Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Lech Wałęsa: za leteckú haváriu pri Smolensku nesú vinu Kaczyńskí - chelemendik.sk

 

Lech Wałęsa: za leteckú haváriu pri Smolensku nesú vinu Kaczyńskí

2020-06-02  (13:10)

 - Lech Wałęsa: za leteckú haváriu pri Smolensku nesú vinu Kaczyńskí

15.4.2016

 

Pred šiestimi rokmi, 10. apríla  2010 havarovalo pri Smolensku poľské lietadlo Tu-154 s prezidentom Lechom Kaczyńskim a takmer celým poľským vojenským vedením. Smrť 96 ľudí, ktorí leteli z Varšavy uctiť si pamiatku Poliakov zastrelených v roku 1940 v smolenských lesoch v Katyni, znamenala úder nielen pre Poľsko, ale aj Rusko, na území ktorého sa stala havária. Špekulácií v súvislosti s haváriou bolo veľmi veľa, oficiálna verzia znela: piloti sa rozhodli pristáť s prezidentským lietadlom na vojenskom letisku Smolensk-Severnyj, napriek hustej hmle, v dôsledku čoho lietadlo zachytilo koruny stromov  a havarovalo.

Nedávno, pri príležitosti desiateho výročia tejto tragédie sa vo Varšave opäť otvorila téma „nie náhodného“ nešťastia.  Súčasný minister obrany Poľska Antoni Macierewicz túto haváriu označil za teroristický akt a ohlásil obnovenie práce komisie pre vyšetrovanie príčin havárie.

Svoj názor vyslovil aj Lech Wałęsa – prvý prezident súčasného Poľska, ktorým sa stal hneď po rozpade socialistického bloku a ktorý   doteraz požíva v Poľsku a vo svete veľkú autoritu.

 „Ak zvíťazí pravda, dám krk na to, že prví zodpovední za smolenskú tragédiu budú bratia Kaczyński,“ napísal Wałęsa na svojej stránke na Facebooku.

Vysvetlil: „Kaczyńskí prijali nezodpovedné rozhodnutia a chceli využiť Katyň v predvolebnej kampani“.

Tento Wałęsov názor sa Poľsku zrejme mnohým ľuďom  nebude veľmi páčiť. Ale s rukou na srdci s ním v tichosti prakticky všetci budú súhlasiť. Wałęsa iba nahlas povedal to, čo je jasné mnohým Poliakom.

Áno, bratia Kaczyńskí – Lech (zahynul pri leteckom nešťastí) a Jaroslav (člen vládnej poľskej strany Právo a spravodlivosť) – sú nacionalisticky ladení politici. Revanšistický vzťah k Rusku – je jeden z hlavných postulátov v ich ideológii.

Historicky to vyšlo tak, že Poľsko oddávna spochybňovalo prvenstvo Ruska v slovanskom svete. V minulosti Poľsko zahŕňalo Bielorusko a Ukrajinu a div nepripojilo aj Rusko – stačí si spomenúť  na obdobie nepokojov, keď poľská posádka stála v Moskve. Neskôr  si Rusko nielenže vybojovalo východoslovanské územia, ale po porážke nad Napoleonom, takmer na sto rokov pripojilo aj Poľsko. Nejednoznačný je v Poľsku aj výklad dejín 20. storočia -  nevydareného pochodu armády Tuchačevského,   paktu Molotov-Ribbentrop, oslobodenia Poľska od Hitlera Červenou armádou  a sovietskeho obdobia.

Zastrelenie takmer 22-tisíc poľských dôstojníkov v Katyni a na iných miestach Sovietskeho zväzu je pre Poľsko jednou z nezahojených rán, do ktorej politici neprestávajú sypať soľ. Lebo mnohí zo zastrelených Poliakov predstavovali prakticky elitu štátu, mladí, vzdelaní, s vynikajúcim rodokmeňom. Vo Varšave si myslia, že Katynská poprava  dielom rúk NKVD a že poľských dôstojníkov zastrelili v apríli 1940 na príkaz Beriju a Stalina. Sovietski historici dokazovali, že Poliakov zabili neskôr – už hitlerovci, ktorí s snažili svoj zločin pripísať na vrub Sovietskemu zväzu, aby poštvali proti sebe Varšavu a Moskvu. Súčasní ruskí historici sa vo verzii Katynskej tragédie rozchádzajú.

Akokoľvek by to v skutočnosti bolo, v apríli 2010 bolo 70. výročie Katyne. V smolenských lesoch sa pripravovali smútočné akcie. Účasť Lecha Kaczyńského a jeho spolupracovníkov sa mala stať mohutnou predvolebnou akciou pre Poľsko. Novinári poľskej televízie sa pripravovali na odvysielanie tejto akcie. Rusko zo svojej strany nebránilo tomuto smútočnému aktu. Naopak, preukázalo patričnú úctu, v snahe naladiť dobré vzťahy s Poľskom.

V Poľsku si to veľmi dobre uvedomovali. Snažili sa však po tragédii nehovoriť o tom nahlas. Bolo jednoduchšie hľadať vinníkov medzi pilotmi alebo dispečermi. Či dokonca vymyslieť si horor o teroristickom útoku.

Jasný názor teraz nahlas vyslovil Lech Wałęsa. Opona nad skutočnými príčinami smolenskej havárie sa spustila...

Zdroj: http://www.kp.ru/daily/26515/3532271/

 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |