Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Kosovskí pešiaci - chelemendik.sk

 

Kosovskí pešiaci

2021-12-02  (18:24)

 - Kosovskí pešiaci

Piotr Iskenderov

Kosovskí pešiaci na energetickej šachovnici

Všeobecno-politická diskusia, ktorá sa zahajuje 23. septembra v New Yorku v rámci 64. zasadania Valného zhromaždenia OSN sa stane hlavným v tomto roku medzinárodno-právnym priestorom na diskutovanie o problémoch takzvaných samovyhlásených štátov. V súlade so sformovanou dlhoročnou tradíciou, rokovania ohľadne kľúčových a delikátnych problémov  medzinárodného života prebiehajú predovšetkým v kuloároch, alebo, ako je teraz módne hovoriť, „na okraji“ Valného zhromaždenia. Tento formát slúži ako najlepšie  maskovanie pre zosúladenie pozícií, nachádzanie konsenzu, prípadne aj  otvorené politické zjednávanie medzi „silnými tohto sveta“ .

Podľa informácií, ktoré máme k dispozícii, tento rok hlavné batálie na Valnom zhromaždení sa rozbehnú okolo statusu Kosova, Abcházska a Južného Osetska. Uznanie vedúcich západných veľmocí  nezávislosti Kosova, ktorú sami zrežírovali, zákonite spôsobilo chaos v medzinárodných vzťahoch a destabilizovalo situáciu v iných  nestabilných oblastiach, vytvoriac u nových národných lídrov ilúziu toho, že všetko je dovolené. Vojenská agresia Saakašviliho režimu proti Južnému Osetsku v auguste  2008  sa stala prvým, ale očividne nie posledným dôsledkom kosovského precedensu z februára toho istého roku.

Svet sa ocitol v bezprecedentnej situácii: v dvoch strategicky dôležitých okrem iného aj  z hľadiska energetickej bezpečnosti Európy, regiónoch vznikli samovyhlásené  štáty, uznané jednou zo strán partie, ktorá  sa rozohráva na medzinárodnej šachovnici. Ak máme hovoriť s použitím šachovej terminológie, Rusko nielen prijalo „kosovskú rukavicu“, ktorú pred neho hodil sebavedomý Západ, ale aj spravilo  odvetný ostrý a tvrdý krok, a tak dostalo svetové centrá sily, ktoré stoja proti nemu, do zložitej situácie. Naďalej trvať na jedinečnosti kosovského precedensu a popierať očividné právo na suverenitu a štátnu nezávislosť Abcházska a Južného Osetska –  znamená aj naďalej podkopávať spoluprácu s Ruskom, ktorá je životne dôležitá ako pre Európsku úniu s jej energetickou závislosťou od Moskvy, tak aj pre NATO, ktoré potrebuje ruskú tylovú podporu v Afganistane. Nevyvrátiteľne o tom svedčí  interview, ktoré  sa objavilo 16. septembra v londýnskom denníku Financial times s novým generálnym tajomníkom NATO Andersom Foghom Rasmussenom, ktorý vyzval zahájiť s Moskvou „nepredpojatý a bezprecedentný dialóg“, „vypočuť si ruskú pozíciu“ a zobrať do úvahy  jeho „oprávnené obavy v oblasti bezpečnosti“. Pozoruhodné je, že tieto slová  odzneli ešte pred vyhlásením prezidenta USA Baracka Obamu, ktoré narobilo toľko  rozruchu, o prehodnotení amerických plánov protiraketovej obrany (PRO).

Budovanie dialógu s Moskvou však západní lídri nemôže zahájiť bez toho, že zásadne prehodnotia svojej pozície nielen ohľadne PRO, ale aj Kosova. A takéto prehodnocovanie  – zatiaľ kuloárne – už začalo. Ale podľa informácií, ktoré má k dispozícii  autor týchto riadkov, získané ako zo srbských, tak aj z albánskych zdrojov, sa Európska únia momentálne pokúša dištancovať od vlády Prištiny a zároveň nadviazať spoluprácu so Srbskom. Skúšobným ťahom  v tejto hre sa stalo rozhodnutie Eurokomisie zrušiť od roku 2010 pre občanov Srbska vízový režim, a následne bude ťažisko bruselskej diplomacie presunuté priamo na kosovské  témy.

Prvým krokom na tejto ceste sa stal protokol o policajnej spolupráci medzi vládou  Srbska a občiansko-policajnou misiou Európskej únie. Priebeh rokovaní a dokonca  dátum jeho podpísania boli prísne tajné, hoci dokument formálne má technický charakter dohody medzi  Misiou EÚ a ministerstvom vnútorných vecí Srbska. Ošetruje  podmienky spolupráce srbského Ministerstva zahraničných vecí a zástupcov EÚ pri zápase proti organizovanému zločinu a kontrabandu ako v Kosovskom kraji, tak aj v širšom merítku. Zamlčovanie istých skutočností zo strany Bruselu a Belehrade spolu  s bezprecedentne tvrdou negatívnou reakciou Prištiny, kde radikálne hnutie Sebaurčenie zahájilo proti európskym predstaviteľom skutočnú pouličnú vojnu a jeho líder  Albin Kurti prirovnal Misiu EÚ ku„koloniálnej administrácii“,  umožňujú hovoriť o vznikajúcej tendencii. Okamžite ju postrehli kosovskí albánski lídri a ich mentori v medzinárodných štruktúrach, ktorí pocítili ohrozenie svojich záujmov. Ich hlavné obavy  však nesúvisia s nadväzovaním spolupráce medzi Bruselom a Belehradom, ale s upevnením role a vplyvu  Ruska, ktoré v auguste  2008 spravilo na Kaukaze to, na čo sa neodhodlala ani vláda Juhoslávie na vrchole bosnianskej vojny v rokoch 1994-1995, ani srbská vláda na začiatku roku 2008 v Kosove.

Zasluhujú si pozornosť  vyhlásenia jedného z najkoloritnejších albánskych lídrov Kosova –  dobre známeho  aj v Rusku Behgjeta Pacolliho, ktorý  stojí na čele Aliancie za nové Kosovo. Nedávno vyhlásil, že plne podporuje protokol, ktorý bol podpísaný  medzi Misiou EÚ a vládou Srbska, nazvúc ho „dobrým východiskom z danej situácie“ a očividne počítajúc zo získaním solídnych politických dividendov popri výmene moci. Veď ako sa priznávajú predstavitelia Európskej únie, čaká ich podpísanie s Belehradom ešte dvoch protokolov – o spolupráci v oblasti  cla a  súdnictva; pričom v colnej oblasti kosovská Misia EÚ  sa chystá  „vrátiť k situácii pred rokom 2008“…

Dá sa predpokladať, že Západ sa skutočne rozhodol  pokúsiť sa nájsť cestu, ako sa dohodnúť s Ruskom ohľadne Abcházska a Južného Osetska prostredníctvom istého „podkopávania“ zdanlivo už uznaného vedením NATO a Európskej únie  nezávislého statusu Kosova. To by umožnilo euroatlantickým štruktúram sa pokúsiť aktívnejšie zúčastniť na diskusii o nevyriešených problémoch Kaukazu, ktoré ohrozili milovanú energetickú ratolesť EÚ a NATO – projekt Nabucco. Informácia o tom, že kurátori tohto projektu vážne pomýšľajú na nahradenie Gruzínska ako tranzitnej krajiny za Arménsko (čo je nemožné bez toho, že bude vyriešený problém Náhorného Karabachu),  svedčí o pripravenosti  USA a EÚ radikálne prehodnotiť systém svojich regionálnych spojenectiev a partnerstiev. Čo sa týka Kosova, preňho v balkánsko-čiernomorsko-kaukazskej partii, zdá sa, bola vyhradená rola pešiaka, ktorý sa v potrebnej chvíli dá pohodlne obetovať.


Piotr Achmedovič Iskenderov – starší vedecký pracovník Inštitútu slovanovedy Ruskej akadémie vied, kandidát historických vied, medzinárodný komentátor novín Vremia novostej. 

Zdroj:  fondsk.ru

 

 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |