Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Kyjev zaútočil na Rusko v Podnestersku - preložil dobrovoľný pomocník hnutia Dobrá sila - chelemendik.sk

 

Kyjev zaútočil na Rusko v Podnestersku - preložil dobrovoľný pomocník hnutia Dobrá sila

2020-05-26  (09:16)

 - Kyjev zaútočil na Rusko v Podnestersku - preložil dobrovoľný pomocník hnutia Dobrá sila

23.5.2015

 

Ukrajina uzatvorila jediný kanál zásobovania našej skupiny vojsk, čím stavia Európu na okraj priepasti novej vojny.

Kyjev už dávno nahmatal citlivé miesto Ruska, ale len vo štvrtok sa rozhodol udrieť. 21.mája Najvyššia rada Ukrajiny vypovedala naraz päť zmlúv s vládou Ruska vo vojenskej oblasti.

Časť týchto zmlúv bola už dávno nefunkčná, ako napríklad dohoda o ochrane tajných informácií – všetko, čo sa dalo, už bolo dávno vyzradené.  Ale vypovedanie zmlúv o tranzite ruskej armády cez Ukrajinu do Podnesterska  a  zmluvy  o medzištátnej preprave a platbách za ňu,  majú pre Rusko vážne následky. Nielen pre Rusko. Tým, že  prijatý dokument vstúpi do platnosti, sa naša skupina vojsk na pravom brehu Dnepra ocitne v úplnej blokáde. A v prípade začatia bojovej činnosti (čo je pravdepodobné ) sa stane novou Brestskou pevnosťou. Z obkľúčenia sa nedostane. Ministerstvo obrany zatiaľ nekomentuje túto situáciu. Prvý z politikov, ktorý riskoval vyjadriť svoju mienku, je predseda Výboru pre obranu v Štátnej Dume admirál Vladimír Komojedov. Čestne priznal, že v danej situácii si nevie predstaviť pokračovanie zásobovania ruských vojakov v tejto neuznanej republike. „Ak sa pozriete na mapu, tak vidíte, že zemepis sa oklamať nedá - ani vzduchom ani po vode. Treba porozmýšľať ako ďalej. Nesmieme Podnestersko a Moldavsko nechať napospas osudu.“

Aby dnešná situácia bola pochopiteľnejšia, je treba  povedať, že vlakové spojenie s Podnesterskom je už dávno minulosťou kvôli zákazom Kyjeva. Je tu ešte letisko v Tiraspole ,kde môžu pristávať vojenské nákladné lietadlá. Tadiaľto sa  zásobovali doteraz naši vojaci. Ale na to, aby tam mohli lietadlá pristáť musia preletieť vzdušný priestor buď Ukrajiny, alebo Moldavska.  To nám teraz Ukrajina zakázala. A Moldavsko pre zálety so západom nám takéto povolenie nedávalo nikdy a nedá ani teraz.

Skôr ako budeme rozmýšľať čo s tým, skúsme rekapitulovať čo máme v Podnestersku. Naša operačná skupina to sú dva motostrelecké prápory mierotvorcov plus prápor ochrany a zabezpečenia, vrtuľníkový oddiel a tylové zabezpečenie. Celkom 1,5 tisíca vojakov a dôstojníkov. Tým sa ale zoznam nekončí. Okrem vojakov je náš hlavybôľ iné – najväčšie sklady zbraní v Európe na stanici Kolbasna. Tieto od rozpadu ZSSR  stráži ruský prápor. Od 40-tych rokov 20. storočia sa táto hora zbraní volá veľmi skromne - sklad 1411. Delostrelecký sklad munície. V skutočnosti je to gigantická strategická tylová báza zásobovania všetkých štyroch skupín vojsk vo východnej Európe pre prípad III. svetovej vojny. A keď sa v časoch Gorbačova a Jelcina húfne vracala armáda domov, tak hlava nehlava tam skladali celú potenciálnu výzbroj priamo na holú zem.

Výsledok tejto činnosti v roku 2000 bol 42 000 ton streliva, stovky bojových vozidiel, delostreleckých systémov, raketových systémov a mnoho iného. Len výstroj tu bola pre 100 000 vojakov. Nové poľné kuchyne pre 5 divízií, umývačiek riadu pre 5 plukov, 48000 šálok, 55 000 čajníkov 1200 novučkých zakonzervovaných  „Ural“ -ov a „KAMAZ“ –ov. Len prenosných agregátov na elektrinu bolo viac ako 1000. Za ich osud zodpovedala Moskva. V roku 2000 sa na základe dohody s Kyjevom a Kišiňovom začal vývoz do Ruska. Čo sa vyviezť nedalo, to sa likvidovalo na mieste. Ale pre sústavný politické rozpory  s týmito partnermi sa proces v roku 2004 zastavil. V roku 2011 ruský veľvyslanec v Moldavsku  prehlásil, že tieto otázky zostávajú otvorené. Presné údaje o reálnej situácii majú len odborníci, ale podľa všetkého bojaschopná technika v Kolbasne už nie je, ale munície tam je od 19 do 21 000 ton. Z  nej je 57% po termíne použiteľnosti a nesmie sa prepravovať.  A po nedávnom hlasovaní v ukrajinskej „Rade“  nikto nevie čo s tým. 

Ukrajinská strana po začiatku vojny na Donbase hovorila o našej skupine vojsk len v hysterických tónoch. 28.júla 2014 poradca ministra obrany Ukrajiny Aleksandr Daniljuk  nazval našich vojakov „potenciálnou hrozbou pre Ukrajinu“. Podľa mienky Kyjeva sa už už začne náhly útok „slušných mužíčkov“ na  Odesu, ktorá je od hraníc len nejakých 100 km. Preto opevňovať hranicu s Podnesterskom začali Ukrajinci skôr ako s Ruskom. Kvôli tomu vykopali gigantickú ryhu dlhú 450 km hlbokú 2 metre a širokú 3 metre. Na prechodoch postavili strážne posty. Hystéria neminula ani NATO. Hlavný veliteľ NATO v Európe americký generál Philipe Bradlowe  v septembri 2014 vyjadril obavy , že si Rusko  by si spôsobom ako v Kryme mohlo cez „zelených mužíčkov“ vytvoriť spojenie po súši medzi Krymom a Podnesterskom. Na zasadaní rady NATO vyhlásil: „Videli sme jasne tento scenár na Kryme a vidíme scenár na východe Ukrajiny. A už začíname vidieť taký istý scenár  aj v Podnestersku.“ Svoje úvahy Bradlowe vysvetľuje nasledovne: „Je nám ťažko povedať, aké myšlienky sú v Putinovej hlave, ale dá sa predpokladať, že Rusi pôjdu tam, kde majú rusko-jazyčné spoločenstvá. Takýmto územím je aj Moldavsko a Podnestersko. Preto musíme mať oči široko otvorené.“

S prekvapujúcou synchrónnosťou sa  zobudili vojaci  v Moldavsku a v susednom Rumunsku. Začiatkom roku 2015 na území Moldavska bolo cvičenie Travel Contact Team 2015. Spolu s Moldavami cvičilo niekoľko stovák národných gardistov zo Severnej Karolíny. Počas cvičenia vošli do medzinárodne stanovenej bezpečnostnej zóny medzi Moldavskom a Podnesterskom, ktorú strážia naši vojaci od konfliktu v roku 1992. Na konci marca sa konalo cvičenie pri rumunskom meste Galac pri hraniciach s Moldavskom. Na cvičení pod názvom Saber Junction 15  sa spolu s 2500  rumunskými a moldavskými vojakmi  zúčastnilo 200 amerických vojakov a dôstojníkov.   Rumunský minister obrany Mirča Duša vyhlásil, cieľom bolo pripraviť vojakov na „spoločný boj“ . S kým?

Odpoveď na otázku bude jasná po zistení náplne cvičenia, ktorá spočívala  v oslobodení obsadeného letiska. Ako keby niekto v NATO, Kišiňove a Bukurešti vedel, že čoskoro osud ruských jednotiek v Podnestersku bude závisieť od vzletovej dráhy letiska blízko Tiraspolu. A možno naozaj vedel?

20 marca tohto roku moldavský parlament  prijal hneď v prvom čítaní zákon o ochrane vzdušného priestoru. Jeho podstata spočíva v tom, že ak sa ruské lietadlá pokúsia o prelet zo strany pod kontrolou Kišiňova, tak budú zostrelené. A aby bolo čím, tak parlament vyčlenil 240 miliónov dolárov na zodpovedajúcu výzbroj zo západu.

A teraz je tu aj rozhodnutie Najvyššej Rady , ktoré sa veľmi podobá vyhláseniu vojny Rusku. Synchrónnosť jednotlivých rozhodnutí dáva pochopiť, že v skutočnosti rozhodnutie bolo prijaté tým,  kým treba.  Výsledkom môže byť úplná strata politickej tváre  Ruska v prípade núteného odsunu vojsk a vzdania sa Podnesterska. Je tu ale malá otázka: kam sa podejú nahádzané v strede európskeho kontinentu tisíce ton výzbroje, ktoré by takto zostali bez dozoru?

Druhé a hroznejšie východisko – nový veľký vojnový konflikt v Európe v prípade, že Moskvu donútia bojom si vynútiť koridor cez ukrajinské územie. Je dosť možné, že o podobnom scenári sa môže diskutovať na najvyššej úrovni v Moskve. O tomto svedčí vyhlásenie podpredsedu vlády a špeciálneho zástupcu prezidenta Ruska pre Podnestersko Dmitrija Rogozina, ktoré bolo vyslovené v apríli 2014. Podstata povedaného v tento deň je tá, že keď berieme do úvahy politiku Kijeva voči Podnesterskej republike, je jasné, že  Rusko „ bude reagovať ak bude hrozba fyzického násilia nad spoluobčanmi a použije celý arzenál prostriedkov politického, diplomatického, ekonomického a ak bude treba aj silového vplyvu na hociktorého agresora. „Silového! To je v kontexte najdôležitejšie. Aj keď to vyzerá dosť apokalypticky.

Je ešte tretí variant Jeho podstata je v tom, že zvíťazí zdravý rozum a to hlavne vo Washingtone. A tam zavelia svojim pätolízačom „Stop!“  

Zdroj: http://svpressa.ru/war21/article/122598/?mra=1 

Za preklad článku pekne ďakujeme nášmu doboroľnému pomocníkovi Miloslavovi Haasovi 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |