Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Maďari vyhlásili v Rumunsku autonómiu - chelemendik.sk

 

Maďari vyhlásili v Rumunsku autonómiu

2020-08-04  (10:58)

 - Maďari vyhlásili v Rumunsku autonómiu

Maďari vyhlásili v Rumunsku autonómiu

2009-09-16  (01:03) [Edit Delete Unpublish]


 

Bude zaujímavé zistiť, s akými inštrukciami sa vrátili naši poslanci maďarských strán zo zasadnutia „Fóra Karpatskej kotliny“ v Budapešti, keď práve v tom čase funkcionári Strany Maďarov v Rumunsku vyhlásili v rumunskom Sedmohradsku teritoriálnu autonómiu! Kvázi prezidentom „nového štátu“ s hymnou, znakom a vlajkou sa stal prezident Maďarskej národnej rady v Sedmohradsku a biskup Reformovanej cirkvi László Tökes. Cielené zhoršenie Slovensko-maďarských vzťahov sa nám v tomto kontexte môže javiť v celkom novom svetle.

To, že Sikuli, Maďari v Rumunsku, požadujú svoju kultúrnu autonómiu sa stalo opakujúcim sa rituálom a nebolo by to tak citlivé, keby funkcionári Strany Maďarov v Rumunsku tieto požiadavky nespájali aj s teritoriálnou nezávislosťou. Presne to urobili tento víkend, vo veľmi nevhodnom termíne. Podozrenie na cielenú, na diaľku riadenú provokáciu, je veľmi pravdepodobné.

Pred cca 400 priaznivcami sa cez víkend zrodil nový štát. Tak si mohol myslieť každý, kto sa pozeral na inauguráciu hymny, znaku a vlajky v Odorheiu Secuiesc (maď. Székelyudvarhely, nemec. Oderhellen) t.j. v kvázi hlavnom meste Sikulov v župe Harghita v Sedmohradsku.

Sikuli chceli byť Kataláncami Rumunska a vydávať svoje vlastné noviny, hovoriť svojim jazykom, vyučovať ho na školách, zakladať vlastné spolky a svoje lokálne záležitosti sami riadiť. Pretože to už smeli doteraz, aj keď pri lokálnej správe, dochádzalo nakoniec k silným treniciam s rumunskou centrálnou mocou, ktorá prepustila všetkých regionálnych úradníkov, náhodou všetko etnických Maďarov, kvôli čomu sa hneď rýchlo začalo hovoriť o „etnických čistkách“. Alebo vlastne: hovoriť nechalo.

Situácia Maďarov v Rumunsku je v „materskej krajine“ nielen so záujmom pozorovaná, ale aj zanietene inštrumentalizovaná. Najšikovnejšie Fideszom, ale aj "nestranný" prezident Sólyom si pravidelne primastí.

Heslá od biskupa, krčmový účet od šéfa strany

Pred ovlajkovanými prívržencami sa patrioticky zdôrazňuje: "Sikulská župa vyhlasuje svoju teritoriálnu a administratívnu autonómiu, vo vnútri svojich prirodzených, v priebehu histórie vyrastených hraníc."

So slávnostným gestom boli obálky s vyhlásením nezávislosti zaslané Rumunskému parlamentu a Rade Európy. László Tökes, prezident Maďarskej národnej rady v Sedmohradsku a biskup Reformovanej cirkvi, je kvázi-prezidentom novej krajiny.

Ostro kritizuje nezáujem EÚ o Sikulov. Markó Béla, šéf UDMR síce varuje, že len s proklamáciami samotnými sa veľa nedosiahne, ale treba mnoho malých krokov a potreba rokovaní. Avšak rozvaha ho zasa rýchlo opustila, keď za vždy znova kypiaceho jasotu „más“ začal otvárať krčmový účet: v Rumunsku žije asi 7% Maďarov, teda Maďari sú na 7% majiteľmi tejto krajiny. V Sedmohradsku je zhruba každý štvrtý Maďar, čo znamená, "že nám tu patrí 25%".

V Sikulsku majú v mnohých obciach a územiach dokonca okolo 80%. Majitelia musia byť rešpektovaní a ich právo sa musí presadzovať na všetkých úrovniach a vo všetkých inštitúciách. Preto musíme získať výsostné práva nad regionálnymi fondami, aby sme mohli samostatne rozhodovať, na čo sa budú využívať peniaze.

Sikuli ako Baskovia Rumunska?

Maďarom sa v Rumunsku nevedie vôbec tak zle. Žijú mierne nad priemerom krajiny, sú inovatívni, usilovní, ich región sa vyvíja, nie lineárne, ale predsa. Ich strana je zastúpená v parlamente, dokonca často vo vládnych koalíciách. S Rumunmi, pokiaľ sú susedia a nie funkcionári z Bukurešti, sa vychádza už storočia. Oni chcú však všetko. Totálnu nezávislosť pri správe a rozpočet. Takto to každopádne radi deklarujú funkcionári Demokratickej aliancie Maďarov v Rumunsku, ktorí neúnavne vykresľujú obraz historickej obete, ktorá je aj dnes neustále a všade znevýhodňovaná. Ľudia z UDMR sú pritom dokonca skôr umiernení. Nie málo z nich požaduje priamo pripojenie k Maďarsku.

Samozrejme, aj umiernení Sikulovia sa nemôžu vo svojich snahách opierať o nejakú španielsku vládu, ktorá prevzala mentalitu „rozdeľuj a panuj“ svojich monarchistických predkov ako princíp zachovania štátu. Nemajú ani žiadnu Barcelonu, ako hlavné mesto. Sikuli tu majú dočinenia z centralisticky drilovanými Rumunmi, ktorí vyhlásenie teritoriálnej autonómie časti Sedmohradska celkom správne budú musieť považovať za útok na svoju Ústavu. A zistia že rumunskí Maďari sú skôr zakuklení Baskovia, ako Katalánci, keď sa im poskytnú k tomu také dôvody, ako toto víkendové podujatie, ktoré Maďarom v Rumunsku poskytlo medvediu službu.

Sikuli, "Strážcovia hraníc“ Maďarska, mali od 13. storočia do 1867 rozsiahle sebaurčenie, ktoré bolo skoro pološtátom. Toto skončilo práve "vyrovnaním" medzi Maďarskom a Rakúskom. Nad tým by sa mali Maďari v oboch krajinách možno raz zamyslieť. Nebolo by to teda prvý raz, že funkcionári z "materskej krajiny" "svojich súkmeňovcov" obetovali pre vlastný prospech.

 

Gefährliche Leidenschaften
http://www.pesterlloyd.net/2009_37/0937szekler/0937szekler.html

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Stefan Roza   |   2009-11-23  (22:36)
58%  
mínus plus
  V Rumunsku sa v nedelu 22.11.2009 konali prezidentské voľby,ktoré boli spojené s referendom o zmene ústavy.Zmena sa má týkať prechodu z terajšieho dvojkomorového parlamentu na jednokomorový ako aj zníženie počtu poslancov na maximálny počet 300.Prezidentských volieb sa zúčastnilo 12 kandidátov.Z nášho pohľadu,pretože média málo informujú o dianí v Rumunsku,sú výsledky zaujímavé. Podľa neoficiálných výsledkov je poradie nasledovné:1, Traian Basescu-terajší prezident,-2.Mircea Geoana 3.Crin Antonescu. Maďarský kandidát-Kelemen Hunor totálne pohorel a získal iba 3,6% hlasov.Výsledky sú neoficiálne ale je zrejmé, že sa bude konať druhé kolo a to 6.12.2009.Výsledok volieb,ale hlavne referendum, je pre madarské strany veľmi nepriaznivý.Napriek masívnej propagande a výzvam k učasti voliči zostali doma.Výzvy, aby v referende na otázku zníženia počtu poslancov a zmenu parlamentného systému na jednokomorový odpovedali dvakrát NIE zostali nevypočuté.Referendum prešlo iba tesným výsledkom nad 50% ale, 77,6% hlasujúcich sa vyslovila ANO.Terajší prezident a pravdepodobne aj budúci-Basescu-nie je u Maďarov obľúbený, lebo pri návšteve v Budapešti, na otázku novinárov kedy bude v Sikulsku autonómia obpovedal stručne-nikdy. Zaujímavé je, že napriek masívnym výzvam politikov maďarskej národnosti k účasti na voľbách,sa práve v Sikulskýsh okresoch Kovásna a Hargita zúčastnilo najmenej voličov za posledných 20 rokov, ako sa vyjadril Kelemen Hunor-kandidát RMDSZ.Poslanec EP Tokes sa ohľadne možných víťazov vo veci maďarských záujmov vyjadril, že jeden je horší ako druhý.Uvidíme ako to dopadne po druhom kole.Zdá sa,že vyhlasovatelia nelegitímnej autonómie v Sedmohradsku nemajú takú podporu ako dúfali.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |