Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Ku komu prídu noví barbari? - chelemendik.sk

 

Ku komu prídu noví barbari?

2020-05-26  (11:36)

 - Ku komu prídu noví barbari?

13.4.2016

Marine Voskaňanová

Predstavitelia európskych bezpečnostných služieb, konkrétne nemecký šéf  rezortu pre ochranu  ústavy informoval o tom, že džihádisti  v Európe pripravujú nové teroristické útoky. Ich terčmi sa môžu stať európske hlavné mestá ako Rím, Berlín a Paríž. Téma teroristickej hrozby zo strany bojovníkov Islamského štátu a ich mnohých spojencov v Európe, neschádza zo stránok európskej tlače. Rovnaké nebezpečenstvo  predstavujú radikálni islamisti aj pre Rusko a štáty SNŠ. Ak si Európania až teraz uvedomili, že títo ľudia sa už nachádzajú v EÚ a sú pripravení verbovať ľudí a hádzať bomby, pre Severný Kaukaz a bývalé krajiny Strednej Ázie to nie je žiadna novinka. Radikáli majú čoraz viac nasledovníkov, hlavne z radov mládeže. Nedávny teroristický útok v Stavropole to názorne potvrdzuje.

V ruskojazyčnej odbornej obci je zaužívané pomenúvať celkom  zreteľné príčiny šírenia tohto radikalizmu na území bývalého ZSSR – chudoba a absencia životných perspektív,  strata prístupu ku vzdelaniu a kultúre, neschopnosť štátnych štruktúr kontrolovať činnosť vahabitských buniek, atď. 

Nejde však len o to. Aj Európania hľadajú racionálne vysvetlenia – majú štatistiky, koľko občanov EÚ odišlo „na stáž“ zabojovať si na strane IS, koľko z nich sa vrátilo naspäť, ako posilniť prácu polície a rozviedky, ktorá sa zatiaľ neblysla v efektívnosti pri odvracaní teroristických útokov.

No a samozrejme opakujú sa mantry o tom, aké dôležité je pokračovať v šírení hodnôt ako sú sloboda, tolerantnosť a ľudské práva v európskych moslimských obciach a najlepšie ako integrovať islamskú mládež.

To všetko je skvelé, ale primárne neodpovedá na otázku, prečo radikálny islam nachádza  v Rusku, aj v západnom svete čoraz viac adeptov.

Málokto   otvorene hovorí o tom, že aj keď divoká a stredoveká, ale islamistická ideológia vypĺňa významové vákuum. „Civilizovaný svet“ bol v nej vyhlásený  za nepriateľa a, nanešťastie, v prospech vlastnej falošnosti a škodlivosti dáva týmto  hlásateľom dostatok argumentov.

Civilizovaný svet pritom neprestáva bodro kráčať vychodenou cestičkou ľavicovo-liberálneho postmodernizmu. 

Európa sa sama vymedzuje ako subjekt, ktorého hlavná sila spočíva práve  v jej hodnotách, v ich dôslednom včleňovaní do života na všetkých úrovniach a ich expanzie do iných krajín.

Uznajúc ako totalitné a potláčajúce slobodu jednotlivca  inštitúcie ako manželstvo, cirkev, školy, atď. v svojom zápase proti buržoáznemu konzervativizmu ľavicovo-liberálny európsky projekt naozaj triumfoval.

V základných dokumentoch EÚ neexistuje nijaká zmienka o kresťanských koreňoch európskej kultúry – Európa sa úspešne sekularizovala a náboženstvo zmenila na osobnú vec jednotlivca. Niekto chodí v nedeľu do kostola, iný na futbal. Je to vec vkusu. 


Právo ukazovať a vytyčovať orientačné body už dávno patrí rôznym európskym inštitúciám a organizáciám. Za hlavné z takýchto  orientačných  bodov sa považuje sloboda osobnosti, demokracia a tolerantnosť.

Z plagátov študentských štrajkov z roku 1968 sa táto ideológia pomaly ale isto pretavila do každodennej praxe EÚ a teraz sa úspešne šíri medzi pôvodnými obyvateľmi a je podoprená represívnym aparátom, ktorý je pripravený na potlačenie odlišne mysliacich.

V rámci tejto ideológie  je možná akákoľvek  sloboda názoru, okrem kritického názoru na ňu samotnú. Mimochodom, tradičný osud pre akúkoľvek „zabetónovanú“ ideológiu.

V prípade s migrantskými diaspórami   pochádzajúcimi z islamského sveta však  táto schéma nefunguje. Mnohí z nich sú iba formálne obyvatelia EÚ, ale v svojom každodennom živote sa riadia národnými tradíciami, náboženskými normami a namiesto zákonov dodržiavajú princípy klanu.

Zdalo by sa, že tu sa otvára pole práce pre ideových eurointegrátorov – keď už poúčajú Rusko a Sýriu ako demokratizovať, potom doma u seba, majúc k dispozícii celú štátnu mašinériu, mali by rýchlo likvidovať ohniská alternatívnej hodnotovej identifikácie.

Ale takéto spoločenstvá či diaspóry – či už sú to noví migranti alebo predstavitelia druhej či tretej generácie -  v rámci euroideológie sú menšinou, a teda menšinou diskriminovanou, ktorej nemožno nič vnucovať. Jednoducho treba lepšie vysvetľovať výhody slobody a demokracie.

Problém však nie je v zlom vysvetľovaní, ale v tom, že nielen pre migrantov, ale aj pre nemalú  časť občanov EÚ s EÚ pasmi nie v prvej generácii sú tieto hodnoty  dobre zrozumiteľné, ale vyvolávajú neprijatie. Pretože sú hlboko cudzie.

Tieto skupiny zotrvávajú vo vlastnej hodnotovej autonómii – hoci žijú a pracujú v Európe. Namiesto integrácie, idey multikulturalizmu priviedli k ešte väčšej zomknutosti etnických a náboženských obcí. Táto mládež je objektom práce pre agentov IS v Európe.

Každý, kto triezvo spochybňuje otázku o kompatibilite náboženských postojov migrantov s novými európskymi hodnotami, alebo  hlása neschopnosť  týchto hodnôt  čeliť ideológii teroru, bude vyhlásený za xenofóba a pravicového radikála. Preto otvorená diskusia neexistuje. 

Mohli by sme povedať, čo je nás do toho? To je vec a problém Európy.

Nie celkom. Rearchaizácia a nástup neobarbarstva  je spoločný problém a oveľa širší než teror adeptov IS. Ak spoločnosť nemá zrozumiteľné a silné hodnotové opory, toto vákuum skôr či neskôr vyplnia tí, ktorí dajú jednoduché odpovede na zložité otázky.

A neoarchaizácia, či už je to radikálny islam alebo jaskyňový nacionalizmus, ako na Ukrajine, si veľmi rýchlo   nájde miesto tam, kde spoločnosť a štát strácajú svoju ideovú schopnosť, neformulujú jasný vlastnú odpoveď na otázku – kto sme, kam kráčame, kde sú naše hranice, orientačné body, čo je dobré a čo zlé.

Spomeňme si na to, ako po rozpade ZSSR mnohí ľudia si našli cestu k viere – ibaže  nie v Boha, ale v rôznych veštcov, mágov, mimozemšťanov a  čakry.

Nie je dôležité, s čím súvisí táto ideová neschopnosť - či so samotným krachom štátu ako v prípade ZSSR, alebo s odmietnutím koordinát v prospech postmodernistického sveta bez orientačných záchytných bodov  ako v Európe.

Alebo s krátkozrakosťou vládnych elít, spoliehajúcich sa na to, že národ, ktorý je zaneprázdnený prežitím v neoliberálnych reáliách, idey nepotrebuje.


Zdroj: http://vz.ru/opinions/2016/4/12/804986.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |