Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Maďari a Slováci žijú v Rajke ukážkovo - chelemendik.sk

 

Maďari a Slováci žijú v Rajke ukážkovo

2020-06-02  (07:05)

 - Maďari a Slováci žijú v Rajke ukážkovo


BRATISLAVA. Okrem nízkych cien nehnuteľností v maďarskej obci Rajka je pre Slovákov, ktorí sa tam čoraz častejšie presťahovávajú, lákadlom aj nižšia sadzba dane z pozemku v Maďarsku než na Slovensku. V obci s asi 3000 obyvateľmi v súčasnosti žije vyše 500 Slovákov, ktorí tam vlastnia 160 z celkovo 900 miestnych nehnuteľností a o etnickom napätí nemôže byť ani reč, tvrdí starosta obce Lajos Bazsó.

Podľa starostu napätie medzi Slovákmi a Maďarmi má historické korene, no na živote v Rajke, vzdialenej len tri kilometre od Bratislavy, sa to neprejavuje vôbec. "Hľadáme to, čo nás spája. V tomto sme v našej obci urobili obrovský krok." Rajku pritom označil za vzor pokojného spolunažívania. "Celý rad politikov by mohol prísť k nám, aby to videli," zhrnul s tým, že ak sa ojedinele vyskytnú v obci problémy, ide skôr o to, že noví majitelia domov, ktorí prichádzajú z panelákov v mestách, si niekedy ťažšie zvykajú na život na vidieku.

V obci žijú Švajčiari aj Američania

Vôbec pritom nejde o národnosť. "Taký problém by mala aj rodina, ktorá sa sem presťahuje z desiateho poschodia v paneláku v Budapešti." Do obce sa pritom v posledných rokoch neprisťahovávajú len Slováci, ale aj Nemci, Rakúšania, Švajčiari a dokonca aj Američania, informoval Bazsó.

autor: SITA

VIDEO

Stále viac Slovákov hľadá bývanie v Rajke
Ďalšie videá nájdete na tv.sme.sk.

Ako ďalej starosta uviedol, stále prebiehajúcu vlnu sťahovania predovšetkým mladých rodín zo Slovenska dnes miestni hodnotia ako prospešnú aj z hľadiska vzhľadu obce. Mladé rodiny si staršie objekty buď zrekonštruovali, alebo postavili nové. V súčasnosti je tam pripravených asi 300 pozemkov v rámci budúcej urbanizovanej zóny mimo centra obce. Do obce by mali ešte tento rok začať premávať dve autobusové linky v jedno- alebo dvojhodinových intervaloch. Vlakové spojenie obec má od jari.

Horšia infraštruktúra znižuje ceny pozemkov

Podľa prieskumu zo začiatku tohto leta o trhovej atraktívnosti lokalít v okolí Bratislavy vyplynulo, že najdrahší je severozápad mesta, kde sa parcely predávajú priemerne v cene 175 eur (5272 Sk) za meter štvorcový, vrátane všetkých poplatkov, kým najlacnejší je juhovýchod mesta, kde sa cena pohybuje okolo 90 eur (2711 Sk) za meter štvorcový. "Tieto sú najmenej likvidné," objasnil Peter Sitányi z konzultantskej spoločnosti Sitcon, ktorá prieskum robila. Na juhu mesta však zaznamenali najlikvidnejšie pozemky, dodal. "Ide o pohraničnú oblasť s Maďarskom, obce Rajka, Rusovce a Jarovce."

autor: Silvia Pňačková

VIDEO

Najlacnejšie kúpite pozemok v Rajke

Najnižšie ceny pozemkov sú v Rajke a okolí, čo si starosta obce nevysvetľuje horšou infraštruktúrou v porovnaní s ostatnými lokalitami okolo Bratislavy. "Celá naša obec má vybudované inžinierske siete," argumentuje. Domnieva sa, že hlavnú úlohu v tomto skôr zohráva hustota rôznych komunikačných sietí, napríklad železníc a ciest, rovnako aj atraktívnosť prostredia, teda aj to, aký výhľad sa ľuďom ponúka z okna. "Je to vzdialenejšie od železničných staníc a ani ten výhľad nie je taký... (ideálny)," povedal.

Zdroj: TASR


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |