Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ľudia hľadajú prácu vyše roka - chelemendik.sk

 

Ľudia hľadajú prácu vyše roka

2020-07-09  (06:45)

 - Ľudia hľadajú prácu vyše roka

Nájsť si novú prácu zaberie v súčasnosti Slovákom priemerne viac ako trinásť mesiacov. Je to približne o dva a pol mesiaca viac ako pred rokom.

Vyplýva to z najnovších údajov Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, podľa ktorého bola v auguste priemerná dĺžka evidencie ľudí na úradoch práce 13,6 mesiaca.

Človek, ktorý je bez práce viac ako rok, sa pritom už považuje za dlhodobo nezamestnaného. V počte takýchto ľudí je Slovensko na prvom mieste spomedzi krajín Európy. Podľa údajov Eurostatu má totiž Slovensko už za minulý rok až 7,52–percentný podiel dlhodobo nezamestnaných na počte aktívnych obyvateľov.

"Pre podniky a firmy začínajú byť dlhodobo nezamestnaní zaujímaví, až keď sa vyčerpajú ľudia, ktorí sú bez práce krátkodobo," zhodnotil Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti. Aby sa dostali zo začarovaného kruhu a podarilo sa im nájsť prácu, musela by sa podľa neho výraznejšie naštartovať ekonomika a prijímanie nových ľudí.

Celková nezamestnanosť totiž v auguste klesala, no v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom to bolo mierne. V ôsmom mesiaci tohto roka bolo na Slovensku bez práce vyše 370–tisíc ľudí, čo je oproti júlu menej takmer o 5–tisíc. Nezamestnanosť tak dosiahla úroveň 13,79 percenta. Podľa odborníkov bol však pokles Slovákov bez práce spôsobený najmä zamestnávaním na sezónne práce v poľnohospodárstve. "Po očistení od sezónnych vplyvov však nezamestnanosť stagnovala," dodal Dávid Dereník, analytik UniCredit Bank. Firmy sú totiž podľa jeho slov opäť opatrné v prijímaní nových ľudí. "Niektoré podniky sa síce pomerne skoro vrátili výrobou na predkrízovú úroveň, vyhliadky na nárast objednávok však už nie sú také optimistické, ako boli na prvý polrok. Firma v neistote nie je ochotná naberať nových ľudí," vysvetlil Dereník.

Začali však rásť platy, mnohé firmy si preto radšej lepšie zaplatili súčasných zamestnancov, než aby prijímali nových. "Kľúčovým faktorom pre nasledujúce mesiace bude najmä vývoj nových objednávok v priemysle. Pri ich pozitívnom smere by sa nezamestnanosť mohla znovu posunúť mierne nižšie, pôjde však len o minimálny pokles," odhadol Dereník. Koniec roka tak bude podľa neho tradične spojený so sezónnym nárastom ľudí bez práce.


Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |