Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Kríza v slovenskej pravici pokračuje - chelemendik.sk

 

Kríza v slovenskej pravici pokračuje

2020-05-29  (11:08)

 - Kríza v slovenskej pravici pokračuje

Róbert Matejovič

Zdá sa, že sa na Slovensku opäť pripravuje zjednotenie všetkých opozičných strán proti jednému súperovi. Nasvedčujú tomu mediálne útoky v slovenských denníkoch, ktoré v novembri začali biť hlava-nehlava do Roberta Fica a jeho vlády, a politické vyhlásenia zatiaľ bezzubých lídrov opozičných strán.

Zvláštne je, že elektronické médiá (najmä televízie) nie sú v tomto smere veľmi aktívne. Ako keby sa znova našiel silný domáci či zahraničný sponzor, ktorý zavelil do útoku a zo zálohy poslal do poslednej fázy predvolebného bojiska svojich politických a už slabšie sponzorovaných pešiakov.

Možno na posledný boj, pretože pripomínajú gladiátorov, ktorí majú dokázať svoju politickú životnosť a schopnosť urobiť čokoľvek, len aby prežili, keďže nič iné, okrem politizovania, robiť nevedia. Tí usilovnejší z nich si želajú, aby sa k nim priblížila repríza a atmosféra obdobia, keď na Slovensku 8 rokov vládla tzv. protimečiarovska koalícia, neskôr moralizujúca pravica s bývalými komunistami a s etnickými a širokospektrálnymi Maďarmi. Vtedy sa pravičiari povinne „zjednotili“ s každým proti režimu ĽS-HZDS, tak ako to bolo dohodnuté v Rakúsku po zásahu z Bruselu, teraz sa majú zjednotiť proti režimu strany ¬SMER-SD, aby ponúkli Slovensku novú a inú alternatívu. Ich obavy z ďalšieho „červeného vývoja“ v štáte, ktorý sa štvrtý rok transformuje na sociálnu republiku a má rekordnú podporu, sú silnejšie ako schopnosť vnútornej sebareflexie, bez ktorej nie je možné definovať dôveryhodný „pravicový či stredopravicový program“ pre slovenských voličov. Časy neobmedzenej vlády jednostranne usmerňovaného a riadeného globálneho trhu či nadnárodného kapitálu, pôvodom z USA a EÚ, sa skončili, veľkorysá privatizácia takisto. Už nie je čo predávať a rozdávať, občanom už nestačia mediálne natrénované frázy a romantické pravicové teórie, skončila sa už éra strašenia a vydierania občanov, že keď nezvolia tých a tých, nedostanú sa do EÚ a NATO... Dnes na tieto reči nie sú slovenskí voliči zvedaví. Treba konečne tvoriť a vyjsť z hmly.

Slovensko čelí novým výzvam a novej realite v Európskej únii. Slovensko nevie obnoviť svoju potravinovú a energetickú sebestačnosť, hospodársky závisí od trhu EÚ, energetické suroviny stále dováža najmä z Ruskej federácie. Slovensko má trápiacu sa strednú vrstvu, slabých malých a stredných podnikateľov. Export zabezpečujú daňovo zvýhodňované dielne zahraničných spoločností, ktoré nemajú záujem o slovenský mozog a slovenské technológie. Menšie výrobné firmy zase nemajú kapitál na svoj rozvoj, nevedia čo majú vyrábať a aj keď to vedia, trápia sa, pretože to nemajú kde predať. A tak radšej čakajú na objednávky zo západu a na prácu vo mzde. Aká je to motivácia pre začínajúcich podnikateľov, aby si založili výrobné prevádzky a nestali sa len predavačmi na trhu a obchodníkmi s poistkami či kozmetikou?

Slovenských farmárov nesužuje zlé počasie, ale spracovatelia a nízke nákupné ceny, nedusia ich dlhy, ale obchodné reťazce a dovoz nekvalitných, ale lacných potravín. Rozvoj slovenských regiónov nebrzdí nedostatok regionálnych politikov a nedostatočná infraštruktúra, ale bratislavský cynický centralizmus a nedokončená reforma verejnej a regionálnej samosprávy. Bez rozsiahlejších kompetencií zostanú župy slabé a nevýkonné. Školstvo netrápi nedostatok financií, ale chýbajúca obsahová reforma, ktorá nemotivuje študentov k vede a výskumu. Chýba aj veľmi dôležité prepojenie škôl s praxou. Budovanie znalostnej a vedomostnej spoločnosti neblokujú nízke dotácie, ale chýbajúce osobnosti, ktoré nedokážu prekonať strach a dotované pohodlie, aby národu, vláde, študentom i úradníkom povedali pravdu, aj o slovenských univerzitách, verejných a súkromných vysokých školách.

Kam sa slovenská spoločnosť po 20 rokoch dostala, keď ju stále manažuje viac nevzdelaných ako vzdelaných politikov a tímov úradníkov. Základné otázky musia znieť takto: cítim sa ako občan dobre vo svojom štáte? Cítim, že ma má štát rád, váži si, že pracujem, zamestnávam ľudí, platím dane, vychovám slušné deti? Ako si to váži? Akú vážnosť a úctu mi prejavujú ústavní činitelia štátu a úradníci? Alebo ma štát „buzeruje“ hlúpymi zákonmi a predpismi, alebo napríklad dopravnými policajtmi pre rýchlosť na zlých a preťažených cestách? Koho vlastne občania platia a čo financujú zo svojich daní? Ako to kontrolujú a voči komu vyvodzujú zodpovednosť? A kde - vo volebných urnách a na úradoch, či v krčme, v záhrade alebo na jachte?

Aké odpovede nám na nové výzvy a tieto otázky ponúkajú opozičné pravicové či liberálne strany a zoskupenia? A kto ako zlodej kričí to známe Chyťte zlodeja! Lídri, ktorí nevedia s nikým spolupracovať a myslia si o sebe, že len oni majú ten najsprávnejší názor? Alebo moralisti, ktorí vodu kážu a víno pijú? Nešťastím slovenskej a nadnárodnej pravice je jej neschopnosť sa zjednotiť aspoň v tých najzákladnejších veciach.

Nadnárodní pravičiari a liberáli chcú ovládať národných, ostatní sa štiepia na kresťanských, občianskych, konzervatívnych demokratov a „štandardných“ a maďarských demokratov. Majú síce plné ústa demokracie a hodnôt, ale nemajú ani na to, aby rozvíjali aspoň humanistickú tradíciu v národe a do vzájomných vzťahov zakomponovali noblesu a gestá. Aj preto bude zaujímavé ďalej sledovať, ako ich dokáže nepriamo zjednotiť, zneutralizovať a poraziť Róbert Fico, výrazná osobnosť ľavicovej politiky a slovenskej politickej scény.

Ak by mal adekvátneho a konštruktívneho súpera aj medzi pravičiarmi, čo zatiaľ nemá, pretože „modrý tábor“ nevygeneroval žiadnu novú výraznú a tvorivú politickú osobnosť (papagájov dosť), určite by sa viac obával o svoje preferencie a o zloženie budúcej vlády. Pol roka pred parlamentnými voľbami pravici ide len o to, aby pán Fico nemal vysoké preferencie a nemal s kým zostaviť budúcu vládu. Pravica je programovo slabá, nezrozumiteľná, demagogická, a čo je najhoršie, okrem kriku a poukazovania na kauzy, nevie obhájiť ani svoju ideológiu a svoje teórie, ktoré presadzovala na Slovensku v rokoch 1998 - 2006.

Zdroj: casopisdimenzie.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |