Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Krehké víťazstvo Ukrajiny na reverznom fronte - chelemendik.sk

 

Krehké víťazstvo Ukrajiny na reverznom fronte

2020-09-28  (18:48)

 - Krehké víťazstvo Ukrajiny na reverznom fronte

4.9.2014

Končí sa príbeh o reverze slovenského plynu na Ukrajinu. Nedávno slovenský premiér Fico vyhlásil, že potom, ako sa dodávky na Západ cez územie Ukrajiny skončia a Slovensko nebude mať možnosť zabezpečiť sa palivom, bude myslieť predovšetkým na svoje vlastné záujmy.

Bratislava bola proti tomuto reverzu, ale pod nátlakom Bruselu nevydržala. A nakoniec nadišiel ten deň, keď sa vo Veľkých Kapušanoch v prítomnosti dvoch premiérov – Roberta Fica a Arsenija Jaceňuka – slávnostne uviedol do prevádzky plynovou Vojany – Užhorod s vystúpeniami, slávnostným spoločným otvorením ventilu a tak ďalej. Potrubie nefungovalo fakticky 15 rokov, ale slovenský plynárenský operátor Eustream vložil do neho investície a artéria začala fungovať. Informuje sa, že Ukrajina dostane zo Slovenska, ktoré považuje za svoju hlavnú nádej v nezávislosti od Gazpromu, 10 miliárd metrov kubických plynu ročne a v perspektíve 30 miliárd.

A aká je situácia v skutočnosti? Hovorí expert Alexej Grivač:

- V súčasnosti ide o malý reverz toku plynu a to pritom v experimentálnom režime. Podľa dokumentov, ktoré poskytla spoločnosť Eustream, počas procedúry Open Season (keď spoločnosti poskytujú garancie na prepravu plynu), bude činiť potvrdená kapacita tohto plynovodu v zimnú sezónu 8-9 miliónov metrov kubických denne, čo znamená 3-3,5 metrov kubických ročne. Vyjdenie na 10 miliárd metrov kubických ročne sa predpokladá len na budúcu jar.

V Kyjeve dúfajú, že slovenský plyn bude lacnejší ako ruský...

- Ukrajina dostáva dnes reverzný plyn z Poľska a Maďarska za 370-380 dolárov za meter kubický. Je to fakticky to isté, čo Gazprom navrhuje Naftogazu, počítajúc so zľavou 100 dolárov od ceny, ktorá je v kontrakte. Áno, v súčasnosti plyn na trhu zlacnel, ale k zime sa znovu vráti k rozmedziu 400 dolárov.

Akú časť spotreby ukrajinskej ekonomiky môže zaistiť reverz toku plynu z Európy, podarí sa jej zaobísť bez ruského plynu?

- V zimnú sezónu potrebuje Ukrajina denne 200-300 miliónov metrov kubických plynu. Ostatné treba brať zo zásobární, alebo importovať. Teoreticky je maximálna kapacita reverzných dodávok majúc na zreteli aj slovenské – asi 30 miliónov metrov kubických denne. Pri normálnom režime sa môže získať zo zásobární 100-120 miliónov metrov kubických. Ak intenzívne používať tieto zásoby, tak nestačia na celú zimu, ale len na 2 mesiace.

Alexej Grivač sa domnieva, že Kyjevu ostáva len niekoľko dní – maximálne týždeň na to, aby sa stihol dohodnúť sa s Moskvou a obnovení importných dodávok, zaplatení dlhov, natankovaní do zásobární plynu a zaistenia zimnej sezóny. Ak bude chcieť riešiť problém v novom roku, tak sú nezbežné problémy s dodávkami plynu cez Ukrajinu do Európy a dôjde k plnohodnotnému kolapsu tranzitu.

Zdroj: http://slovak.ruvr.ru/2014_09_03/Krehke-vitazstvo-Ukrajiny-na-reverznom-fronte-9123/

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |