Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Má cirkev mlčať? - Cyperský arcibiskup Chryzostom II. požiadal, aby odstúpili hlavní finančníci krajiny - chelemendik.sk

 

Má cirkev mlčať? - Cyperský arcibiskup Chryzostom II. požiadal, aby odstúpili hlavní finančníci krajiny

2020-01-12  (06:25)

 - Má cirkev mlčať? -   Cyperský arcibiskup Chryzostom II. požiadal, aby odstúpili hlavní finančníci krajiny

 

Foto: EPA

Cyperský arcibiskup Chryzostom II. požiadal, aby odstúpili hlavní finančníci krajiny – hlava Ústrednej banky a minister financií. Z akého dôvodu? Neodvrátili nanútené trojkou veriteľov neprijateľné podmienky reštrukturalizácie bánk. A tieto opatrenia sa podľa mienky náboženského vodcu dotknú 70% cyperských rodín a budú viesť k zbedačeniu obyvateľstva. A celkovo zabrzdia ekonomický rozvoj Cypru.

Či má cirkev otvorene vyjadrovať svoju politickú vôľu? Hovorí šéfrfedaktor časopisu Náboženstvo a právo Anatolij Pčelincev:

- Hlava pravoslávnej cirkvi Cypru nenanucuje svoju vôľu svetským úradom. Vyjadruje názor, na čo má plné právo. Je úplne očividné, že finančné orgány ostrovného štátu nepôsobili efektívne. Teraz sa dozvedáme o naozaj šokujúcich veciach. Doslova dva dni pred zavedením mimoriadneho zdanenia vkladov spoločnosť patriaca príbuzným prezidenta vybrala z banky a uložila mimo ostrova 20 miliónov eur. Čiže zachraňovali asi rodinný biznis. Hovorí to o morálnych kvalitách tých, koho kritizuje arcibiskup Chryzostom. Ak finančné orgány dovoľujú vedeniu vyvážať peniaze v takejto situácii, jednoducho zneužili svoje právomoci. Využili vnútornú informáciu, aby zachovali blahobyt mocenských kruhov, čiže sa dištancovali od ľudu. Či mohla cirkev v tejto situácii mlčať? Aj keď by zrejme duchovná moc nemala zasahovať do svetských záležitostí. Ale keď cíti s ľudom a stará sa o osud každého Cyperčana, získava právo postaviť sa na jeho obranu.

Mlčanie cirkvi v čase krízy by sa zdalo Cyperčanom čudné, je presvedčený redaktor pravoslávneho časopisu Foma (Tomáš) Alexej Sokolov:

(Голос А.Соколова)

- Súčasný Cyprus vznikol v mnohom vďaka aktívnemu politickému postoju pravoslávnej cirkvi. Arcibiskup Makarios bol prvým zvoleným prezidentom nezávislej Republiky Cyprus a mal vo svojich rukách moc 17 rokov. Založilo to svoje tradície vo vzťahoch cirkvi a štátu. Cyperská cirkev prichádza nielen s vyhláseniami, ale taktiež sa aktívne podieľa na vyriešení problémov spoločnosti. Je pripravená obetovať celý svoj majetok (a ten je veľký!), ak toto opatrenie pomôže krajine dostať sa z finančnej biedy. Arcibiskupa podporil parlament, keď odmietol rozhodnutie o mimoriadnom zdanení všetkých vkladov v cyperských bankách. Hlava Pravoslávnej cirkvi Cypru je nielen duchovným vodcom, ale aj autoritatívnym verejným lídrom, ktorého si ľud veľmi váži.

Pravoslávna cirkev Cypru nemá možnosť bezprostredne ovplyvňovať parlament a prezidenta. Jednoducho, ako sa domnievajú moskovskí experti, sú chvíle v živote ľudu, keď je pravoslávny pastier povinný verejne ukázať svoj postoj.

 

RUVR.RU


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |