Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Má sa Čína obávať vzostupu Ruska? - chelemendik.sk

 

Má sa Čína obávať vzostupu Ruska?

2019-11-23  (04:08)

 - Má sa Čína obávať vzostupu Ruska?

22.3.2014


Moskva ignorovala výstrahy Západu a bleskovo vyhlásila  návrat Krymu do ruskej rodiny. Putinova geopolitická smelosť predčila očakávania všetkých svetových expertov na stratégiu a politiku a hlboko  otriasla Amerikou aj Európou.

Putin po celý čas pevne držal v svojich rukách líderstvo vo vzťahu ku kontinentálnej kríze. Akoby pred celým svetom hlásal, že Rusko už viac nie je tou krajinou, ktorá je vnútorne hlboko zasiahnutá, takou, akou bola po rozpade Sovietskeho zväzu a že opäť našla v sebe silu tvrdo si hájiť svoje záujmy.

Kroky Moskvy Západ zarazili a vyvolali znepokojenie malých štátov, ktoré obklopujú  Rusko. Verejná mienka v Číne sa rozdelila na dva tábory. Ten prvý vysoko hodnotí energický odpor, ktorý Putin prejavil voči západným krajinám a predpokladá,  že smelá politika pomôže znížiť tlak, ktoré západné mocnosti vyvíjajú na Čínu. Prívrženci z druhého tábora sa obávajú, že víťazstvo na Kryme začne živiť povýšenosť, dokonca  nerozvážnosť Moskvy, v dôsledku čoho bude pre Peking ťažké udržiavať kontakty so svojím severným susedom.

Obidve pozície majú svoj význam. Všeobecne sa zástancovia prvého variantu akoby odkláňajú od neodkladných geopolitických záujmov Číny, kým druhí predpovedajú budúcnosť, vychádzajúc z historických skúseností.

V svojej nedávnej histórii si Čína od cárskeho Ruska dosť vytrpela. Po založení novej Číny nám Moskva poskytovala reálnu pomoc, ale  v priebehu dlhšieho času Sever tlačil na Čínu, a sotva jej dal dýchať. Práve preto sa niektorí ľudia obávajú, že výsledkom nového vzostupu Moskvy na nás opäť padne tieň cárskeho Ruska alebo Sovietskeho zväzu a znovuzrodenie Ruska sa pre Čínu stane novou geopolitickou morou.

Tieto obavy nie sú neopodstatnené. Treba si ale uvedomiť, že čas nejde vrátiť naspäť a hodiť nás späť do 19. alebo 20. storočia. A čo je ešte dôležitejšie Čína už nie je štátom v ktorom muži nosia vrkoč alebo krajinou, ktorá úplne vypadla z kolesa modernizácie. Reálna moc Číny v Ázii a v celom svete je oveľa vyššia, než kedykoľvek v minulosti. Historický prelom  nastal aj  v súhrnnej štátnej moci Číny a Ruska. V národoch dvoch našich krajín ešte  stále cítiť nevykoreniteľnú nedôveru jeden k druhému, ale treba si aj všimnúť, že ak hovoríme o aktuálnej situácii a potenciáli rozvoja našich vzťahov, musíme Rusku dôverovať nie menej než ono nám.

Hlavným zdrojom tlaku na Čínu dlhodobo zostanú západné štáty na čele s USA. Tento tlak sa prejavuje tak v oblasti geopolitiky, ako aj v oblasti ideológie a systéme hodnôt. Táto stála neurčitosť je jednou z hlavných otázok, ktoré stoja pred Čínou v 21. storočí. Snažia sa zvýšiť pochybnosti, ktoré existujú vo vzťahu Číny a Ruska.

Vzostup Ruska vôbec neznamená bezhraničný rast jeho sily. Čína vystupuje za mnohopolárny svet a silné Rusko zapadá do tohto obrazu. Je to lepšie než svet v ktorom len Amerika hovorí „dosť!“ a to je všetko.

V Moskve sa ešte stále pridržiavajú koncepcie sfér vplyvu vzoru minulého storočia, preto narastanie čínskeho vplyvu v Strednej Ázii môže byť zdrojom trecích plôch v našich vzťahoch. Čína a Rusko spolu založili Šanghajskú organizáciu pre spoluprácu. Máme rôzne názory, ale ani jeden z nich nepredstavuje hrozbu. Ak sa pozrieme na Ukrajinu a celkovo na východnú Európu, uvidíme, že NATO a EÚ poprehadzovali celú politickú mapu a úplne z nej vypudili Rusko, vyhnali ho z jej predchádzajúcich zón vplyvu a z území v minulosti patriacich Sovietskemu zväzu. Obnova ruskej prítomnosti vo východnej Európe je prvá výzva, ktorá stojí na ceste rastúcej sily Ruska.

Ak sa Peking a Moskva budú sústreďovať na spolupráci a riešení sporných otázok a budú koordinovať navzájom svoje kroky v svetovo dôležitých otázkach potom nutnosť strategickej spolupráce a pomoci bude očividná dlho a vzťahy všestrannej strategickej spolupráce a partnerstva sa v našich dvoch krajinách stanú skúšobným kameňom zahraničnej politiky. Vzostup Ruska znamená najmä prerozdelenie hraníc sfér vplyvu Moskvy a západných štátov v Európe.

Rusko nebude predstavovať strategické hrozby pre Čínu aspoň niekoľko desaťročí. Teraz, keď prebieha proces vzostupu nášho severného suseda, musíme nechať, aby sa udalosti  vyvíjali prirodzene. Pri tom, majúc dočinenia s Moskvou, netreba zabúdať ani na záujmy Číny, zachovávajúc si zvyk vzájomnej úcty k vzájomným záujmom. Čína má teraz reálne možnosti na to, aby to urobila, všetko ostatné je otázka schopností a vôle.

Zdroj: Inosmi.ru; Huánqiú Shíbào Čína


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |