Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Maďarsko pod vládou nacionalistov? - chelemendik.sk

 

Maďarsko pod vládou nacionalistov?

2020-06-02  (09:12)

 - Maďarsko pod vládou nacionalistov?


V najbližšom mesiaci sa môže desaťmiliónové Maďarsko stať krajinou, kde sa k moci dostanú nacionalisti. To by znamenalo kardinálne zmeny v jeho zahraničnej politike, nie práve najlepším spôsobom pre Rusko a Ukrajinu.


Podľa výsledkov posledných prieskumov, za opozičnú konzervatívnu stranu „Maďarský občiansky zväz“ (Fidesz, ktorá presadzuje umiernené národné názory), sa v parlamentných voľbách začiatkom apríla pripravuje voliť viac ako  30 percent voličov. Vládna Socialistická strana môže počítať s 10 percentami a ultranacionalisti z Hnutia za lepšie Maďarsko (Jobbik) -  s 8-9 percentami. Ostatné strany takmer nemajú šance na zisk poslaneckých mandátov.
Pri takomto rozložení síl, konzervatívec Viktor Orbán, ktorý už raz bol v kresle premiéra v rokoch 1998-2002 a preslávil sa celým  radom nacionalistických výrokov, sa vráti naspäť na ten istý post. V parlamente sa ocitne aj strana Jobbik, ktorá otvorene používa nacionalistickú symboliku.
Pravdepodobnú zmenu moci   spôsobili najmä ekonomické príčiny. Ešte na jeseň roku 2008 krajina stála na pokraji krachu. V minulom roku síce získala od medzinárodných finančných organizácií 25 miliárd dolárov, ale podmienky pôžičky boli tvrdé. Štátne výdaje sa museli skresať o desať percent. Znížili sa mzdy a dôchodky, výdavky na vzdelanie a zdravotníctvo. Veľa podnikov skrachovalo, životná úroveň prudko poklesla.
Zodpovednosť za túto situáciu sa kládla na plecia vládnej koalície. V marci minulého roku dlhoročný premiér, socialista Ferenc Gyurcsány podal demisiu, no jeho nástupca Gordon Bajnai nedokázal situáciu podstatne vylepšiť.
Zmena moci sa určite odrazí aj na zahraničnej politike. Napríklad v predchádzajúcich rokoch maďarský premiér Ferenc Gyurcsány bol považovaný div nie za hlavného partnera Ruska v bývalých socialistických krajinách v Európe. Obidva štáty uzavreli množstvo zmlúv. Tá najdôležitejšia bola o pripojení Maďarska k projektu plynovodu Južný potok. Gyurcsány ani raz nebol obviňovaný z kritiky Ruska – či už pre vojnu v Južnom Osetsku alebo v súvislosti s rusko-ukrajinskou plynovou krízou. Teraz však partnerstvo môže byť ohrozené.
Favorit nadchádzajúcich maďarských volieb Viktor Orbán je vo vzťahu k Rusku veľmi rezervovaný. Ešte ako premiér na prelome storočí označil vzťahy s Ruskom „za prežitok minulosti“ a výsledky druhej svetovej vojny, kde nemecký spojenec Maďarsko prehral – za do neba volajúcu nespravodlivosť.
V roku 2005 Europarlament na popud Orbánových straníckych spolupracovníkov schválil rezolúciu, v ktorom bolo Rusko odsúdené vraj za utláčanie ugrofínskych národov. A to napriek tomu, že Kareli, Udmurti, Chanti a Mansiovia sa na útlak nesťažujú.
Keď v roku 2009 prebiehalo v maďarskom parlamente hlasovanie za Južný potok, Orbán vystúpil proti účasti svojej krajiny v projekte, motivujúc to tým, že Maďarsko sa nesmie stať kasárňami Gazpromu  a posilňovať svoju závislosť od Ruska. Kladné riešenie bolo schválené iba s malo prevahou hlasov. Otvorene o vystúpení z projektu, v prípade jeho príchodu k moci, Orbán nehovoril.  Avšak jeho predchádzajúce výroky na tému Ruska, vyvolávajú obavy.
Favorit nadchádzajúcich volieb veľmi rád využíva historickú tému a postavenie trojmiliónovej maďarskej menšiny v susedných krajinách – na Ukrajine, na Slovensku a v Rumunsku. V rokoch 1998-2022, keď bol pri moci, sa prijal celý rad zákonov, ktoré posilňovali kontakt diaspór v susedných krajinách s etnickou vlasťou. Na vysokých školách boli zavedené kvóty na študentov zo susedných štátov a z rozpočtu boli vyhradené peniaze na maďarské školy v týchto krajinách.
Rozhodnutie, ktoré sa vtedy prijalo - o zjednodušenej procedúre získania občianstva pre ukrajinských, srbských, slovenských a rumunských  Maďarov - vyvolalo medzinárodný škandál. Slovensko a Rumunsko podalo na Maďarsko žalobu na Európsky súd a ten prinútil Maďarsko odstúpiť od tohto zákona.
V roku 2004, keď bol Orbán v opozícii, organizoval uskutočnenie neoficiálneho referenda o vydaní maďarských pasov občanom susedných krajín. Hrozba sankcií zo strany EÚ a nízka podpora obyvateľstva nedovolili premiérovi Gyurcányovi, aby schválil kladné výsledky hlasovania.
Orbán sa však podobných plánov nevzdal. Pred príslušníkmi maďarskej diaspóre v Užhorode pred rokom vyhlásil napríklad toto: „Morálna stránka veci (t. j. poskytnutie občianstva) je hlbšia než politická. Do programu našej strany je včlenená táto otázka a sme pripravení vypracovať príslušný projekt zákona. Veď reč je o zjednotení národa“. Ukrajina, kde v Zakrapatskej oblasti žije minimálne 150-tisíc Maďarov, sa má nad čím zamyslieť.
Približne rovnaké, akurát oveľa radikálnejšie sú programové stanovy Jobbiku. Svoj vzťah k Rusku ukázali na jeseň 2006, keď Maďarsko oslavovalo 50. výročie vstupu sovietskej armády. Vtedy poškodili pamätník vojaka-osloboditeľa, ktorý stojí v centre Budapešti. O tri roky neskôr predstavitelia tejto strany zahádzali fľašami so zápalnou zmesou auto slovenského veľvyslanca, protestujúc, podľa ich názoru, proti utláčaniu Maďarov v tejto krajine.
V roku 2007 Jobbik založil oficiálnu organizáciu – Maďarskú gardu. Jej aktivisti však namiesto ochrany kultúrnych pamätníkov sa venovali tomu, že sa producírovali v čiernych uniformách, veľmi podobných nacistickým v 30. a 40.  rokoch minulého storočia.
Jeden z lídrov organizácie Gábor Vona v minulom roku vystúpil s návrhom obnoviť v Maďarsku žandárstvo – orgán, ktorý vo vojnových rokoch zodpovedal za deportáciu židov a cigánov do nemeckých koncentračných  táborov. Mimochodom, žandárske vojská bojovali  bok po boku s hitlerovcami aj na území Sovietskeho zväzu, kde sa preslávili zverstvami vo vzťahu k civilnému obyvateľstvu.
V decembri 2009 Najvyšší súd Maďarska zakázal Maďarskú gardu. Nie je však vylúčené, že pri premiérovi Orbánovi môže opäť pôsobiť zákonne. Orbán ju dokonca neoznačuje inak ako za „skupinu domobrany“. Jeho stranícki kolegovia z Fidesz-u už vystúpili s ideou vytvoriť v armáde jednotlivé oddiely „gardy ochrancov vlasti“. Ako narážka na následníctvo, kto bojoval bok po boku s Hitlerom.
Takže, ak sa výsledky sociologických prieskumov potvrdia a suverénne víťazstvo v aprílových voľbách bude patriť maďarskej pravicovým silám, zahraničná politika Maďarska, ležiasceho v strede Európy, sa môže radikálne zmeniť  nebezpečným smerom nielen pre Rusko a Ukrajinu, ale aj pre celú Európu.


Vadim Truchačov

pravda.ru

 

© Autorské práva na preklad tohto textu patria vydavateľstvu Sergeja Chelemendika Slovanský dom, ktoré prevádzkuje stránku chelemendik.sk

Aby ste sa vyhli konfliktu v súvislosti  s autorskými právami, prosíme všetkých, ktorí preberajú tento text, nemazať toho varovanie na konci každého článku.   


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Sergej Chelemendik   |   2010-03-25  (19:44)
50%  
mínus plus
  Пришло время читать книгу русского писателя "Словацкое Косово", написанную о Словакии и для словаков. В том числе и для словацких политиков, если они есть в природе. Книгу можно найти на этом сайте на русском и словацком языках.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |