Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Krach komunizmu a kapitalizmu - chelemendik.sk

 

Krach komunizmu a kapitalizmu

2021-12-02  (18:24)

 - Krach komunizmu a kapitalizmu

4.12.2009

Martin LeFevre

Dnes, keď vypršal čas  prázdnych spomienok na minulosť a odporného  triumfalizmu, má zmysel sa zamyslieť nad krachom komunizmu pred dvadsiatimi rokmi. Amerika si konečne začína uvedomovať, že krach nastal  aj v nej samotnej. 

Poslednú šancu zmeniť kurz mala Amerika v 90-tých rokoch dvadsiateho storočia, keď sa zrútil komunizmus. Potrebovali sme Rusov z dôvodov duchovného  a intelektuálneho charakteru (paradox komunizmu). Ale aj oni nás nepotrebovali o nič menej z dôvodov materiálneho charakteru. No namiesto toho, aby sme sa skromne chopili tejto možnosti, za prezidenta Busha staršieho a Billa Clintona sme zaujali triumfátorské pozície, vydláždiac tak  cestu pre Georga Busha mladšieho.

Myšlienka o tom, že Bush mladší predstavoval  historickú anomáliu je čistá  ilúzia, ale zomiera takáto ilúzia veľmi ťažko. Nesporne, dnes sú aktuálne oveľa dôležitejšie otázky ako všeobecne uznávaný pohľad na Georga Busha. A nemajú s ním nič spoločné. Bush mladší nie je dnes o nič aktuálnejší ako včerajšie číslo New York Times.

Nie, reálny dôvod, kvôli ktorému sa progresívne mysliaci ľudia pridržiavajú chybného názoru, že problém bol v Bushovi, spočíva v tom,  že sa nechcú zmieriť s nasledovným faktom: Obama nepredstavuje riešenie problému.

Vystupujúc nedávno v talk show Charlieho Rosa, komentátor Thomas Friedman svojim zvyčajným falošne-bystrým  štýlom vygeneroval približne tú istú myšlienku, ale z iného uhlu pohľadu. Viete, keď hlavný stúpenec „voliteľnej vojny“  v Iraku  s dôležitým výzorom reční o tom, že problém nie je v americkej vláde, ale v amerických občanoch, akékoľvek protiargumenty  a námietky človeku jednoducho šokovane zmeravejú  na perách.

Friedman vyhlásil: „Nech by bol Obama akýkoľvek dobrý, zrejme nie je schopný zvíťaziť nad systémom.“ Veru, je ťažké sa z takýchto slov spamätať. Ak vezmeme  do úvahy, že Rose a Friedman sú zástupcami systému, tento výrok znie ako úplný paradox.

Vyrástol som za čias rozkvetu automobilovej kultúry Michiganu, na vrchole rozvoja automobilového priemyslu, robotníckeho hnutia USA a priemyselnej moci Ameriky. Detroit bol v tom čase ešte industriálnym a pracovným hlavným mestom celého sveta. Niektoré jeho štvrte boli nebezpečné pre obyvateľov bielych predmestí, ale v otvorenej podobe sa to neprejavovalo až do nepokojov v roku1967.

Henry Ford so svojim Modelom T  vynašiel masovú výrobu a polovica spodného polostrovu Michiganu sa rýchlo premenila na dcérsky podnik „veľkej trojky“ pozostávajúcej zo spoločností General Motors, Ford a Chrysler. Keď pozeráte dokumentárno-politicko-zábavné filmy môjho krajana z Michiganu  Michaela Moora, vedzte -  vidíte v nich  agóniu priemyselnej Ameriky, ktorá  sa rozšírila na celú krajinu.

Vyrastal som v čase, keď priemyselná výroba ešte niečo znamenala  a chápal som, že bez solídnej priemyselnej základne Amerika neprežije a tým viac si nezachová svoje vedúce postavenie. Žijúc v roku 1988  v Silicon Valley som pozoroval tektonické posuny v Poľsku, Československu  a Východnom Nemecku a videl som, čo nás čaká  a využil som novú možnosť, ktorá sa objavila, aby som pomohol národu Ruska prestavať svoju krajinu – ako sme aj sľubovali, keď zhadzoval okovy komunizmu.

Vychádzali sme z toho, že ZSSR a USA sa rozpadajú naraz, len každý iným spôsobom. Preto som si našiel najlepšieho obchodného partnera v Rusku, len čo som mohol, na gala-show s rafinovaným názvom Sovieti, zoznámte sa so strednou Amerikou a potom som sa začal stretávať s riaditeľmi veľkých amerických spoločností.

Mám naďalej taký pocit, že  kolečká dejín sa mohli so škrípaním roztočiť  iným smerom; ale aj Rusi aj Američania  utŕžili v tejto záležitosti neúspech. Ako všetci vieme, americký kapitalizmus vyhlásil slávne víťazstvo nad bezbožným komunizmom. Ale problém je v tom, že my sami sme sa stali bezbožníkmi v pravom zmysle tohto slova. Preto za Billa a Hilary a po nich za Georga a Laury sa začal rýchly zosun nadol, ktorý nadobudol globálny charakter.

Teraz otázka znie nasledovne: čo je to Obama? So smútkom je nutné si priznať, že je to len prázdny sľub a krikľavo spropagovaná nádej. Prezident, ktorý  hrdo  vyhlásil svoje heslo „Moja hra“,  sa premenil na šedivejúceho človeka, ktorému by sa viac hodila veta „Všetko zostalo po starom“.

Dejiny  sa dostali za hranice Ameriky, ale väčšina ľudí ako  v USA, tak aj v zahraničí si to nevšimla. Preto tí, ktorí si všimli danú okolnosť, získavajú nové  šance.

A nejde tu o to, že nás vystrieda Čína. Systém štátnej kontroly v Číne, ktorý vyrástol z komunizmu je oveľa slabší ako si oni a tiež aj my myslíme. Prečo sa skostnatená komunistická moc v Pekingu dostáva do predinfarktového stavu vždy keď vyvstáva otázka Tibetu alebo Taiwanu? Je to znamenie obrovskej  bezbrannosti  nespoľahlivosti а taktiež fundamentálnej nestability jej hybridného  komunisticko-kapitalistického modelu.

Nová realita, ktorú nikdy nepochopia takí nacionalisti ako Thomas Friedman alebo Charley Rose, nespočíva v tom, že sú spočítané dni tohto Impéria alebo dokonca všetkých impérií sveta, ale v tom, že prichádza koniec národných štátov.

Neodvratný krach, ktorý nám dnes hrozí - to je krach celého medzinárodného  systému. Hoci prisluhovači mizantropie radi hovoria o tom, že za účelom zmeny kurzu bude nutné zlikvidovať polovicu ľudstva (alebo sa možno pod vpylvom víru nenávisti voči sebe samým dúfajú, že sa stanú svedkami zmiznutia celého ľudského rodu), existuje aj iná možnosť.

Alternatíva existuje na všetkých úrovniach -   duchovná, filozofická, sociálna aj politická. A hoci je nemožné ju presne rozoznať, musí byť prítomná, keď sa zrúti starý poriadok  - aby na jeho mieste vzniklo čosi nové.

Inak, podobne ako USA a ZSSR po „studenej vojne“, sa naša planéta premení na svet ruín a problémov v celej dohľadnej perspektíve.

Martin LeFevre je neakademický, náboženský a politický filozof. Jeho publikácie vychádzajú v Severnej a Latinskej  Amerike, v Afrike, Európe (a teraz aj na Novom Zélande) v priebehu 20 rokov.

Zdroj: scoop.co.nz, Nový Zéland


© Autorské práva na preklad tohto textu patria vydavateľstvu Sergeja Chelemendika Slovanský dom, ktoré prevádzkuje stránku chelemendik.sk

Aby ste sa vyhli konfliktu v súvislosti  s autorskými právami, prosíme všetkých, ktorí preberajú tento text, nemazať toho varovanie na konci každého článku.

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |