Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Maďarsko hrá s EÚ a MMF nebezpečnú hru, ktorú môže iba prehrať - chelemendik.sk

 

Maďarsko hrá s EÚ a MMF nebezpečnú hru, ktorú môže iba prehrať

2020-01-14  (11:55)

 - Maďarsko hrá s EÚ a MMF  nebezpečnú hru, ktorú môže iba prehrať
20. júla 2010 

Maďarsko hrá s EÚ a Medzinárodným menový fondom (MMF) nebezpečnú hru a na jej konci môže krajina len prehrať, uviedla agentúra DPA.

Politická skúška sily sa stala stresovým testom pre Európu a zdá sa, že euro a EÚ ho pozoruhodne dobre zvládli. Po tom, ako sa maďarská národno-konzervatívna vláda sebavedomo dištancovala od svojho úsporného kurzu - ktorý zadlženú krajinu chránil pred bankrotom - MMF a EÚ zmrazili poskytnutie ďalších prostriedkov z rámcového úveru 20 miliárd eur. Budapešť ho dostala na jeseň 2008 a z neho nevyčerpala ešte asi 5 miliárd eur. Odmietnutím úsporného kurzu sa Maďarsko vzdalo svojej ochrannej siete.

Trhy na rozhodnutie Budapešti nezareagovali prudko. Euro zostalo prekvapujúco silné, blízko svojej najvyššej trojmesačnej hodnoty 1,30 USD. Napriek pretrvávajúcej dlhovej kríze v Európe zostali investori pokojní. "Dôvera voči európskym politikom bola obnovená," uviedol vedúci bruselského politického Centra pre otázky európskej politiky (CEPS) Daniel Gros.

Je to predovšetkým politický signál, ktorý je nasmerovaný aj do Grécka. Lebo na ozdravenie národných ekonomík v južnej Európe, predovšetkým v Grécku, je naliehavo dôležité, že politici nesmú kurz úspor ukončiť predčasne. Po prvom rozladení z Maďarska, ktorého správanie sa v diplomatických kruhoch hodnotí ako drzé, došlo v Bruseli v súvislosti s Maďarskom k úľave. "Ukázali sme červenú kartu. A nijaká vláda nás nebude ťahať za nos," uviedol nemenovaný diplomat.

Na prípade Maďarska môže EÚ demonštrovať, že nepodľahne. Lebo Maďarsko nie je Grécko. Maďarsko je síce členom EÚ, ale nemá euro. V dôsledku toho Maďari nie sú súčasťou európskeho bankového a menového systému, preto nemôžu rozvrátiť euro. Okrem toho má Maďarsko podstatne nižšie dlhy ako Grécko. "Ak sa veci dostanú dostatočne ďaleko, Maďarsko možno pokojne nechať padnúť," dodal Gros.

Tlak na Budapešť sa začína zvyšovať. Brusel informoval, že práve dohodnuté trestné sankcie vyskúša na Maďaroch za to, že neplnia rozpočtové úspory. Krajina môže prísť napríklad o prístup k podporným prostriedkom z európskych regionálnych fondov. "Musíme vyceriť zuby," povedal menový komisár Olli Rehn.

Motto znie: Už nijaké ďalšie Grécko. Úradníci EÚ pridlho zatvárali oči nad tým, ako si Atény prešľapávali cestu k hlbokej finančnej kríze falšovaním údajov, trvalým zlým hospodárením, stagnujúcimi reformami a korupciou. Len úverom 110 miliárd eur sa podarilo v máji zachrániť dlžníka pred štátnym bankrotom - a súčasne aj euro.

Grécko je teraz pod núteným dohľadom EÚ a opraty drží pevne v rukách. Atény nedostanú nijaké ďalšie peniaze, ak nepreukážu, že dosiahli nové úspechy v úsporách. Vláda musí v týchto dňoch uskutočniť radikálnu reformu sociálneho systému. Podporujú ju v nej tak Washington, ako aj Brusel. MMF a EÚ chvália grécky "výrazný pokrok v úsilí o nasmerovanie verejných financií do trvalo priaznivého koryta".

Teraz sa vypláca, že MMF sa podieľa na záchrane európskych dlžníkov. Keď sa začiatkom mája diskutovalo o eurovale, podopretom 750 miliardami eur, viaceré krajiny chceli túto otázku riešiť len vnútri eurozóny. Bola to však spolková vláda s kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorá naliehala na spoluúčasť MMF. Ten už desaťročia pomáha krajinám s nadmernou zadlženosťou.

Nielen expertízy, ale aj politická nezávislosť robia MMF takým cenným. "MMF plní svoje úlohy lepšie, než by to dokázali členovia EÚ," povedal nemenovaný diplomat. Fond nemá nijaké politické ohľady, neprejavuje sa v ňom nijaká národná citlivosť - platia len holé čísla.

Prípad Maďarska ukázal, že trhy sú zreteľne uvoľnenejšie. Teraz klíči nádej, že dlhová kríza by sa mohla začať chýliť ku koncu a gréckou chorobou sa nebude môcť už nikto infikovať.

Súčasne EÚ vyslala jasný signál: Sporiť sa oplatí. Malé Estónsko dostalo nedávno zelenú na vstup do eurózony. Jej 17. členom sa stane od 1. januára 2011. Pokladá sa za vzorného žiaka EÚ v tvrdej úspornej politike. Na rozdiel od neho Maďarsko v každej oblasti postupuje proti svojim výhodám. Vstup do eurozóny, ktorý sa mohol uskutočniť v roku 2014 alebo 2015, prestal byť pre túto krajinu prioritou.

Informovala o tom agentúra DPA.

Orbán: Nie je záležitosťou MMF, ako dosiahneme dohodnutý schodok

Maďarsko sa so svojimi veriteľmi dohodlo, že tento rok zníži rozpočtový schodok na 3,8 % hrubého domáceho produktu. Dohoda sa však netýka iných otázok hospodárskej politiky, tvrdí maďarský premiér Viktor Orbán. Inými slovami chce povedať, že Medzinárodný menový fond a Európska únia sa nemajú starať o to, ako sa Budapešti podarí dodržať stanovený fiškálny cieľ.

"Dohoda, ktorú podpísali MMF a Maďarsko v roku 2008, vyprší v októbri tohto roka. Táto dohoda obsahuje jediný fakt, konkrétne, že Maďarsko musí v roku 2010 dosiahnuť rozpočtový deficit 3,8 % HDP," povedal Orbán na tlačovej konferencii.

"Rokovania medzi MMF a Maďarskom sú okrem tohto o každej inej otázke nepodstatné. Naša dohoda nehovorí nič o tom, ako máme stanovený cieľ dosiahnuť. Výber a načasovanie nástrojov je výlučne v kompetencii nášho štátu."

Informovala o tom agentúra Reuters.

Zdroj: TASR

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


retro13   |   2010-07-21  (13:52)
50%  
mínus plus
  Podla mna ju moze aj vyhrat. Madarov moc nemusim, ale ak sa im podari progresivne zdanit banky bude to velke vitaztvo a ostatne staty sa mozno tiez podobne rozhodnu bude to konecne hon na ludi, ktori tuto krizu zavinili, co sa im nebude teda vobec pacit. Banky sa toho boja ako cert kriza a ja HUN drzim palce.


danica   |   2010-07-21  (21:08)
50%  
mínus plus
  Vsimol si niekto, ze radio Viva zacalo hrat viac madarske pesnicky, davat madarske vedomostne sutaze, vyhercom rozdavat listky na madarsky festival a pustat reklamy na madarske dovolenkove "destinacie"?

Kto to plati? Niekto sa velmi snazi - ale sudiac podla reci, spravania a postoja Orbana - ten to asi nebude...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |