Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Letecká doprava v Európe zablokovaná - chelemendik.sk

 

Letecká doprava v Európe zablokovaná

2020-05-31  (22:14)

 - Letecká doprava v Európe zablokovaná

Islandský popol ochromil lietadlá. Vzdušný priestor Slovenska je uzavretý

BRATISLAVA. V dôsledku presunu mraku sopečného popola z islandskej sopky je od 13. hodiny uzatvorený vzdušný priestor Slovenskej republiky. Pre sme.sk to potvrdil štátny podnik Letové prevádzkové služby, ktorý uzatvorenie vzdušného priestoru vykonáva, a ministerstvo dopravy.

„Tento čas môže byť upravený na základe vydania novej výstrahy," povedal hovorca rezortu dopravy Stanislav Jurikovič. Výstrahu vydáva Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Meteorologovia predpokladajú, že oblak naplno zasiahne Slovensko popoludní.

"Čakáme, že v popoludňajších hodinách okraj toho oblaku by mal zasiahnuť územie Slovenska," povedal ČTK meteorológ SHMÚ Lukáš Braun. Mrak sopečného popola by mal prejsť celým územím.

Hovorkyňa bratislavského letiska Dana Madunická server informovala, že Bratislava dnes zrušila zatiaľ osem letov. "Možno predvídať prípadné ďalšie rušenie letov," povedala pre TVnoviny.sk Madunická. Zároveň odporučila cestujúcim, aby nechodili na bratislavské letisko a situáciu radšej sledovali z domu.

Tísíce turistov na amerických letiskách

Tisíce pasažierov zostali vo štvrtok čakať na amerických letiskách po tom, ako boli zrušené lety do Veľkej Británie, Francúzska, Belgicka, Holandska, Dánska, Írska, Švédska, Fínska a Švajčiarska. Dôvodom je oblak sopečného popolčeka nad časťou Európy, ktorý chrlí sopka na Islande.

Na americkom letisku v Los Angeles postihlo zrušenie letov prakticky všetkých pasažierov spoločností British Airways a Lufthansa. Európske lety museli zrušiť aj Air New Zealand, American Airlines a United Airlines.

Podľa aktuálnych informácií by sa lety mohli obnoviť najskôr v piatok o 05.00 h pacifického času (11.00 h SELČ). Ale keďže sopka bola aktívna ešte aj vo štvrtok, tento termín sa môže posunúť.

Mnoho cestujúcich v Los Angeles sa preto rozhodlo ubytovať sa v letiskových hoteloch. Veľká časť tranzitujúcich pasažierov však nemá prístup k svojej batožine, pretože tá už bola naložená do lietadiel.

Krakovské letisko uzavreli

Letisko Balice pri Krakove, kam by mala pricestovať väčšina zahraničných delegácií na pohreb  poľského prezidenta Lecha Kaczynského a jeho manželky, zatvorili dnes kvôli sopečnému popolu z islandskej sopky. Informovali o tom predstavitelia letiska.

"Letisko Balice pri Krakove zatvorili pre všetky pravidelné lety až do odvolania. Lietať môžu iba malé lietadlá," citovala tlačová agentúra Reuters nemenovaného predstaviteľa letiska.

Oddialenie štátneho pohrebu tragicky zosnulého poľského prezidentského páru by bolo najkrajnejším z možných riešení a rozhovory o tejto možnosti sa zatiaľ nekonajú. Vyhlásil to dnes predstaviteľ poľskej prezidentskej kancelárie Jacek Sasin.

Sasin predtým povedal, že popol z islandskej sopky, ktorý spôsobil uzatvorenie viacerých európskych letísk, by mohol spôsobiť aj oddialenie štátneho pohrebu.

"Scenár presunutia pohrebu na iný termín neexistuje a ani sa o ňom nehovorilo. Bolo by to najkrajnejšie z možných riešení. Nateraz sledujeme situáciu," uviedol Sasin. Podotkol, že na dnes je naplánované rokovanie o tejto otázke.

Záujem zúčastniť sa nedeľného pohrebu vo Wawelskej katedrále v Krakove prejavili americký prezident Barack Obama a desiatky ďalších svetových štátnikov. Letisko v Krakove je dnes jedným z dvoch letísk v krajine, ktoré zostali v prevádzke.

"Ak by tento sopečný popol mohol ovplyvniť udalosť a ak kvôli nemu nebudú môcť pricestovať niektorí účastníci, mohli by sme zvažovať možnosť oddialenia pohrebu," citovala predtým Sasina tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na rozhlasovú stanicu RMF.

Lety zrušilo aj fínske letisko v Helsinkách.

Foto: TASR/AP

Ohrozené sú sobotňajšie lety

Austrálska letecká spoločnosť Qantas Airways a singapurské aerolínie zrušili dnes pre erupciu sopky na Islande všetky lety do Európy.

"Lety do Európy sú zrušené. Nie je nádej, že by sa uskutočnili," povedal hovorca Qantas David Epstein novinárom. Ohrozené sú podľa neho aj sobotňajšie odlety.

Keďže väčšinu vzdušného priestoru nad severom Európy zahalil mrak sopečného popola, prijali rovnaké opatrenie aj Singapore Airlines, ktoré zrušili sedem letov do a z Londýna, Manchestra, Mníchova, Amsterdamu a Paríža.

Česko uzatvorilo vzdušný priestor

Riadenie letovej prevádzky ČR uzatvorilo o 10:00 vzdušný priestor na severozápade Českej republiky. ČTK informoval hovorca ŘLP Richard Klíma.

"Cestujúci by mali sledovať médiá a webové stránky leteckých spoločností," uviedla hovorkyňa pražského letiska Michaela Lagronová s tým, že už dnes kvôli problémom na iných európskych letiskách bolo v Prahe zrušených 50 letov. Desiatky letov zrušili v Prahe aj vo štvrtok.

"Všetko závisí na predpovediach meteorológov. Aplikujeme rovnaké opatrenia ako krajiny západnej a severnej Európy. Bude záležať na prúdení vetra," povedal iDNES.cz hovorca Riadenie letovej prevádzky Richard Klíma.

Mrak sopečného popola z islandského vulkánu zostane nad českým územím podľa odhadov meteorológov až do pondelka. Agentúre MEDIAFAX to v piatok povedala meteorologička Dagmar Honsová. "Nad Českom, podobne ako nad celou západnou Európou, sa drží tlaková výš, počas ktorej obyčajne nebýva veľmi veterno. To je dôvod, prečo celistvý mrak pomaly zahaľuje celý kontinent a prečo sa podľa našich odhadov dostane až do Ruska," vysvetlila Honsová.

Zlepšenie nastane až v pondelok, keď meteorológovia očakávajú prechod frontu, ktorý by so sebou mohol priniesť vzdušné prúdy. Tie by mohli mrak vo vyšších vrstvách atmosféry aspoň trochu rozfúkať.


Pridali sa Poľsko, Dánsko a pobaltské krajiny

Pre popol šíriaci sa po celej Európe, ktorý pri svojej stredajšej erupcii vychrlila islandská sopka, v piatok uzavreli svoj vzdušný priestor ďalšie krajiny - Poľsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko a Dánsko. Popoludní začne s postupný uzatváraním vzdušného priestoru aj Rakúsko.

Poľsko v piatok uzavrelo väčšinu svojho vzdušného priestoru. Výnimkou sú letiská v Krakove a Rzeszówe. Vzdušný priestor bol uzavretý o 8.00, uviedol hovorca poľského úradu pre civilné letectvo Grzegorz Hlebowicz, ktorého citovala tlačová agentúra PAP. Ako vysvetlil, "znamená to, že lietadlo nemôže vzlietnuť, ani pristáť. Letecká doprava je možná iba z letiska Krakov-Balice a z rzeszówského letiska," ktoré ležia na juhu krajiny.

Litovské letecké úrady postupovali rovnako. Ako pre tlačovú agentúru AFP uviedol Alvydas Sumskas, zástupca riaditeľa úradu pre civilné letectvo, "vzdušný priestor je uzavretý, takže v tejto chvíli nepracuje žiadne letisko a ponad krajinu nemôžu lietať žiadne lietadlá". Úrady sa rozhodli uzavrieť vzdušný priestor krajiny o 3.00 a o 11.00 situáciu opätovne preskúmajú.

Ochromené sú  letiská v litovskom Rige, Vilniuse, Kaunase a Palange. Internetová stránka vilniuského letiska skolabovala kvôli náporu pasažierov hľadajúcich aktuálne informácie o situácii.

Podobne ako v Rige, uviazlo veľké množstvo cestujúcich aj na letisku v Tallinne v susednom Estónsku, ktoré uzatvorilo celý svoj vzdušný priestor.

Dánsky vzdušný priestor zostane pre popol uzavretý najmenej do soboty 14.00, oznámila to v piatok hovorkyňa leteckého úradu Naviair. "Posledné predpovede nás nútia ponechať celý dánsky vzdušný priestor uzavretý, pretože v atmosfére je ešte stále príliš vysoká koncentrácia popola, ktorý by mohol ohroziť leteckú dopravu," povedala pre AFP hovorkyňa Camilla Hegnsborgová.

Rakúsko zatvorí svoj vzdušný priestor v piatok popoludní, oznámil tamojší letecký úrad Austro Control. Letiská vo Viedni, Salzburgu a Linzi budú zatvorené neskoro popoludní alebo skoro večer. Letiská nachádzajúce sa na juhu krajiny budú zatvorené postupne tiež, uviedol hovorca úradu. Zatiaľ nie je jasné, ako dlho budú tieto opatrenia platiť.

Na letisku vo Frankfurte nad Mohanom stoja dlhé rady pasažierov

Foto: TASR/AP

Nemecko zatvorilo 11 letísk

Nemecké úrady zastavili prevádzku na 11 z celkového počtu 16 medzinárodných letísk v krajine vrátane letísk vo Frankfurte a Düsseldorfe. Dôvodom je oblak popola pochádzajúci z nedávno prebudenej islandskej sopky, ktorý sa presúva nad Nemecko.

Nemecký letový úrad DFS uviedol, že vzdušný priestor nad väčšou časťou severného a západného Nemecka bol v piatok uzavretý. Letová prevádzka bola v krajine výrazne narušená a je ťažké povedať, kedy by sa mala vrátiť do normálu. Medzi zrušenými letmi sú aj tie, ktoré smerovali z alebo do Berlína, Hamburgu a Kolína nad Rýnom.

Na zatvorenie sa pripravuje aj najväčšie nemecké letisko vo Frankfurte nad Mohanom. "Očakávame, že Frankfurt nad Mohanom bude od 9.00 h SELČ patriť k postihnutým oblastiam," povedal hovorca letiska s tým, že prevádzka je garantovaná do 8.00 h SELČ.

Maďarská letecká spoločnosť Malév zrušila dnes zatiaľ desať leteckých spojov z Budapešti kvôli mraku islandského sopečného popola nad severnou Európou. Maďarskú tlačovú agentúru MTI o tom o informoval hovorca Malévu Ádám Hegedüs.

Vo štvrtok zrušil Malév osem večerných letov. Nízkonákladová letecká spoločnosť Wizz Air zrušila vo štvrtok 34 letov, dnes 32.

Budapeštianskeho letiska Ferihegy sa dotklo rušenie letov medzi Maďarskom a západoeurópskymi krajinami. Spojenia s juhom a východom Európy pokračujú podľa letového poriadku. Lety medzi Maďarskom a severnou Európou budú závisieť počas dňa od smeru vetra a miery znečistenia ovzdušia.

V Nórsku a Švédsku obnovujú prevádzku

Švédsko a Nórsko začali v piatok s postupným obnovovaním prevádzky na niektorých svojich letiskách. Vo štvrtok v oboch krajinách zrušili všetky lety pre popol šíriaci sa po celej Európe, ktorý pri svojej stredajšej erupcii vychrlila islandská sopka.

O postupnom otváraní vzdušného priestoru vo Švédsku informoval tamojší letecký úrad LFV. "Švédsky vzdušný priestor teraz postupne opäť otvárame, začíname v (severnom regióne) Norrland," uviedol LFV vo svojom vyhlásení. Dodal, že "povolenia na let budú udeľovať postupne".

Nórsko v piatok dočasne opäť otvorilo časti svojho vzdušného priestoru v strednej a severnej časti krajiny. Informovala o tom spoločnosť Avinor, ktorá prevádzkuje sieť nórskych letísk. "Úrad pre civilné letectvo a letecké spoločnosti sa rozhodli dočasne povoliť od 9.00 v piatok leteckú dopravu medzi letiskami v Trondheime (ležiacom v strednej časti krajiny) a Stokmarknese (na severe)," uviedla spoločnosť. "Rozhodnutie je založené na medzinárodných meteorologických údajoch," dodala Avinor vo vyhlásení.

Pasažieri právo na kompenzácie nemajú

Minimálne do piatka by mali zostať uzavreté veľké parížske letiská Charla de Gaula a Orly, od polnoci nefunguje helsinské letisko a lety nevybavuje ani medzinárodné letisko v Bruseli. Na nebezpečný sopečný popol, ktorý sa šíri starým kontinentom, zareagovala aj francúzska letecká spoločnosť Air France. Tá zrušila všetky lety do odvolania. Pasažieri mali smolu aj v Španielsku, kde vo štvrtok večer zrušili takmer 500 letov.

Európska únia v reakcii na mimoriadny stav ústami eurokomisára pre dopravu Siima Kallasa upozornila, že cestujúci na letiskách majú nárok na občerstvenie a prípadne aj na ubytovanie. Ak sa situácia nezlepší a nebudú môcť odletieť, majú pasažieri právo na vrátenie peňazí, uviedol Kallas.

Ten zároveň letecké spoločnosti upozornil na povinnosť oznámiť cestujúcim zrušenie letov a nové časy odletov. Na kompenzácie však právo nemajú, keďže zrušenie letov nie je spôsobené chybou prepravcu, dodal.

Situácia sa nezlepšila

Minimálne do dnešnej 20.00 h SELČ zostáva zatvorená väčšina britských letísk. Letová správa rozhodla o predĺžení termínu po tom, čo sa situácia počas noci nezlepšila. Niekoľko letov sa bude môcť uskutočniť len medzi Severným Írskom a západnými škótskymi ostrovmi, resp. medzi Glasgowom a Prestwickom. Povolenie by mali dostať aj severoatlantické lety do a z Glasgowa, Prestwicku a Belfastu.

Vo Francúzsku sú od štvrtka 23.00 h SELČ zatvorené obe parížske letiská Charles-de-Gaulle a Orly. Najmenej do 14.00 h nebude fungovať ani ďalších 23 letísk.

Zaoceánskym letom bráni vulkanický mikropopol, ktorý je pre letecké motory veľmi nebezpečný. Môže viesť k ich zastaveniu a ovplyvniť výsledky meracích zariadení.

Americké médiá označili výpadok leteckej prepravy za najväčší od útokov z 11. septembra 2001. Niektorí dokonca považujú prerušenie prepravy za najvážnejšie od druhej svetovej vojny.Zdroj: TASR, SITA, ČTK


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |