Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Lech je mŕtvy, nech žije Jaroslaw? - chelemendik.sk

 

Lech je mŕtvy, nech žije Jaroslaw?

2020-01-25  (18:18)

 - Lech je mŕtvy, nech žije Jaroslaw?
19. apríla 2010  20:00
Smrť poľského prezidenta by mohla politicky vzkriesiť jeho brata. Vo voľbách, ktoré sa uskutočnia presne o dva mesiace, môže zohrať významnú úlohu smútok nad tragédiou Lecha Kaczyńského.

Dvojča Jaroslaw síce nepovedal, či chce kandidovať, v jeho strane Právo a spravodlivosť si však iného uchádzača o prezidentské kreslo nevedia predstaviť.

Ryszard Szablowski, jeden z mnohých Poliakov, čo prišli Kaczyńskému na pohreb, považuje voľby za veľkú hádanku: "Zrejme budem hlasovať za Jaroslawa, aby mohol pokračovať v Lechovom diele. Podobne zmýšľa veľa ľudí, ktorých poznám. Váhajúci sa môžu prikloniť na stranu nebožtíkovho brata, lebo letecká katastrofa zasiahla v srdci celú krajinu. Rébus spočíva v tom, či táto psychológia zapracuje aj s odstupom času, čiže 20. júna, keď Poľsko bude voliť."

Ako nepriamy náznak sympatií s Jaroslawom Kaczyńským sa dá dešifrovať prieskum spred piatich dní. "Popularita Práva a spravodlivosti stúpla na 25 percent, zatiaľ čo podpora vládnucej Občianskej platformy klesla na 35 percent z predchádzajúcich takmer 50 percent," informovala o svojom zistení agentúra Homo Homini. Prieskum urobila krátko po smrti Kaczyńského.

Piotr Bugalowski, obyvateľ Krakova, sa nazdáva, že veľmi dôležitý bude spôsob, ako Kaczyński ohlási očakávanú kandidatúru. "Byť na jeho mieste, oslovím Poliakov slovami, že tak ako oni stáli v jednom šíku za jeho bratom po tragédii, rovnako pevne on bude stáť za celým národom, ak ho ľudia zvolia za prezidenta," tvrdí mladík.

Istým najsilnejším súperom Kaczyńského bude kandidát Občianskej platformy Bronislaw Komorowski. Krakovčanka Jolanta Mieszkowská mu dá svoj hlas, hoci s výhradou: "Letecké nešťastie môj politický názor neovplyvní, hlasovať budem za nominanta vládnucej strany. Ľudia z Práva a spravodlivosti mi nie sú pochuti. Mrzí ma však, že stranícke primárky nevyhral minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski. Je to energický mladý politik."

Viacerí Poliaci, ktorých Pravda v Krakove oslovila, ľutujú, že kandidovať nebude populárny premiér Donald Tusk. "Zároveň ho však chápem, lebo prezidentské právomoci sú slabšie, ako je postavenie predsedu vlády. Namiesto Tuska teda máme jeho straníckeho kolegu Komorowského. Asi ho podporím, lebo som volič Občianskej platformy. Len je škoda, že nemá charizmu," podotýka Józef Kramarz.

Pred smrťou Kaczyńského bol Komorowski jasným favoritom volieb. Podľa prieskumov by sa pravdepodobne rozhodlo až v druhom kole, v ktorom by rozdrvil nebohého prezidenta, ktorý sa chcel uchádzať o opätovný mandát. Po tragédii pri Smolensku môže byť volebný súboj zrazu napínavý. "Jedna staršia pani z nášho paneláku hovorila, Jaroslaw si zaslúži kreslo po Lechovi, ako keď zomrie kráľ. Ja som prvovolič, ešte som nerozmýšľal, koho chcem mať za hlavu štátu. Komorowski mi pripadá nevýrazný. A Kaczyński? Nič extra... Počkám si, čo povedia vo volebnej kampani," prehodí slová mladík na bicykli a po osviežení fičí ďalej.

Noviny v Poľsku predpokladajú, že volebným kortešačkám bude chýbať tradične silný náboj, lebo po národnom nešťastí sa žiadny z kandidátov netúži ukázať ako drsný politik. "S Kaczyńským sa celé Poľsko dôstojne rozlúčilo, ale život ide ďalej. Volebná kampaň má byť o plánoch, a nie prejavom správania počas štátneho smútku," nazdáva sa Miroslawa Glowacká z Nowej Soli.

Zdroj: ČTK


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |