlavných partnerov Moskvy v EÚ.

Oficiálny program maďarskej návštevy Vladimira Putina obsahoval stretnutia s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a prezidentom Jánosom Áderom, rokovania týkajúce sa dohody o dodávkach plynu, budovania nových blokov atómovej elektrárne a podpísania dokumentov o spolupráci a súčinnosti v oblasti zdravotníctva a vysokoškolského vzdelávania.

Napriek tomu, že Maďarsko je členom EÚ a NATO, medzi Budapešťou a Moskvou v posledných rokoch vznikli osobité vzťahy. V Rusku dúfajú v ich prehĺbenie a zlepšenie,  v EÚ a USA v ich zhoršenie. Tesne pred Putinovou návštevou v Budapešti sa uskutočnila hromadná protestná akcia, na ktorej sa zúčastnilo približne dvetisíc ľudí a západné  médiá uverejnili programové texty, venované  maďarskej a ruskej zahraničnej politike.

Článok na internetovej stránke rádia Sloboda sa volá Putin a kliešte pre Maďarsko. Autorka článku  Maria Lopatto najskôr na protiruskej akcii napočítala 4-tisíc účastníkov a neskôr porozprávala o tom, kto financuje organizáciu Občianska platforma, ktorá tento protest organizovala. Konkrétne je to   fond Norway Grants. V ruskom internete sa táto  organizácia prakticky nespomína, zato na stránke Norway Grants sa spomína, že za posledných päť rokov fond poskytol na rôzne projekty v európskych krajinách 804 miliónov eur. Najviac v Poľsku (311 miliónov) a Rumunsku (115 miliónov). Maďarsko sa ocitlo na treťom mieste s 83 miliónmi. O pridelení prostriedkov rozhoduje priamo nórske Ministerstvo zahraničných vecí.

Peniaze  väčšinou idú na ekologické projekty, podporu migrantov a Rómov, verejný dialóg a genderové projekty. V Rusku bola Občianska platforma vyhlásená za cudzieho agenta. Na rozdiel od precedensov s  Transparency International, sotva   by asi niekto zapochyboval o správnosti tohto rozhodnutia. Veď nepredstavujú azda pouličné demonštrácie s cieľom zmeniť vektor zahraničnej politiky očividnú a otvorenú politickú činnosť?

Článok Marie Lopatto je dosť odhaľujúci pokiaľ ide o EÚ. Toto napríklad hovorí interviewovaný maďarský politológ, účastník protestnej akcie Péter Krekó:

„Je očividné, že sa ruská strana snaží vybudovať si partnerské vzťahy v niektorých európskych štátoch, aby mohla prostredníctvom nich „pretlačiť“ zrušenie sankcií. V tomto smere sú najdôležitejšími  ruskými „priateľmi“   Grécko, Cyprus a Maďarsko. Nie je to však také jednoduché, akoby sa na prvý pohľad mohlo zdať. Vezmite si napríkald novú grécku vládu. Od začiatku kritizovali činnosť EÚ a vyhlásili, že budú vetovať sankcie proti Rusku. A čo vidíme: na zasadnutí Európskej rady grécky minister hlasuje za sankcie rovnako ako ostatní europski kolegovia. Kadý má možnosť porušiť celoeurópsky konsenzus, ale všetci si uvedomujú, že takéto kroky môžu mať vážne dôsledky“.


Pripomeňme, že v Ústave ZSSR bolo zakotvené právo dobrovoľného vystúpenia republík zo Sovietskeho zväzu. Reálne toto právo nikto nevyužil, až pokým politická moc v Moskve definitívne  „nevyhnila“.  Nebolo to preto, že by si to niektoré republiky nepriali (v Pobaltsku si to určite mnohí želali), ale báli sa „vážnych následkov“. Takže otázka znie: čím sa líši  EÚ s jej „neporušovaným konsenzom“ od „nerozborného“  Sovietskeho zväzu?

Maďarská opozícia  všeobecne podporuje  Obánovu politiku, nezávislú od EÚ,   obáva sa  však, že jeho rozhodnutia sú materiálne stimulované. „Na tom, že Orbán v niektorých otázkach ide do konfliktu s EÚ a buduje priateľské vzťahy s Ruskom, nie je nič zlé. Problém vzniká vtedy, keď logiku lídra krajiny riadia nie národné záujmy, ale cudzia lobby. Nemôžeme si byť istí, že Viktor Orbán nemá nejaké neverejné dohody s Putinom, na základe ktorých  by za dlhodobú dohodu za plyn maďarský premiér chcel niečo dostať od ruského prezidenta,“ hovorí bývalý korešpondent denníka Népsabadság v Moskve Gergely Nyilasy.

Upodozrievať premiéra z materiálnej zainteresovanosti pri plynovej dohode s Ruskom a nebrať do úvahy fakt, že opozíciu otvorene financuje Ministerstvo zahraničných vecí Nórska – druhého najväčšieho vývozcu zemného plynu v Európe – na to treba trpieť osobitným druhom politickej slepoty.

Článok v The Guardian je  nazvaný Návrat Ruska, pričom bolo použité  anglické slovo resurgence, s rovnakým talianskym koreňom Risorgimento – takto sa v Taliansku nazývalo národno-osloboditeľské hnutie proti cudziemu panstvu v 19. storočí. Iné významy slova sú obrodenie, vzkriesenie. Nedá sa však povedať, že by všetci v článku spomínaní mali z návratu Ruska radosť.

Už spomínaný politológ Péter Krekó v interview pre The Guardian bol  trochu ostrejší, než v rozhovore pre Slobodu: „Rusi z nás robia hlupákov. Orbán sa stal Putinovou bábkou. Myslí si (zrejme Putin, pozn. red. Vzgľad), že môže hrať Východom proti Západu“. 

Ako vyváženie, s odvolaním sa na nemenovaný zdroj, denník uvádza odopveď Viktora Orbána americkému senátorovi McCainovi, ktorý v minulosti hovoril to isté ako Krekó: „Nezaujímajú ma tvoje  myšlienky. Nemáš nijaký význam. Význam má Rusko – je tam plyn. Význam má Nemecko – je tam práca“.

Ďalej sa autori obracajú k antiruským expertom, ktorí označujú proruských politikov v Európe za „Putinových užitočných idiotov“. Urážky na adresu politických oponentov sú starou európskou tradíciou, ktorú úspešne prebrala Ukrajina. Nemenovaní „americkí a európski diplomati“ obviňujú Moskvu napríklad z podpory ultrapravicových na ultraľavicových politikov a vystúpení proti bridlicovému plynu.  Ako inak, tak, ako je to teraz populárne – bez akýchkoľvek dôkazov. 

V článku sa objavujú aj zábavné momenty. Napríklad  podnikateľ Konstatin Malofejev je vyhlasovaný za „ústrednú postavu pri presadzovaní ruských záujmov v Európe“ na základe toho, že vraj minulý rok sponzoroval  stretnutie európskych ultrapravičiarov v paláci Habsburgov (neupresňujúc, ktoré konkrétne to bolo sídlo) a filozof Dugin je označený za kľúčového ideológa Putina. 

Článok sa končí v štýle hollywoodskych filmov – happy endom. „Maďari sú predpojatí voči Rusom. Ale ľudia sú šťastní, že Rusi sa vracajú“.Viktor Orbán, Alexis Tsipras, Marine Le Penová a iní európski politici obviňovaní z toho, že sa zapredali Putinovi, že sú neofašisti, populisti, atď., ako sme už neraz písali, vôbec nie sú proruskými. Tak ako zlodej najhlasnejšie zo všetkých kričí chyťte zlodeja, tak aj politici a analytici, obsluhujúci záujmy Washingtonu, na úkor vlastných národov sa snažia predstaviť  stúpencov nezávislosti za agentov Moskvy.

Netreba pohŕdať názorom partnerov, opakujúc chybu ZSSR a EÚ, ale ani robiť inú chybu – začať živiť akékoľvek politické sily, ktoré nám prejavili nejaké sympatie. Všetky režimy, ktoré ZSSR sponzoroval (aj v neprospech vlastnej ekonomiky) sa po skončení financovania okamžite obrátili na stranu Západu, s výnimkou nekompromisnej Kuby a Severnej Kórey.

Iba vyváženou vzájomne výhodnou politikou,  plným rešpektovaním záujmov partnerov Moskva môže dosiahnuť to, aby hlas politikov, ktorí sú teraz označovaní za proputinských a snažia sa ich vyhlásiť za marginálnych, bude oficiálne vyjadrovať názor väčšiny obyvateľov Európy.

Ako protipól americkej politike „novej otvorenosti“, v rámci ktorej USA priamo priznávajú svoju snahu vplývať na vnútornú politiku všetkých krajín sveta, Rusko môže priniesť „nový pragmatizmus“ s rešpektovaním kultúrno-historických tradícií národov a dôrazom na ekonomickú spoluprácu, a nie na bezuzdný  export politických hodnôt.

V Budapešti, tak ako v minulosti v Káhire, New Dillí a Ankare sa kladú skúšobné kamene tejto politiky.

Vzgľad.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |