Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Krugman: Na trhu s hypotékami hrozí ďalšia kríza - Horor z praxe - chelemendik.sk

 

Krugman: Na trhu s hypotékami hrozí ďalšia kríza - Horor z praxe

2020-09-28  (18:48)

 - Krugman: Na trhu s hypotékami hrozí ďalšia kríza - Horor z praxe

Je takmer isté, že mnoho dlžníkov bolo podvedených, ľudia platili poplatky, ktoré nemali

22.10.2010

Nositeľ Nobelovej ceny Paul Krugman (na snímke) upozornil v komentári pod titulkom "Hypotekárny močiar" pre denník The New York Times na mýty okolo amerického systému v spojitosti s bankovým trhom a systémom kontroly.

 

Podľa ekonóma Američania ešte nedávno poučovali ostatné krajiny, ktoré sa dostali do ekonomických problémov a radili im, že by mali kopírovať "úspešný" model Spojených štátov. "Najmä ázijská finančná kríza na konci deväťdesiatych rokov vyvolala veľkú vlnu takého samoľúbeho moralizovania," píše Krugman.

Za príklad uvádza výroky vtedajšieho ministra financií Lawrenca Summersa z roku 2000, že kľúčom proti finančnej kríze sú dobre kapitalizované banky, ich kvalitný dozor, efektívne vedenie spoločností, dobre fungujúci proces bankrotu a dôveryhodné spôsoby vymáhania zmluvných kontraktov. "To znamenalo, že tieto veci Spojené štáty majú a v Ázii ich nemajú," dodáva sarkasticky Krugman.

"Účtovné škandály spoločností Enron a WorldCom rozptýlili mýtus o efektívnom vedení spoločností. Dobrá kapitalizácia bánk a kvalitný dohľad sa dnes zdajú byť zlým vtipom," upozorňuje nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiku za rok 2008. Podľa chaosu na trhu hypoték je podľa neho potrebné položiť si otázku, či je ekonomika USA vôbec riadená nejakými zákonmi.

Horor z praxe

Doterajší vývoj zhŕňa Krugman do niekoľkých bodov: Gigantický pád trhu s bývaním a vysoká nezamestnanosť viedli k "epidémii krachov". Milióny vlastníkov nehnuteľností nedokážu splácať hypotéky. V dôsledku toho servisné spoločnosti, ktoré majú na starosti vyberať splátky od dlžníkov hypoték pre ich poskytovateľov, prikročili k zabavovaniu domov.

Avšak Krugman si zároveň kladie otázku, či na to majú vôbec právo. Dokladá to "hororovým" príkladom z praxe, keď bol zabavený dom muža z Floridy, hoci nemal žiadnu hypotéku. Navyše dodáva, že niektoré firmy zákon úplne ignorujú. "Súdy schvaľujú zabavenie domu bez toho, aby boli vyžiadané potrebné dokumenty, často im stačilo miestoprísažné vyhlásenie. A tieto vyhlásenia podpisovali ako na bežiacom páse často nižšie postavení zamestnanci bez toho, aby sa uistili, že sú podložené," píše Krugman.

Dokumenty chýbajú

Na povrch tak podľa neho vypláva hrozná pravda: V mnohých prípadoch ani potrebné dokumenty neexistujú. Na vrchole hypotekárneho boomu udeľovali pôžičky pochybné spoločnosti, ktorým išlo len o objemy. Tie potom boli predané iným spoločnostiam, hypotekárnym "trustom", ktoré ich pretavili do cenných papierov krytých práve týmito hypotékami. "Tieto trusty mali zo zákona povinnosť uchovávať zmluvy, ktoré špecifikujú povinnosti dlžníka. Teraz je zrejmé, že tieto detaily boli často zanedbávané. Je tak takmer isté, že veľký počet dlžníkov čelí nezákonným praktikám. To je veľmi zlé. Je takmer isté, že mnoho dlžníkov bolo podvedených, ľudia platili poplatky, ktoré nemali, a bol im zabavený dom, hoci mal podľa pôvodnej zmluvy zostať ešte ich, "dodáva držiteľ Nobelovej ceny.

A upozorňuje, že inštitúcie, ktoré sprostredkovali predaj týchto cenných papierov, čelia kvôli absencii potrebných zmlúv žalobám investorov. Ide pritom o tie istej spoločnosti, ktoré boli vládou minulý rok zachraňované. "Chaos na trhu s hypotékami tak hrozí ďalšou krízou," varuje Krugman. Republikáni a Kongres o uvedenom probléme klamú, konzervatívna tlač ako je The Wall Street Journal považuje absenciu zmlúv za triviálny problém. V podstate hovoria, že keď banka tvrdí, že dom je jej, mali by sme jej veriť. Tam, kde nie sú vlastnícke práva, by ich mala vytvoriť vláda. Nebude to ľahké, ale to, čo máme dnes, nefunguje, uzatvára Krugman.

Zdroj: ihned.cz


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |