Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ľudia kupujú menšie a lacnejšie byty - chelemendik.sk

 

Ľudia kupujú menšie a lacnejšie byty

2020-05-25  (09:29)

 - Ľudia kupujú menšie a lacnejšie byty
Marcela Šimková | 25. októbra 2010  10:18
Medzi záujemcami o bývanie sú čoraz populárnejšie menšie a lacnejšie byty. V rebríčku najčastejšie vyhľadávaných nehnuteľností tak podľa realitných maklérov jedno– a dvojizbové byty v poslednom čase nahradili veľkometrážne bývanie.

Odborníci pripisujú záujem o menšie príbytky najmä výraznému zlacneniu malých bytov. Podľa odborníkov ide o nový trend. Ani stúpajúci dopyt by nemal ceny malých bytov výraznejšie zvýšiť.

"Ľudia aktuálne už najčastejšie vyhľadávajú lacnejšie nehnuteľnosti s menšou výmerou, najčastejšie dvojizbové byty," potvrdil Zeno Kezman, viceprezident Národnej asociácie realitných kancelárií.

Ceny jednoizbových bytov pritom klesli od roku 2008 spomedzi najpredávanejších nehnuteľností najvýraznejšie. Kým pred dvoma rokmi v lete kúpili podľa Národnej banky Slovenska ľudia jednoizbový byt s výmerou 35 štvorcových metrov priemerne za vyše 65– tisíc eur, teraz ho kúpia o 15– tisíc lacnejšie. Cena trojizbového bytu so 70 m2 bola pred dvoma rokmi približne 100–tisíc eur a teraz je o 16–tisíc nižšia. Jednoizbové byty tak zlacneli o necelú štvrtinu, zatiaľ čo trojizbové o 16 percent.

Za výrazným zlacňovaním vidia odborníci najmä cenovú bublinu, ktorá sa pred rokmi vytvorila okolo malých bytov. "Na Slovensku je zvykom bývať v menšom byte, ktorých bol na trhu nedostatok. Ľudia tak boli ochotní kupovať aj drahšie a väčšie nehnuteľnosti. Preto boli ceny malometrážnych bytov veľmi nadsadené a počas krízy museli padnúť," vysvetlil Dávid Dereník, analytik UniCredit Bank.

Aj pri menších bytoch však ľudia stále rozlišujú medzi novostavbami a staršími bytmi. "Záujemcovia o kúpu sa rozhodujú podľa ceny a v tomto súboji jednoznačne vyhrávajú staršie byty v pôvodnom stave. Novostavby sú stále príliš drahé a normálna rodina s priemerným príjmom si ich vo väčšine prípadov nemôže dovoliť," potvrdil Daniel Janšo z banskobystrickej realitnej kancelárie Lux.

Ceny stavebných materiálov potrebných na rekonštrukciu pritom dlhodobo klesali. "Stavebné materiály sú pomerne lacné a ani v najbližšej budúcnosti neočakávame nárast cien," dodal Dereník.

Ceny malých bytov by sa však nemali podľa maklérov výraznejšie meniť ani s rastúcim dopytom. "Na trhu pribúdajú novostavby a ešte stále nie je rovnováha medzi ponukou a dopytom, preto by sa ceny výraznejšie dvíhať nemali. Ľudia sú ešte stále pri kúpe nehnuteľnosti veľmi citliví na cenu," doplnil Kezman.

Všeobecnému trendu sa prispôsobujú aj investori, ktorí začínajú uprednostňovať výstavbu menších bytových jednotiek pred veľkými priestormi. "Klienti majú záujem predovšetkým o projekty v zaujímavých lokalitách s primeranou cenou bytov. Prevažujú medzi nimi malometrážne dvoj– až trojizbové byty v cenách od 70– do 150–tisíc eur vrátane dane z pridanej hodnoty, parkovania či spoluvlastníckych podielov," povedala Magdaléna Dobišová, riaditeľka odbornej kancelárie generálneho riaditeľa spoločnosti Skanska SK.

Či budú mať nové byty na trhu úspech, zatiaľ nevie nikto predpovedať. "Všetko je iba otázka ceny. Ak sa na trhu objaví novostavba za prijateľnú sumu, predá sa. Ceny novostavieb išli mierne dole, väčšina z nich je však stále cenovo nadhodnotená a na trhu potom stoja," spresnil Kezman.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


Ján Molnár   |   2010-10-25  (15:16)
55%  
mínus plus
   malometrážne dvoj– až trojizbové byty v cenách od 70– do 150–tisíc eur

To si kupuje 70% obyvateľstva, ktoré žije z 500Euro mesačne?Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |