Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Maďarsko a Rumunsko: politika „mäkkej sily“ - chelemendik.sk

 

Maďarsko a Rumunsko: politika „mäkkej sily“

2020-08-12  (20:42)

 - Maďarsko a Rumunsko: politika „mäkkej sily“
 
   
     

Венгрия Румыния флаг 

© Koláž: Hlas Ruska

Mimo Ruska žije vyše 30 miliónov etnických Rusov a to prevažne na postsovietskom priestore. Mnohí z krajanov majú veľké ťažkosti so zachovaním národnej identity. No Maďarsko a Rumunsko našlo efektívny spôsob vyriešenia tohto problému na svojich hraniciach s Ukrajinou. Na mieste kompaktného nachádzania sa „pokrvných bratov“ sa intenzívne rozdávajú maďarské a rumunské pasy. Oficiálny Kyjev pritom mlčí. Prečo? Odpovedá ukrajinský politológ Anton Fiňko:

-Maďarsko zaviedlo ešte v roku 2001 takzvané „zelené pasy“ garantujúce ich majiteľom zamestnanie, sociálny balík, voľný pohyb a život v zóne Schengenu, ako aj iné blahá maďarského štátu. Táto politika sa aktívne prevádza na miestach kompaktného nachádzania sa Maďarov na Ukrajine – v Berezovskom, Mukačevskom a Užgorodskom okrese. To isté robí Rumunsko pre svojich krajanov v Černigovskej oblasti. Dva štáty, ktoré sú členom Európskej únie, tak využívajú „soft power“, to znamená „mäkkú silu“ v termínoch medzinárodnej politiky, na upevnenie svojich pozícií v hraničných oblastiach. Maďarské pasy dostávajú často aj etnickí Ukrajinci v Podkarpatskej Rusi. Táto politika môže mať v prípade konfliktnej situácie ďaleko idúce negatívne následky. Spomeňme si napríklad na faktický napoly rozpad Moldavského štátu. Tam sa nečakane všetci ocitli s rumunskými pasmi.

Politiku Maďarska a Rumunska rozdávajúcich pasy v hraničných ukrajinských oblastiach hodnotí z inej pozície moskovský politológ Kirril Frolov:

-Zákon o zahraničných Maďaroch im udeľuje volebné právo v samotnom Maďarsku. Maďarsko pritom dávno vyriešilo otázku s maďarskými školami v pohraničných oblastiach Ukrajiny, s výveskami v maďarskom jazyku. Domnievam sa, že Rusko by sa malo poučiť a nebáť sa zaviesť inštitúciu dvojitého občianstva. Naši krajania žijúci na Krymu, v Donbase, v Podnestrovskej Moldavskej republike, v Severnom Kazachstane a v Pobaltských republikách, iba Rusku poďakujú.

Rusko má ako je známe, inštitúciu dvojitého občianstva s jednotlivými krajinami. Napríklad s Francúzskom. Na Ukrajine podobná zákonodarná norma úplne chýba. Vyplýva z toho, že jej občania v hraničných oblastiach získavajú zahraničné cestovné pasy fakticky nelegálne. Ale ako sa vyjadril veľvyslanec Maďarska na Ukrajine Michal Baer, táto politika sa robí „nežne“. Nikoho vraj nenútia. Hlava diplomatického zastupiteľstva obzvlášť zdôraznila dôležitosť pre jeho krajinu „východného susedstva“.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |