Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Krížová kontrola na ministerstvách zanikne - chelemendik.sk

 

Krížová kontrola na ministerstvách zanikne

2020-05-25  (09:09)

 - Krížová kontrola na ministerstvách zanikne
28. júna 2010  6:13

Moc nad jednotlivými ministerstvami bude mať vždy iba jedna politická strana. Stredopravá koalícia sa totiž dohodla, že zoštíhli počet štátnych tajomníkov. V každom rezorte zostane iba jeden, a to z rovnakej strany ako minister. Tým sa úplne zruší takzvaná krížová kontrola, keď na činnosť ministrov dohliadali štátni tajomníci z iných strán. Zatiaľ čo koalícia tvrdí, že chce týmto opatrením ušetriť, analytici upozorňujú, že strany si upevňujú moc.

Zníženie počtu štátnych tajomníkov ohlásila po štvrtkovom rokovaní stredopravej koalície budúca premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). Tento krok je podľa nej súčasťou zoštíhľovania štátnej správy. Tajomníka bude nominovať vždy tá strana, ktorá dosadí aj ministra. Volebná líderka SDKÚ tvrdí, že krížová kontrola až tak neutrpí, lebo štátni tajomníci údajne aj tak boli viac-menej administratívnymi silami. "Sú to výkonní pracovníci, nie kontrolóri. Nepotrebujeme kontrolovať svojich partnerov, my im dôverujeme," vysvetlila.

Na dôveru sa odvoláva i predseda KDH Ján Figeľ. "Nie sme partnermi na vzájomnú kontrolu, ale spoluprácu," povedal.

O presadzovaní krížovej kontroly ministerstiev pritom ešte minulý týždeň hovoril šéf Mostu-Híd Béla Bugár. Po vyjednávaní zo svojho stanoviska ustúpil. "Väčšinovo sme sa dohodli, že toto je asi najlepšie riešenie. Prijali sme kompromis," komentoval zmenu Bugár. Rovnako sa vyjadril jeho stranícky kolega Zsolt Simon. Podľa neho bolo toto rozhodnutie cestou úspory, lebo sa zníži počet úradníkov. "Je dôležité spolupracovať. A čo sa týka kontroly, na to sú tu médiá," povedal Pravde.

Opatrenie však prináša viaceré riziká. Podľa politológa Tomáša Koziaka by to nebolo zlé riešenie, keby štátni tajomníci boli len do počtu. "Navonok to vyzerá dobre, no zároveň to znižuje kontrolu ministrov. Z pohľadu demokracie to nie je najlepší nápad," pripomenul. Strany tým podľa neho môžu sledovať aj iné ciele, ako napríklad snahu zväčšiť svoju moc nad rezortmi.

"Štátni tajomníci - to boli takmer neviditeľné funkcie, ich mená sme ani nepoznali. V každom prípade však mohli ministrovi pozerať na prsty a vyjsť s nejakými závažnými informáciami. Ak boli údajne len administratívnymi úradníkmi, mali im skôr posilniť právomoci," zhrnul politológ.

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |