Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Krym: oddiel samovražedných atentátnikov - chelemendik.sk

 

Krym: oddiel samovražedných atentátnikov

2020-05-29  (11:10)

 - Krym: oddiel samovražedných atentátnikov

18.4.2016

Mierový vývoj na Kryme zostáva kosťou v hrdle pre lídrov organizácie Mejlis (rada krymských Tatárov). Nedávno jeden z nich – Mustafa Džemilev, Porošenkov splnomocnenec pre otázky krymsko-tatárskeho národa, prezentoval v ukrajinských médiách svoj ďalší antiruský projekt s výrazným názvom – Oddiel samovražedných atentátnikov.

Nový ozbrojený útvar sa plánuje sformovať z krymských Tatárov hraničiacej s polostrovom v Chersonskej oblasti. Podľa Džemileva  má chrániť hranice a tiež posliniť ukrajinskú prítomnosť v regióne. Klásť ozbrojený odpor oddiel vraj neplánuje. Má zbierať informácie a predkladať ich svetovému spoločenstvu.

Ďalej lídra krymských Tatárov treba citovať: „Ak by sa na Kryme začali nejaké krvavé udalosti, etnické čistky, tento oddiel by pomáhal svojim rodákom  za akúkoľvek cenu. Preto sa aj označujú ako oddiel samovražedných atentátnikov.

„Je veľmi pravdepodobné, že pán Džemilev jednoducho iba perie peniaze,“  predpokladá generálny riaditeľ inštitútu pre regionálne otázky Dmitrij Žuravľov. „Jediné rozumné, čo povedal počas svojej prezentácie bola informácia o ukrajinskej prítomnosti.“

Chersonská a Nikolajevská oblasť sú oblasti asi tak  ukrajinské ako Krym. Často som tam bol aj v sovietskom období, aj v deväťdesiatych rokoch – je tam veľmi málo ukrajinského. Ľudia nestoja proti kyjevskej moci, ale nikto ani neprejavuje nijakú osobitú podporu.

Čo tam bude tento krymsko-tatársky oddiel  robiť? Podľa všetkého je to ďalšia „barlička“ na zvyšovanie si vlastného významu a ďalšia demonštrácia toho, ako sa míňajú sponzorské peniaze. A peniaze môžu byť turecké.

SP: Je známe, že v decembri v roku 2015 sa Džemilev stretol v Turecku s prezidentom Erdoganom, ktorý sľúbil financovať vznik moslimského oddielu v Chersonskej oblasti zo zbehlých krymských Tatárov. Dokonca sa vie aj počet ľudí – 560.

„Nuž a teraz treba tieto oddiely predviesť. Ich vytvorenie vyžaduje veľa peňazí. A ak sa má iba „demonštrovať“, ziskovosť projektu sa prudko zvýši.“

SP: Aké sú šance destabilizovať situáciu na Kryme zvnútra? Veľmi si to želajú a spoliehajú sa na to. Prirodzene, nie na ozbrojený vpád...

„Je tam niekoľko národností, žiaľ, šanca vždy existuje. No nemyslím, že nejaká veľká. Stojí za povšimnutie, že nie všetci Tatári boli proti pripojeniu Krymu k Rusku, čokoľvek by Džemilev a iní hovorili.

Ruská legislatíva v otázkach národných vzťahov je o niečo lepšia než ukrajinská. Financujeme národno-kultúrne autonómie, čo Ukrajina nikdy nerobila. Pre ľudí, pre ktorých je dôležité zachovanie rodného jazyka, kultúry a identity, aby fungovali školy, televízne vysielanie, ktoré sa financujú za štátne peniaze, je ruská pozícia bližšia než ukrajinská. Tí, pre ktorých je dôležité zachovanie svojho biznisu, ktorý sa po zavedení poriadku stratí, sú proti.“

SP: Mimochodom, pokiaľ ide o „posilnenie ukrajinskej prítomnosti“... Kyberberkut nedávno odhalil schránky Porošenkovej administratívy a našiel tam zaujímavý dokument. Ide o projekt nariadenia, podľa ktorého má byť Chersonská oblasť pretvorená na Krymsko-tatársku národnú autonómiu a mesto Cherson má byť premenované na Chan-Girej. Vraj je to dohoda medzi  Porošenkom a Erdogana – ekonomická pomoc výmenou za zeme... Čo si o tom myslíte?

„Môže to mať iba jeden aspekt. Prečo Ukrajina podporuje krymsko-tatárske hnutie celé roky? Lebo žije podľa hesla „nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ“ a posilnenie krymsko-tatárskeho vplyvu v Chersonskej oblasti je z ich hľadiska veľmi dobré. Pretože to určite neposilní ruský vplyv.

Pokiaľ ide i národnostnú autonómiu na kyjevský spôsob, myslím, že to nie je fejk, ale ani realita. Lebo je tu otázka, ako takéto plány realizovať?

Opakujem: v Chersonskej oblasti sa nebojuje s kyjevským režimom. Ale, ak na týchto ľudí budú tlačiť, začnú reagovať. A je ich viac než emigrantov z krymsko-tatárskych emigrantov z Krymu, ktorí dnes podporujú ukrajinskú vládu. Obávam sa, že ani Ukrajinci žijúci v Chersonskej oblasti sa nepotešia predstave, že to bude krymsko-tatárske územie. Nielen Rusi, ktorých tam nie je veľmi veľa. Potom  je  tu Nikolajevská oblasť, kde je rozsiahly priemysel, a teda veľká časť ruského obyvateľstva a dodajme, aj židovského. Židia, povedzme priamo, nebudú chcieť žiť na území moslimskej autonómie.

Dúfam, že kyjevské plány zostanú iba túžbami. Ak sa budú nejako realizovať, bude to iba ďalšia kaluž, kam  Ukrajinci znova vstúpia. Okrem vojny, ktorú vedú na Donbase, dostanú vojnu aj na juhu.“

Známy krymský spisovateľ a publicista Platon Bessedin po svojom vysvetlil aktívnosť predstaviteľov Mejlisu: „Sú tu prítomné dva faktory. Prvý spočíva v tom, že majú výhrady k novej vláde Krymu a celkovo k situácii. Je to do značnej miery spojené s historickým kontextom. Poznáme zložitý osud krymských Tatárov. Vieme o ich deportácii v štyridsiatych rokoch. V sedemdesiatych sa uskutočnila ďalšia deportácia. Vtedy Džemilev vyhlásil hladovku a stal sa jedným zo symbolov. Teda z jeho strany je tu prítomné akési oživené nepriateľstvo.

Je pochopiteľné, že v krymsko-tatárskej otázke na polostrove sa nahromadilo veľa problémov. Nikto ich jednoducho neriešil. Ani za sovietskej vlády, tým viac za ukrajinskej. Dnes je to časovaná bomba. Lebo na toto „problematické jadro“ sa navrstvujú vonkajšie faktory.


SP: Aké sú to faktory?

„Turecký vplyv. Nie je žiadnym tajomstvom, že Džemilev je človek, ktorý pracuje pre Turecko a turecké spravodajské služby. Je jasné, že ľudia ako Džemilev, Čubarov a Islamov plnia určitú objednávku. Tá znie prosto – je to destabilizácia situácie na hraniciach a vytvorenie fámy o utláčaní  krymsko-tatárskeho národa krymskou mocou.

V skutočnosti samozrejme problém krymských Tatárov existuje, nie je to nijaké tajomstvo. Problémy vždy existovali. V minulosti, aj dnes. Ani Mejlis nepodporovali všetci Tatári, do jari 2014 nemali podporu absolútnej väčšiny. Je to predsa len neoficiálny orgán.

Takže si nemyslím, že Džemilev a iní mejlisovci niečo dosiahnu. To, čo robia, pripomína  skôr  IBČ – imitáciu búrlivej činnosti.

Aký tu môže byť výsledok? Varianty sú dva – buď sa všetko utrasie a všetci sa budú smiať.... Alebo bude vojna.“

SP: Od čoho to závisí?

„ Od sociálnej a ekonomickej situácie. Nejaký silný destabilizujúci prvok tam nevidím. Je tam skôr viac sociálno-ekonomických problémov.

Všetko bude závisieť od vnútornej a sociálno-ekonomickej politiky na polostrove. Ak bude vnútorná a sociálna a ekonomická politika správna, krymskí Tatári sa nebudú búriť. Sú to ľudia praktickí a pracovití, ktorý urobili veľa pre vzostup polostrova.

Môžeme povedať, že ak sa budú veci robiť správne, šance destabilizovať situáciu nebude mať nikto. Zatiaľ sa mi ale nie veľmi pozdáva, ako na Kryme funguje department vnútornej politiky. Robia chyby. Hoci nie veľké, ale aj tie sa musia brať do úvahy veľmi seriózne.“

 


Zdroj: http://svpressa.ru/politic/article/146153/?cbt=1


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa




 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom



                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk






  









Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссии



Словакия – страна, люди, бизнес



Словацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJA



Sergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusie



Hnutie Dobrá sila – projekty



Slovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJA



Деловые предложения



Obchodné ponuky
 



ZÁBAVA



KNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁ



NOVINKY PORTÁLU



Diskusie




Blogy





| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |