Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Kto zrádza východnú Európu? - chelemendik.sk

 

Kto zrádza východnú Európu?

2020-05-26  (17:07)

 - Kto zrádza východnú Európu?

25.9.2015

Nedávno podpísaná dohoda medzi Ruskom a Európskou úniou o podmienkach „zimného balíka“ dodávok plynu na Ukrajinu otvára pred štátmi strednej a juhovýchodnej Európy isté možnosti. V tejto situácii dostávajú šancu navzájom vypracovať a  spolu s Moskvou a Bruselom koordinovať aj širší zoznam projektov pre dodávky ruského plynu pre vlastné potreby a pre tranzit do štátov EÚ. Aby sa tieto nové možnosti mohli využiť, Belehrad a iné regionálne metropoly si  musia utriediť svoje priority v energetickej oblasti, majúc na mysli spoluprácu s Ruskom ako kľúčovým dodávateľom energie do Európy.

Ako zdôraznil ruský minister pre energetiku Alexander Novak, na základe výsledkov rokovaní s podpredsedom  Európskej komisie Marošom Šefčovičom, Rusko urobí všetko preto, aby operatívne vyriešilo sporné otázky, týkajúce sa energetickej bezpečnosti Ukrajiny a celej Európy. Podľa Novaka je Rusko pripravené poskytnúť Ukrajine zľavu v  plyn v zimnom období na úrovni cien v susedných krajinách, napríklad v Poľsku.

Svojho času šéf Gazpromu Alexej Miller vyhlásil, že spoločnosť je pripravená rokovať s Ukrajinou o tranzite plynu na jej území aj po roku 2019, keď sa skončí platnosť terajšej dohody, hoci  Gazprom sa nebude dohadovať na preňho neprijateľných podmienkach.

Rusko sa súčasne snaží maximálne využiť aj severnú trasu dodávok plynu – na trasách prvej a druhej vetvy Nord Stream. Nutnosť vytvoriť druhú vetvu tohto plynovodu diktuje správanie samotných Európanov, ktorí plnia existujúce kapacity iba na polovicu. Rusko za to nemôže: pokiaľ ide o ruské dodávky na trase Nord Stream-1 zásobníky sú naplnené na 80% a predtým to bolo na 100%.

Táto situácia donútila Gazprom a veľké európske spoločnosti, aby uzavreli dohodu o budovaní druhej vetvy plynovodu, ktorého konečným bodom sa stane rakúsky Baumgarten. Dohodu o vytvorení plynovodného systému Nord Stream-2 na zvýšenie dodávok plynu do EÚ podpísali na prvom východnom európskom fóre vo Vladivostoku okrem Alexeja Millera, predseda predstavenstva BASF SE Kurt Block, člen predstavenstva E.ON SE Klaus Schäfer, námestník generálneho riaditeľa ENGIE Pierre Charriere, predseda predstavenstva OMV AG Rainer Seele. šéf Royal Shell Ben van Beurden. Daný projekt zahŕňa budovanie dvoch trás morského plynovodu s celkovou kapacitou 55 miliárd kubických metrov plynu ročne z Ruska do Nemecka po dne Baltického mora.

Zdalo by sa, že všetko je jasné a všetky zainteresované strany sa zapoja do vznikajúcej novej architektúry energetickej bezpečnosti Európy prostredníctvom regionálnych projektov. Namiesto toho sa však na niektorých miestach poponáhľali uvidieť v dosiahnutej dohode „zradu“ ich záujmov.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk  už dávno privykol európsku verejnosť k jeho, jemne povedané, neadekvátnosti. Nezaráža teda, že tentoraz sa opäť poponáhľal vyhlásiť, že budovanie Nord Streamu-2 ohrozuje bezpečnosť a nepretržitosť dodávok do krajín juhovýchodnej Európy a pomlčal o tom, že „bezpečnosť a nepretržitosť“ týchto dodávok neraz padli za obeť práve pre kroky z ukrajinskej strany, ktorá kradla ruský plyn z potrubia smerujúceho do Európy.

Tentoraz ale prekvapil slovenský premiér Robert Fico, ktorý sa zaradil ku kritikom Ruska dosť nečakane. Jeho rozhorčenie bolo veľké: „Nejeden mesiac sa v Európskej rade rokovalo o tom, že Ukrajine treba pomôcť, aby zostala tranzitnou krajinou, pomôcť jej prežiť ťažké zimné mesiace. A odrazu je tu informácia o tom, že Gazprom podpisuje dohodu so západoeurópskymi spoločnosťami o ďalšej vetve Nord Stream. Urobili z nás idiotov! Zradili člena EÚ – Slovensko a šli proti politickým diskusiám s Ukrajinou a Európskou radou,“ povedal slovenský premiér.

Čisto z ľudského hľadiska sa ho dá pochopiť. Antiruský kurz Európskej komisie je už natoľko bežný, že akékoľvek kroky veľkého európskeho biznisu, ktoré vybočujú z tejto schémy, vyvolávajú u iných šok. Energetická bezpečnosť Európy, ktorú má zabezpečiť plynovod Nord Stream-2, to nie je iba Európska komisia, tým viac nie Ukrajina. Čím skôr si túto jednoduchú pravdu Východoeurópania uvedomia, tým viac plynu bude v ich domoch.

http://www.fondsk.ru/news/2015/09/20/kto-predaet-vostochnuju-evropu-35520.html

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |