Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Kyjevský režim a jadrová bezpečnosť v Európe - chelemendik.sk

 

Kyjevský režim a jadrová bezpečnosť v Európe

2020-02-23  (18:00)

 - Kyjevský režim a jadrová bezpečnosť v Európe

8.9.2014


Na stretnutí v Minsku ukrajinský  prezident Petro Porošenko hovoril o tom, že od vývoja situácie na Ukrajine závisí osud celej Európy. Svojím spôsobom mal pravdu. Pre avanturizmus režimu, na čele, ktorého stojí, Európania sa čoraz viac obávajú hrozby ukrajinského zle riadeného veľkého jadrovo-energetického komplexu.

Zvláštne obavy vyvoláva situácia v Európe najväčšej Záporožskej jadrovej elektrárni. Dňa 30. augusta v interview pre Westdeutsche Allgemeine Zeitung enviromentalista  Greenpeace Tobias Münchmeyer povedal, že momentálne línia frontu prechádza približne 200 kilometrov od tejto elektrárne. Reaktory vybudované ešte za  sovietskych čias nie sú dostatočne chránené a jadrová elektráreň  „nemusí vydržať ostreľovanie z ťažkých zbraní". Münchmeyer pripomenul ťažké následky havárie japonskej Fukušimy-1, kde  zlyhal práve chladiaci systém. Nemecká spoločnosť pre kontrolu bezpečnosti atómových objektov a reaktorov (GRS) informovala o tom, že veľmi pozorne sleduje vývoj udalostí na východnej Ukrajine a udržiava úzky kontakt s ukrajinskou vládou.

Dôvody pre takéto znepokojenie sú vážne. V posledných  mesiacoch pribúdali informácie o tom, že Národná garda  ostreľovala strategické podniky 27. augusta svoje zatvorenie oznámila koksovňa v Makejevke v Doneckej oblasti. Zatvorenie hrozí jednému z najstarších chemických podnikov na Ukrajine Stirolu, ležiacemu v meste Horlivka. Tlačový tajomník chemičky Pavel Bykov informoval o tom, delostrelecké útoky, pri ktorých ukrajinská armáda používa raketomety typu Grad alebo Uragan na území Stirolu, dokážu vyvolať hrozivý únik jedovatých látok, čo môže to viesť k ekologickej katastrofe. V jej dôsledku hrozí smrť nielen ukrajinským obyvateľom, ale aj obyvateľom žijúcim v susedstve  - v Rusku a Bielorusku.

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) už varovala pred množiacimi sa v  poslednom čase anonymnými hrozbami explózie hydroelektrární, ako aj objektov jadrovej energie, ktorých „poškodenie môže mať nedozierne, osobitne ťažké následky pre Ukrajinu a susedné štáty“. Známa sú minimálne dva prípady pokusov o obsadenie ukrajinských jadrových objektov zo strany bojovníkov „pravého sektoru“ pod zámienkou ich ochrany pred separatistami, v skutočnosti však s cieľom vydierania. K jednému z pokusov došlo v Rovenskej jadrovej elektrárni, kam prenikli ozbrojení stúpenci známeho Sašku Bileho, ktorí boli následne zneškodnení SBU. Podobný incident, ktorý vyvoláva veľké obavy sa týka Záporožskej atómovej elektrárne. Podľa vyhlásení predstaviteľov „pravého sektoru“, po zuby ozbrojení bojovníci (približne štyridsiati), ktorých zadržali pri vstupe do Energodaru, mali „ušľachtilé zámery“. Chceli vraj zabrániť, aby stanicu obsadili separatisti. Útočníkov však blokovala polícia a ochrana jadrového závodu a vstupy do mesta sú pre každý prípad zatvorené. Medzi hlavnými verziami záujmu „pravého sektoru“ o atómové elektrárne – je snaha udržiavať v strachu ukrajinskú vládu a nie je vylúčené ani vytvorenie „špinavej“ atómovej bomby na zastrašenie Ruska.

Seriózne otázky vyvoláva aj schopnosť súčasnej ukrajinskej vlády udržiavať kapacity jadrovej energetiky. Napríklad Kyjev vyhlásil svoj zámer odmietnuť ruské jadrové palivo a zameniť ho za americkú zostavu. Známe sú predchádzajúce pokusy, aké sa robili za Juščenka, ktoré takmer viedli ku katastrofe. Americká spoločnosť Westinghouse, ktorá vyhlasovala, že ľahko dokáže kompenzovať straty vyvolané prerušením dodávok ruského jadrového paliva na Ukrajinu, doteraz nedokázala dosiahnuť úplnú technickú kompatibilnosť svojich zostáv s ruskými palivovými článkami. Ruský šéf diplomacie  Sergej Lavrov na túto tému vyhlásil: „Nie je žiadnym tajomstvom,. že americká spoločnosť Westinghouse sa aktívne snaží vydobyť si miesto na európskom trhu. Palivo je iné a pokusy zapojiť americké reaktory do reaktorov sovietskej výroby  zďaleka nie sú bezpečné“. Lavrov pripomenul, že keď Westinghouse začala pôsobiť v Česku (kde funguje jadrová elektráreň sovietskeho typu), vznikli vážne problémy. Rusko žiada, aby krajinu-výrobcu informovali o takýchto plánoch. „Podobné experimenty môžu mať zlý koniec, najmä na Ukrajine, kde ešte stále sú živé spomienky na Černobyľ,“ varoval Lavrov.

Spomienky však žijú iba medzi obyvateľstvom, nie vo vládnych kruhoch. Pred týmto varuje aj strana zelených v Nemecku. Z ukrajinského Černobyľu opäť vanie jadrová hrozba, tvrdia nemeckí zelení, ktorí preto napísali list ministrovi zahraničných vecí s požiadavkami, aby sa v tejto veci niečo podniklo. Na ruinách černobyľského reaktora záležitosti šli iným smerom než sa plánovalo. Stavba nového sarkofágu nepokračuje. Staré oceľové prvky konštrukcie sa pokazili. 12. februára 2013 sa na černobyľskej elektrárni zrútila časť strechy a múrov strojárskej haly, ktorý bol zasiahnutý explóziou štvrtého energobloku v roku 1986. Za Janukovyča sa začalo s budovaním nového sarkofágu, teraz je ďalšie budovanie zmrazené. Nezávislí experti, ktorých sa Deutsche Welle opýtalo, pochybujú o schopnosti ukrajinského štátu zabezpečiť radiačnú bezpečnosť černobyľskej jadrovej elektrárne.

Aj bez hypotetických útokov na ukrajinské jadrové elektrárne, všetky predstavujú dosť veľké nebezpečenstvo, pretože sú staršie a prostriedky na dobudovanie nových reaktorov alebo obnovu chýbajú.  Namiesto toho, aby boli zatvorené, termíny ich pôsobenia sa stále predlžujú. Platí to napríklad o juhoukrajinskej jadrovej elektrárni v Nikolajevskej oblasti, vybudovanej ešte za sovietskych čias v roku 1982. Z analýzy technických parametrov, ktorú urobilo Národné ekologické centrum vyplýva, že táto elektráreň je v nebezpečnom stave. „Predĺženie jej používania môže viesť k havárii na energobloku. Ekológovia navrhujú zrušiť predĺženie termínov užívania a uskutočniť plánovitú rekonštrukciu a inováciu všetkých tých parametrov, ktoré sú nebezpečné. Vláda však upozornenia nezávislých expertov ignoruje. Situácia v juhoukrajinskej jadrovej elektrárni – nie je žiadna výnimka v ukrajinskej jadrovej energetike. Podľa vládnej „Energetickej stratégie Ukrajiny do roku 2030, práca 12 z 15 jadrových blokov sa plánuje predĺžiť o ďalších dvadsať rokov.

Je celkom zrejmé, že riešenie zložitých problémov ukrajinskej jadrovej energetiky závisí nielen od stavu ukrajinských financií. Riešenie otázok je nemysliteľné bez úzkej spolupráce s vedecko-technickými odborníkmi na jadrovú energetiku, ktorí budovali tento gigantický komplex. V opačnom prípade čaká ukrajinskú jadrovú energetiku totálna degradácia a  kolaps.

Medzičasom kyjevská vláda, ktorá  fanaticky likviduje všetky ukrajinsko-ruské spojenia, negramotne šíri túto politiku aj na jadrové odvetvie, zrejme dúfajúc, že samostatne zvládnu akékoľvek vedecko-technické a výrobné úlohy. Vláda už vyhlásila, že okrem odrieknutia jadrového paliva z Ruska „sami“ vybudujú tretí a štvrtý energoblok Chmeľnickej jadrovej elektrárne, obnovia centralizovaný sklad spracovaného jadrového paliva a vybudujú závod na výrobu jadrového paliva v Kirovogradskej oblasti, čo umožní „upevniť energetickú nezávislosť štátu“. Čo to bude stáť, či to bude rentabilné a najmä bezpečné, to nie je dôležité. Hlavne, že bude vlastné – nie moskovské. To, že dané podniky je absolútne nemožné vybudovať bez nákupov potrebného zariadenia v Rusku (v zahraničí sú celkom iné štandardy a na Ukrajine na jeho výrobu nie sú podmienky), nechcú vidieť. Pokusy zameniť ho nedokonalými výrobkami sú veľmi nebezpečné z hľadiska spoľahlivosti naplánovaných objektov.

Je smutné, že za dobrodružstvo režimu bude musieť platiť ukrajinský národ. Poľutovaniahodné sú rozpadajúce sa spoločné rusko-ukrajinské práce  v jadrovo-energetickej oblasti. Ani to však nie je všetko. V danom prípade nie je reč iba o jednej chybe Kyjeva. To, kam sa môže doviesť ukrajinský jadrový komplex Ukrajiny, nekompetentnosť a avanturizmus jej súčasnej vlády je problém celoeurópsky. Tento problém si žiada stálu pozornosť  už dnes.

Dmitrij Minin

Zdroj: Fondsk.ru

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |