Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Krátkozraký prístup k Líbyi - chelemendik.sk

 

Krátkozraký prístup k Líbyi

2020-07-02  (16:38)

 - Krátkozraký prístup k Líbyi


Ján Kubiš, minister zahraničných vecí SR v rokoch 2006-2009 | 11. marca 2011  6:00

Prístup Európskej únie k summitu o Líbyi charakterizuje rovnaká krátkozrakosť a nekoncepčnosť, ako jej doterajšia politika voči arabskému svetu. Dočkáme sa odsúdenia a sankcií a tiež sľubov. Napríklad, že poskytneme miliardy eur pomoci. Zdá sa však, že opäť pôjde o recyklované zdroje, prisľúbené už predtým.

Dúfam, že Európa sa v záchvate zlého svedomia nevydá cestou priamej vojenskej intervencie. Tú po irackej katastrofe kategoricky odmieta líbyjská opozícia aj ostatné arabské štáty. Opozícii treba všemožne pomôcť, ale zmena režimu v krajine musí byť vecou jej obyvateľov.

Čo sa týka arabského sveta, predpokladám, že summit v Bruseli bude hovoriť predovšetkým o podpore demokracie a nevyhnutnosti spolupráce. To však bude žalostne málo. Je totiž najvyšší čas pripraviť komplexný integračný program, ktorý sa bude zameriavať nielen na podporu demokratických procesov, ale predovšetkým na pomoc pri riešení vlastne tých istých otázok, ktoré trápia aj Európu: trvalé zvýšenie zamestnanosti, najmä mladých ľudí, a taký hospodársky rast, z ktorého by získali všetky vrstvy obyvateľstva.

Taký program si bude vyžadovať masívne finančné zdroje a dlhodobú politickú a hospodársku angažovanosť európskych lídrov v prospech spolupráce ekonomicky integrujúcej sa únie s arabskými štátmi ležiacimi pri Stredozemnom mori. Jeho súčasťou musia byť i konkrétne opatrenia.

Bude nevyhnutná reforma vnútorných politík Európskej únie, najmä poľnohospodárskej politiky, ako aj zásadné zmeny svetového obchodného systému, úspešné skončenie rokovaní kola z Doha v rámci Svetovej obchodnej organizácie.

V opačnom prípade bude cenou za váhavosť iba nepredvídateľnosť vývoja v arabskom svete, rastúce problémy s migráciou obyvateľov z týchto krajín a prudký rast extrémizmu. Dnešný oblúk dlhodobej nestabilnosti od Pakistanu a Afganistanu po Blízky východ sa tak rozrastie o moslimské štáty Stredomoria a bezprostredne ohrozí aj Európu.

Zároveň by EÚ mala oveľa koncepčnejšie prispieť k hľadaniu riešenia blízkovýchodného konfliktu. Doterajšia jednostranná politika nalievania peňazí do humanitárnej pomoci a budovania infraštruktúry v Palestíne je z hľadiska mierového procesu slepou uličkou. Aj vďaka nej sa totiž únia berie len ako peňazovod, bez politickej vážnosti a vplyvu. Pritom Izrael za jediného garanta svojej bezpečnosti považuje iba Spojené štáty americké.

Bez zmeny európskeho postoja, ktorá predpokladá aj prehodnotenie postupu voči Iránu, bude nemožné spolugarantovať bezpečnosť a existenciu Izraela a Palestíny a prispieť k demokratickej stabilizácii v celom arabskom svete. Súčasťou by mala byť i zmena odmietavého postoja únie k prijatiu Turecka do svojich radov ako plnohodnotného člena. Obávam sa však, že EÚ nie je pripravená na obdobné strategické kroky. A tak jej asi zostane tradičná úloha ani nie hasiča, ale skôr akéhosi podávača vedier vody. Tentoraz však bude horieť na jej dvore.

pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


strelec   |   2011-03-11  (12:41)
50%  
mínus plus
  Povedané presne, pravdivo, diplomaticky. Škoda, že p. Kubiš nie je stále na MZV SR. Dnešná európska hanba-miki tam nič okrem zlých rozhodnutí neurobí. Dúfajme len, že miki nebude prvý, čo schváli blbosť (trčiac z análu USA) ako leteckú kampaň na Belehrad. Aj záver dobrý, len či si ho impotentná EU uvedomuje.

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |