Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Krach trhov, panika na burzách a v bankovom spoločenstve - chelemendik.sk

 

Krach trhov, panika na burzách a v bankovom spoločenstve

2021-10-14  (19:05)

 - Krach trhov, panika na burzách a v bankovom spoločenstve

10.9.2010

2. Časť  Analytického seriálu Michaila Leonťjeva: Veľká americká diera


15. septembra 2008.  Praskla banka Lehman Brothers, jedna zo štyroch veľkých amerických investičných bánk. To malo za následok krach trhov, paniku na burzách, paniku v bankovom spoločenstve.  A, čo je najzaujímavejšie, divokú paniku na hranici klinickej psychózy vo vedení amerického finančného systému.


Ukázalo sa, že bankrot Lehman Brothers bol pre ľudí, ktorí fakticky riadili svetové financie, absolútne nečakaný.

To je obzvlášť čudné, ak vezmeme do úvahy, že už pol druha roka sa rozvíjala príslovečná hypotekárna kríza. Každý mesiac najväčšie svetové banky mali miliardové straty.

V máji ukončila svoju existenciu piata najväčšia americká investičná banka Bear Stearns. Vtedy si ju takmer dobrovoľne kúpila J.P. Morgan.
7. septembra ministerstvo financií USA prakticky znárodnilo gigantické hypotekárne spoločnosti Fannie Mae a Freddie Mac. A nočná mora sa aj napriek tomu prikradla nenápadne.

16. septembra, ďalší deň po páde Lehman Brothers, Federálny rezervný systém (FRS) sa rozhodol odkúpiť akcie, a v podstate svojej znárodniť zbankrotovanú AIG  - jednu z najväčších poisťovacích spoločností.

Čo je to bankrot poisťovacej spoločnosti?  Znamená to len toľko, že korporácie, ktoré tam boli poistené, sú samy potenciálne zbankrotované.
Ďalšou bankou po Lehman Brothers sa mala stať Morgan Stanley. Behom jedného dňa jej akcie klesli o 42%. Čím viac padali akcie, tým viac klientov chcelo vybrať z nej peniaze.

Minister financií Henry Paulson sa pozrel na situáciu ako na svoj osobný problém. On a predseda FRS Bernanke dospeli k záveru, že ak nechajú padnúť ešte jednu banku, zrútia sa aj ostatné.

Paulson mal najväčšie obavy o osud Goldman Sachs. Vtedajšia hlava Federálnej rezervnej banky New Yorku a v súčasnosti Paulsonov nástupca v kresle ministra financií Timothy Geithner istý čas stál na čele Citigroup. 

Druhý člen rady riaditeľov FRS  Kevin Warsh sa najviac trápil pre Morgan Stanley, ktorej venoval najlepšie roky svojho života.

Do 18. septembra sa panika rozšírila na Goldman Sachs. Každú minútu nejaký hedžový fond žiadal vrátiť peniaze. Morgan Stanley už dovtedy spomalila vyplácanie peňazí klientom. Cena akcií klesala každú chvíľu. Do hláv záchrancov prichádzali stále nové  a nové nápady.

Warsh sa pokúšal skrížiť topiacu sa Morgan Stanley najprv s Wachovia Corp., s obrovskou klientskou bankou а Goldman Sachs - so Citigroup. Pravda aj jedna aj druhá banka sa nachádzali v stave tesne pred bankrotom. Samotná Morgan Stanley sa pokúšala odovzdať do rúk čínskeho štátneho fondu CIC.

John Mack z Morgan Stanley sa dokonca obracal s prosbou o pomoc na Paulsona, ktorý  sa pýšil svojimi čínskymi kontaktmi. Myšlienku podporil hlava Goldman Sachs Lloyd Blankfein.

19. septembra stroskotala dohoda Morgan Stanley s Číňanmi,  ktorí navrhli neslušne nízku cenu. V tom istom čase, v piatok, Paulson prezentoval svoj program TARP, systém štátnych garancií a vyplácania zlých aktívov.

V sobotu 20. septembra na Geithnerovom stole na samostatných papierikoch ležali varianty fúzií: Morgan Stanley a Citigroup, Morgan Stanley a J.P.Morgan, Morgan Stanley a Mitsubishi, Morgan Stanley a CIC, Morgan Stanley a zahraničný investor, Goldman Sachs a Citigroup, Goldman Sachs a Wachovia Corp., Goldman Sachs a zahraničný investor.

Väčšina naplánovaných americkou finančníckou  špičkou fúzií z týchto hysterických dní  sa nesplnila. Akurát Citigroup sa podarilo skrížiť s Wachovia Corp., spojac dokopy ich obrovské diery v bilanciách. Ešte sa Paulsonovi a Bernankemu podarilo doslova chytiť pod krk riaditeľa Bank of America Lewisa, donútiac ho kúpiť zbankrotovanú Merrill Lynch a oklamúc pritom akcionárov.

V skutočnosti všetky tieto fúzie zbankrotovaných a napoly zbankrotovaných bánk by boli nezmyselné, ak by jednoducho nepredstavovali podmienku obrovského pumpovania peňazí do finančného systému, ktoré už potom pokračovalo bez akýchkoľvek  podmienok.


Všetky časti seriálu nájdete TU:

© Autorské práva na preklad tohto textu patria vydavateľstvu Sergeja Chelemendika Slovanský dom, ktoré prevádzkuje stránku chelemendik.sk


Aby ste sa vyhli konfliktu v súvislosti  s autorskými právami, prosíme všetkých, ktorí preberajú tento text, nemazať toto varovanie na konci každého článku.

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |