Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Maďarskí poslanci zložili sľub; Vona ukázal gardistickú vestu - chelemendik.sk

 

Maďarskí poslanci zložili sľub; Vona ukázal gardistickú vestu

2020-02-27  (09:02)

 - Maďarskí poslanci zložili sľub; Vona ukázal gardistickú vestu

 piatok 14. 5. 2010 13:13

BUDAPEŠŤ.  Poslanci Národného zhromaždenia Maďarskej republiky zložili dnes popoludní poslanecký sľub, čím vznikol v poradí šiesty maďarský parlament po spoločenských zmenách z prelomu 80. a 90. rokov. Predseda radikálnej strany Jobbik, Gábor Vona, si počas prísahy vyzliekol sako, pod ktorým mal vestu uniformy zakázanej Maďarskej gardy.

Poslanci prisahali po tom, čo im boli potvrdené mandáty. Akt prísahy sa konal pred historickými vlajkami, medzi ktorými bola aj arpádovská, používaná často práve extrémistickou stranou Jobbik.

Fidesz dnes predloží návrh o dvojitom občianstve

Vládny Maďarský občiansky zväz-Fidesz predloží dnes do parlamentu dokument obsahujúci návrh zákona o občianstve, poslanci však o ňom nebudú rokovať. Pre TASR to uviedol poslanec za Fidesz Zsolt Németh, ktorý by mal v novom kabinete Viktora Orbána obsadiť miesto štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí.

Novela občianskeho zákona je podmienkou poskytovania dvojakého občianstva Maďarom žijúcim v susedných krajinách.

Na otázku TASR, či Fidesz uvažuje o poskytnutí volebného práva Maďarom, ktorí sa o dvojaké občianstvo prípadne budú uchádzať, Németh povedal, že otázka práva voliť nie je súčasťou zákona o občianstve. "Do programu rokovania parlamentu bude zaradená novela úpravy zákona o občianstve. Otázka úpravy volebného práva nebude na programe," zdôraznil.

Zasadal nový parlament

Maďarský prezident László Sólyom navrhne šéfa strany Maďarský občiansky zväz (FIDESZ) Viktora Orbána na post premiéra. Sólyom to dnes potvrdil na ustanovujúcej schôdzi nového parlamentu v Budapešti.

Ako ďalej zdôraznil, je neprípustné, aby z úst člena parlamentu zaznievalo nabádanie k nenávisti. Imunita podľa neho nemôže chrániť poslanca, ktorý sa dopustí takéhoto zločinu. "Cieľom imunity je to, aby chránila poslanca od obťažovania, ktoré mu bráni v jeho práci, a od útokov, ale nemôže chrániť vedomé porušovanie zákona," citovala Sólyoma tlačová agentúra MTI.

Maďarský prezident zároveň uviedol, že sa treba zaoberať tým "do očí bijúcim rozdielom," že v "historickom parlamente" v roku 1990 nebola radikálna pravicová strana a frakcia, "teraz však na základe vôle voličov je".

Blok Fidesz-Kresťanskodemokratická ľudová strana (Fidesz-KDNP) získal v aprílových parlamentných voľbách dvojtretinovú väčšinu poslaneckých mandátov v 386-člennom zákonodarnom zbore.

Sólyom: Ekonomika bude prvoradá

Maďarský prezident László Sólyom dnes v úvode ustanovujúcej schôdze nového parlamentu označil za najdôležitejší cieľ dať do poriadku hospodárstvo Maďarska. Na slávnostnom podujatí sa zúčastnili predstavitelia diplomatických zborov a zástupcovia zahraničných Maďarov; zo Slovenska bol prítomný predseda SMK Pál Csáky.

Do poslaneckej lavice zasadol predseda Jobbiku Gábor Vona v tmavom obleku. V prípade, že by si bol dal avizovanú vestu zakázanej Maďarskej gardy, hrozilo, že poslanci Maďarskej socialistickej strany (MSZP) opustia rokovaciu sálu.

Ako Sólyom konštatoval, sú aj ďalšie oblasti, ktorým sa v záujme budúcnosti treba mimoriadne venovať: vzdelávanie, školstvo a potlačenie korupcie. Podľa jeho vyjadrenia dôležitou oblasťou bude boj proti chudobe a v rámci nej aj integrácia Rómov. Cesta k nej vedie cez vzdelávanie, dodal.

K tomu, aby bolo možné naplniť mimoriadnu úlohu parlamentu - postaviť krajinu na nohy -, je potrebné zomknutie celej spoločnosti. Tento parlament a vládna väčšina má podľa jeho vyjadrenia obrovskú zodpovednosť.

Jobbik musí ctiť ústavu

Prezident pripomenul, že z vôle voličov sa do zákonodarného zboru dostala aj radikálna pravicová strana Jobbik. Podotkol, že všetci poslanci majú rovnaký mandát a právne sú si rovní. Pripomenul ústavné hranice činnosti každej strany; súčasne zdôraznil aj dôležitosť slobody prejavu

Ako však dodal, nemožno v parlamente dopustiť, aby zaznelo poburovanie a v tom prípade poslancov nemôže chrániť ani imunita. "Aj Jobbik musí zachovať ústavné predpisy týkajúce sa politických strán," povedal, zdôrazniac, že je potrebné potlačiť extrémistickú propagandu.

Sólyom privítal, že do parlamentu sa dostala aj novovzniknutá strana Politika môže byť iná (LMP), ktorej programom je ochrana životného prostredia a udržateľný rozvoj.

 Novým predsedom parlamentu je dvojnásobný olympijský víťaz

BUDAPEŠŤ. Predsedom maďarského parlamentu sa dnes na ustanovujúcom zasadaní zákonodarného zboru v Budapešti stal niekdajší dvojnásobný olympijský víťaz v šerme Pál Schmitt (67).

Rodáka z Budapešti, ktorého na túto ústavnú funkciu nominoval víťazný blok Maďarský občiansky zväz-Fidesz a Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP), podporilo pri voľbe 353 poslancov. Ďalších 17 zákonodarcov hlasovalo proti.

Člen dvoch víťazných maďarských družstiev v tímovej súťaži v šerme fleuretom z OH v Mexiku 1968 a Mníchove 1972, dosiahol svoj životný individuálny športový úspech triumfom v Svetovom pohári 1971.

Už relatívne krátko po skončení aktívnej športovej kariéry sa Pál Schmitt stal v roku 1983 generálnym tajomníkom a o šesť rokov neskôr prezidentom Maďarského olympijského výboru, ktorému šéfuje aj v súčasnosti. Od roku 1983 bol členom Medzinárodného olympijského výboru (MOV), od roku 1995 jeho podpredsedom, v roku 2001 neúspešne kandidoval na najvyšší post v MOV.

V roku 2002 kandidoval ako nezávislý na post primátora Budapešti, avšak v súboji s Gáborom Demszkym neuspel. O rok neskôr vstúpil do Maďarského občianskeho zväzu-Fidesz a ešte v tom istom roku sa stal jedným z jeho podpredsedov. Od roku 2004 je europoslancom tejto strany a od roku 2009 jedným z podpredsedov Európskej ľudovej strany.

Po triumfe Maďarského občianskeho zväzu-Fidesz v nedávnych voľbách oznámil, že sa z Európskeho parlamentu vráti na domácu politickú scénu.

Podpredsedami maďarského parlamentu sa po dnešnej voľbe stali Sándor Lezsák a István Jakab (obaja Fidesz), János Latorcai (KDNP), István Ujhelyi (Maďarská socialistická strana, MSZP) a Zoltán Balczó (Hnutie za lepšie Maďarsko-Jobbik).


Zdroj: TASR


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |