Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Maďarská menšina je spokojná - chelemendik.sk

 

Maďarská menšina je spokojná

2020-05-25  (09:50)

 - Maďarská menšina je spokojná
18. júna 2010  7:52

Maďarská menšina bude mať v novom parlamente najmenšie zastúpenie od novembra 1989. Nemusí to však znamenať slabšie presadzovanie menšinových záujmov, myslí si sociologička Zuzana Mészárosová-Lamplová z Ústavu stredoeurópskych štúdií Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Dôležitá je podľa nej kvalita poslancov, obsah ich požiadaviek a schopnosť získať pre ne podporu ostatných poslancov. "Počet poslancov je dôležitý. Ale z hľadiska kvalitatívneho je to otázne. Môžem mať veľa poslancov, ale keď nie sú jednotní, je to problém," dodáva.

Napriek tomu, že SMK s vyše stotisíc hlasmi voličov zostala mimo parlamentu, maďarská menšina je podľa sociologičky s novým parlamentom spokojná. "Keďže väčšina maďarských voličov volila Most - Híd, asi je s početným zastúpením v parlamente spokojná. Vedeli, že na kandidátke sú aj Slováci." Nevylučuje, že SMK sa do parlamentu môže po ďalších voľbách vrátiť. Nebude to záležať len na zmene jej štýlu, ale aj na tom, ako sa Mostu podarí presadzovať záujmy menšiny. Voľby podľa nej zborili mýtus - ukázali, že väčšina Maďarov na Slovensku nie je radikálna a takúto politiku odmieta. V týchto voľbách to pomohlo Mostu získať vyše 200-tisíc hlasov.

Starostka Veľkých Ludiniec s 95-percentným maďarským obyvateľstvom Zita Cseri (nezávislá) veľmi optimistická nie je. "Sedem statočných v parlamente je málo. Myslím si, že ťažko niečo presadia." Podľa nej je škoda SMK. Možno postupovala niekedy tvrdo, ale vraj inak sa nedá, keď chcela obhájiť záujmy Maďarov. O Moste hovorí zdržanlivo. "Ťažko povedať, či je to dobro, alebo zlo. Strana má za sebou len asi jedenásť mesiacov života."
Veľké Ludince majú 1¤630 obyvateľov. 370 volilo SMK, 330 Most. Želajú si, aby sa nová vláda pozrela na jazykový zákon. Miestni sú presvedčení, že štát neprávom zasahuje do ich života. Dôchodcovia sa pýtajú, prečo by sa na úradoch na juhu Slovenska malo hovoriť len po slovensky.

Mészárosová-Lamplová hovorí, že Maďari chcú žiť na Slovensku, považujú ho za svoju vlasť. "Nie sú pre nich prvoradé národnostné požiadavky. Neželajú si, aby ich špecifické postavenie národnostnej menšiny bolo využité na vyvolávanie konfliktov. Aj voľby ukázali, že nechcú byť konfrontačným činiteľom."

Rovnako ako všetci ostatní občania očakávajú slovenskí Maďari stabilizáciu hospodárstva.

Maďarskí učitelia nechcú ministra, uvítali by štátneho tajomníka

Maďarskí pedagógovia sa počas vládnutia končiacej koalície ozývali často. Problém mali s učebnicami, so slovenskými názvami v nich, s metodikou výučby slovenčiny a predovšetkým s vedením ministerstva školstva. Teraz čakajú ráznu zmenu. "Právom očakávam čím rýchlejšie personálne zmeny na najvyššej úrovni ministerstva. Aby si tí ľudia nemysleli, že národnostné školstvo je akési zbytočné zlo, ktoré by prípadne bolo možné aj zlikvidovať," hovorí predseda Združenia riaditeľov škôl s vyučovacím jazykom maďarským Alexander Fibi, riaditeľ školy v Dunajskej Strede.

Bývalý učiteľ matematiky, informatiky a zemepisu z gymnázia v Galante László Pék si myslí, že maďarské školstvo by si zaslúžilo samostatné metodické centrum, ktoré by ďalej vzdelávalo pedagógov pre ich školy. Ako predseda Združenia maďarských pedagógov hovorí, že treba zmeniť zákon o štátnom jazyku. Učiteľom pridal zbytočnú agendu, keď každodenné zápisy z vyučovania musia robiť dvojjazyčne. Fibi si zas želá, aby "prestali byť problémom také sprostosti ako jednojazyčné alebo dvojjazyčné geografické názvy v učebniciach" a aby dostávali kvalitné a dobre preložené učebnice aj monitorovacie testy.

Obaja sa zhodujú, že posilniť treba aj rómske školstvo. Základným predpokladom je návrat kvalifikovaných ľudí do ministerského oddelenia národnostného školstva. "Bol som šokovaný, keď som sa dozvedel, že nikde neexistuje vyučovanie v rómskom jazyku," dodáva Pék. Maďarského ministra školstva maďarskí pedagógovia nepožadujú. "Nebolo by správne, aby bol Maďar na čele celého rezortu. Most by však mohol mať štátneho tajomníka špecializovaného pre celé národnostné školstvo," povedal Fibi.

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |