Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Kto v Európe bojoval s Hitlerom? Mýtus o „celoeurópskom protifašistickom odpore“ - chelemendik.sk

 

Kto v Európe bojoval s Hitlerom? Mýtus o „celoeurópskom protifašistickom odpore“

2020-05-30  (12:04)

 - Kto  v Európe bojoval s Hitlerom? Mýtus o „celoeurópskom protifašistickom odpore“

6.2.2015

To, čo sa v súčasnosti  deje okolo dejín Veľkej vlasteneckej vojny, všetky tie  demonštratívne bezočivé špekulácie na adresu „sovietskej agresie proti Ukrajine a Nemecku“ a „ neúčelnosti osláv Dňa víťazstva nad fašizmom v Moskve“, nie je ničím iným než prechodom Západu k novej, pokročilejšej fáze  škrtania povojnového svetového poriadku a formovania obrazu nepriateľa zo súčasného Ruska, s cieľom už celkom jasných plánov na jeho zničenie a rozdelenie.

Vladimir Putin  nedávno zdôraznil mimoriadnu naliehavosť vytvoriť protiklad voči týmto  nepriateľským a pseudohistorickým útokom miereným na  ruskú pozíciu, založenú na podložených faktoch histórie. Je celkom jasné, že ohovárači Ruska budú musieť konfrontovať historické materiály, ktoré u týchto osôb, organizácií a štátov demonštrujú absenciu morálneho práva na kritiku našich dejín a veľmi neblahej úlohy ich vlastných štátov pri podporovaní nemeckého fašizmu a jeho nového poriadku v Európe.

Osobitný význam má v tomto smere jedna z mála preskúmaných tém v našej historiografii, ktorá súvisí s postavením európskych krajín okupovaných nacistami. V Sovietskom zväze sa tejto otázke dôsledne vyhýbali, aby sa  zachoval morálny postoj k bývalým  západným spojencom, ako aj v dôsledku existencie štátov Varšavskej zmluvy, ktoré sa v zásade nemali kritizovať. Dnes je ale zjavne iná situácia, aby sme ďalej zachovávali politicky korektné mlčanie. V každom prípade, nie Rusko začalo túto ideologickú vojnu, nie Rusko spochybnilo základné dejinné fakty. Obráťme teraz pozornosť  na tieto fakty. 

Masové hnutie odporu proti fašizmu v Európe sa  v povojnových desaťročiach považovalo za očividný fakt. Predstavy o tom, že celá Európa – počínajúc veľkým Francúzskom, až po Bohom zabudnuté Albánsko -, sa svorne postavila na odpor nacistickej porobe, podporovala naša aj zahraničná filmografia, filmami v štýle francúzskej komédie Veľký flám (La grande vadrouille, 1966) s neopakovateľným Bourvilom a Funesom v hlavných úlohách. Pravda, už vtedy po zhliadnutí tejto ľahkej komédie o nacistickej okupácii Francúzska, sa do mysle  nevdojak vkrádali pochybnosti, či antifašistický zápas nepôsobí akýmsi  hravým, priam glamour štýlom. 

Oficiálna sovietska historická veda ale tvrdila: celá Európa obetavo zápasila s nacizmom... Nám, bývalým sovietskym ľuďom, sa to zdalo prirodzené – zápasiť s nepriateľom, ktorý napadol tvoj dom.

Ubiehajú však roky. Propagandistické klišé sú vystriedané reálnymi informáciami o tom, ako sa veci mali v nacistami okupovanej Európe, ktoré vyvracajú mýtus o „európskom odpore“, ktorý, ako sa ukázalo, v skutočnosti neexistoval.

„Európske zvláštnosti“ sa začali diať ešte pred druhou svetovou vojnou – anšlusom Rakúska, tak búrlivo vítaným miestnym  obyvateľstvom. Už onedlho Nemecko s minimálnymi stratami a za neuveriteľne krátky čas sa rozhodlo „po dobrom“ pripojiť prakticky dnešnú celú Európsku úniu.

Odpor demokratickej Európy bol pritom takmer symbolický. Napríklad, Francúzi, prakticky bez jediného výstrelu, vydali hitlerovcom Paríž, miestni obyvatelia sa organizovane presťahovali na zapadnutý vidiek a väčšina obyvateľstva sa tvárila,  že sa vlastne nič také zvláštne neudialo. Nuž čo – vojaci majú trochu iné uniformy a nehovoria úplne zrozumiteľne. Ale inak je  všetko v poriadku... Obrázky svetského života „porobeného“ Paríža, kde galantní nemeckí dôstojníci flirtujú v kaviarňach so štýlovo oblečenými Parížankami, prudko kontrastujú  s fotografiami a filmovými zábermi z rovnakého obdobia z okupovaného sovietskeho územia, kde fašisti páchali tie najhoršie zverstvá. Akoby sa udalosti odohrávali na dvoch celkom odlišných planétach.

Približne tie isté „obrazy“ bolo možné pozorovať aj v iných okupovaných európskych krajinách. Napríklad dánsky kráľ formou uznesenia zakázal armáde a občanom stavať sa na akýkoľvek odpor Nemcom! Všade boli vytvorené bábkové vlády, fungovali v úzkom kontakte s Nemcami a pod ich kontrolou bol celý štátny systém.

To najdôležitejšie však bolo, že silný priemysel, všetkých týchto navonok utláčaných krajín hladko a  bez prestávky pracoval pre vojenskú mašinériu hitlerovského Nemecka. Vyrábali tanky, delostrelecké systémy, muníciu a všetko, čo bolo treba pre vojnu.  Pritom „porobené“ národy pracovali pre okupantov tak obetavo, že britsko-americké letectvo muselo bombardovať francúzske vojenské závody, na ktorých francúzski robotníci, spolu s miestnu buržoáziou aktívne kuli víťazstvo nemeckým zbraniam. Pozoruhodné sú informácie o „prejavoch neposlušnosti“,  ako  napríklad štrajk belgických robotníkov, ktorí od Nemcov žiadali zvýšenie mzdy o 8% a dostali ho! Či rozhodnutie Najvyššieho súdu Nemcami okupovaného Grécka o nelegitímnosti posielania Grékov na práce do Nemecka!

Na Nemcami okupovanom sovietskom území  bolo takéto niečo nepredstaviteľné.

Inou hanebnou a nie veľmi šírenou stránkou dejín európskej koexistencie s nacizmom boli dobrovoľníci z prakticky všetkých okupovaných a „spojeneckých“ štátov, z ktorých sa utvárali desiatky oddielov SS. Státisíce Francúzov, Holanďanov, Belgičanov, Dánov, Nórov, dokonca neutrálnych Švédov sa vlievali do týchto esesáckych skupín, ktoré, podľa nacistických pohlavárov personifikovali jednotu novej Európy. Dokonca aj fašistami najviac postihnuté Poľsko prispelo nemalým vkladom  do vojenského úsilia Tretej ríše. Stovky poľských podnikov plnili nemecké vojenské objednávky, ktorých suma sa rátala na miliardy  zlatých ríšskych mariek. V nemeckom Wehrmachte na východnom a západnom fronte bojovalo vyše dvestotisíc poľských občanov!

Samozrejme, odpor proti fašizmu v Európe predsa len existoval. Ale označiť ho za celoeurópsky jazyk akosi odmieta. Vo väčšine prípadov ho viedli komunisti. V podstate prakticky celé tzv. európske hnutie odporu bolo riadené bezprostredne z Moskvy – po línii Kominterny a sovietskej rozviedky. Ak by neboli francúzski makisti, ak by neboli oddiely talianskych komunistov-garibalďanov, ak by  neboli Titovi červení partizáni a grécki komunisti, ktorí zo začiatku bojovali najprv proti Nemcom a potom proti Angličanom, potom by o nijakom masovom hnutí odporu proti nacizmu v Európe nemohlo byť ani reči.

Až v predvečer otvorenia druhého frontu, keď Anglosasi súrne potrebovali vnútornú agendu na území štátov invázie, narýchlo aktivizovali diverzné skupiny a rýchlo formovali niečo podobné na odpor v nemeckom tyle. Ale ani vtedy, v tom istom Francúzsku, im nikto, okrem komunistov, reálne nemohol pomôcť. O nič menej typická nie je ani situácia s prozápadným odporom v Poľsku, ktoré bolo aktivizované britskými tajnými službami až vtedy, keď sovietske vojská už stáli na prahu Varšavy a Churchill potreboval rýchlo vychytiť Poľsko Stalinovi rovno spod nosa.

Zaiste, bolo tu ešte „Slobodné Francúzsko“ generála de Gaulla. Nevznikalo však vo Francúzsku, ale na britských vojenských základniach a predstavovalo iba vojenské oddiely v britsko-amerických vojskách. Francúzi týchto bojovníkov spoznali až ako súčasť západnej armády. Zato po oslobodení preukázali ozajstnú „kvalitu“ antifašistického boja, keď popravili vyše 150-tisíc svojich spoluobčanov za kolaboráciu s nepriateľom. Mimochodom, reč bola iba o otvorených zradcoch – úradníkoch a policajtoch, ktorí slúžili Nemcom. Inak by bolo treba popraviť oveľa viac ľudí. Len dohola ostrihaných francúzskych žien, ktoré neodmietali žiť s okupantmi, bolo niekoľko stotisíc.

Treba sa po tomto všetkom čudovať, že pamätníky sovietskym vojakom, ktorí oslobodili Európu od nacizmu sa dnes stali obľúbeným terčom útokov a výsmechu zo strany nových generácií Európanov? Treba sa čudovať, že po pripojení bývalých pobaltských sovietskych republík k EÚ tam ako pyšný kvet rozkvitol ten najozajstnejší nacizmus a pochody bývalých esesákov sa stali národnými sviatkami? Treba sa čudovať tomu, že prakticky celá EÚ spolu s Ukrajinou hlasuje proti prijatiu Ruskom navrhovanej protifašistickej rezolúcii OSN , ktorá odsudzuje, citujem: „oslavovanie v akejkoľvek podobe hnutia neonacizmu a bývalých členov Waffen- SS“, vrátane budovania pamätníkov a memoriálov a uskutočňovania verejných demonštrácií“.


Zdalo by sa - proti čomu tu oponuje civilizovaná demokratická Európa? Ak ale vieme o všetkom tom, o čom sme hovorili vyššie, ako   táto Európa bola  za hitlerovskej okupácie„obetavo“ uvoľnená, potom sa netreba čudovať. Kto sa čierny narodil, na bielo ho neumyješ. A nacistické myslenie zmiešané s jaskynnou rusofóbiou a pocitom vlastnej výnimočnosti doteraz zostávajú jednou z nosných konštrukcií takzvanej európskej civilizácie. Výrečné dôkazy dostávame prakticky každý deň.

Jurij Selivanov

Zdroj: Ria novosti


 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |