Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Kyjev zvažuje trest za maďarské pasy - chelemendik.sk

 

Kyjev zvažuje trest za maďarské pasy

2020-05-30  (04:22)

 - Kyjev zvažuje trest za maďarské pasy
Argument Budapešti, že jej zákon o dvojakom občianstve znepokojuje len Bratislavu, už nemusí dlho platiť. Prvý raz vážne výhrady zazneli aj z Kyjeva.

 

Tamojší druhý najvyšší ústavný činiteľ navrhuje zbaviť ukrajinského občianstva tých, ktorí prijmú aj druhé občianstvo. "Je nevyhnutné zákonodarne určiť jasnú a rýchlu procedúru skončenia občianstva Ukrajiny v súvislosti s nadobudnutím občianstva inej krajiny," napísal prezidentovi a premiérovi predseda parlamentu Volodymyr Lytvyn.

"Treba vymedziť právne štatúty občanov Ukrajiny a osôb, ktoré ako občania Ukrajiny prijali občianstvo iných krajín. Občania, ktorí si želajú získať občianstvo inej krajiny, si konečne musia presne uvedomiť sociálne, ekonomické a právne dôsledky straty právneho štatútu občana Ukrajiny," citujú noviny Ukrajinská Pravda z Lytvynovho listu, v ktorom navrhuje vytvoriť pracovnú skupinu pre novelizáciu zákona o štátnom občianstve.

Od začiatku roka požiadalo o maďarské občianstvo takmer sedemtisíc obyvateľov Zakarpatskej Ukrajiny, pričom prví z nich by ho už v polovici marca mali dostať. Celkovo v Zakarpatsku žije asi 150-tisíc Maďarov, pre ktorých maďarský pas znamená individuálnu vstupenku do Európskej únie s možnosťou voľného cestovania i zamestnania sa v ktorejkoľvek krajine "dvadsaťsedmičky". Podobné výhody ponúka aj rumunský pas. Rumunov žije na Ukrajine približne toľko čo Maďarov a tisíce z nich už využili ponuku Bukurešti na prijatie občianstva materskej krajiny.

Dvojaké občianstvo bolo pre Kyjev citlivou otázkou už predtým, ako Bukurešť a Budapešť prijali svoje sporné zákony. Kým Maďari a Rumuni tvoria iba po 0,3 percenta z celkového počtu obyvateľov Ukrajiny, Rusi až 17,3 percenta. Moskva ukrajinským Rusom už dávno ponúka svoje občianstvo. A keďže vláda prezidenta Viktora Janukovyča má najviac stúpencov v ruskojazyčných oblastiach krajiny, ukrajinsko-ruské dvojaké občianstvo v tichosti toleruje. Experti pripúšťajú, že v budúcnosti by Kyjev ruským občanom mohol dať výnimku. Právne by to dalo ošetriť napríklad tak, že zákaz dvojakého občianstva by sa nevzťahoval na bývalých občanov Sovietskeho zväzu.

Lytvyn v liste pripomína, že ukrajinská ústava dvojaké občianstvo neumožňuje. Zákon o občianstve však jeho získanie priamo nezakazuje a nestanovuje zaň ani nijaké sankcie. Dokonca v ňom chýba aj akýkoľvek mechanizmus na evidenciu ukrajinských občanov, ktorí nadobudli ďalšie občianstvo. Túto situáciu, z ktorej "pre štát vyplývajú riziká i bezpečnostné hrozby", preto šéf ukrajinského parlamentu navrhuje komplexne riešiť.

Budapešť doteraz nerátala s tým, že by jej Kyjev mohol začať robiť ťažkosti pre rozdávaniu maďarských pasov jeho občanom. "Na Ukrajine sú právne problémy, pretože tam teoreticky neuznávajú dvojaké občianstvo," pripustil v utorok podľa agentúry MTI vicepremiér Zsolt Semjén. "To však nie je kvôli Maďarom, ale pre podneperských Rusov," zdôraznil. A na upokojenie Kyjeva Semjén ešte dodal: "Prirodzene, ak tamojší Maďar príjme maďarské občianstvo, za to sa na neho ešte na Ukrajine vzťahujú ukrajinské zákony."

 

pravda.sk

 

 

 

 

 

  

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |