Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Kosovojvodina. Nový list v histórii rozpadu Juhoslávie - chelemendik.sk

 

Kosovojvodina. Nový list v histórii rozpadu Juhoslávie

2020-05-26  (17:07)

 - Kosovojvodina. Nový list v histórii rozpadu Juhoslávie

 

 
     
Srbský autonómny kraj Vojvodina urobil nový krok k samostatnosti. Tento víkend účastníci Štvrtej vojvodinskej konvencie vyzvali k zmenám v konštitúcii krajiny, v dôsledku ktorých má vzniknúť Zväzová republika Srbsko, ktorú vytvoria dve republiky – Vojvodina a Srbsko. Väčšina účastníkov konvencie súhlasila s tým, že odloženie vojvodinskej otázky môže vyústiť do vyhrotenia vzťahov a internacionalizácie daného problému. Veď dobre vieme, ako sa pre Srbsko skončila internalizácia otázky Kosova.

Vráťme sa k Vojvodine. Po tom, ako v roku 2009 Autonómny kraj dostal svoj štatút, mnohí odborníci poznamenali, že obsahuje črty budúcej konštitúcie, pretože administratívne centrum Vojvodiny Nový Sad nadobudlo príliš veľkú právomoc.

Avšak situácia vnútri autonómie nie je spokojná. Ak veriť novinám, v niektorých mestách mnohonárodnostnej Vojvodiny srbskí a maďarskí školáci sa vzájomne nerozumejú a ak sa chcú dohovoriť, musia prechádzať na anglický jazyk. Ako poznamenáva srbské internetové vydanie Nema šale.rs (Bez srandy), namiesto osvojenia si srbského jazyka, ako väčšinového, v školách navrhujú zaviesť ako povinný predmet maďarský jazyk. Moria aj Srbskú pravoslávnu cirkev, ktorú mimovládne organizácie a samostatné politické strany otvorene alebo s pomocou plagátov, rozmiestnených v mestách, obviňujú v klerikalizme, ziskuchtivosti a pedofílií.

Pripomienky sú aj k vláde. Bojan Pajtič, ktorý je predsedom Výkonnej rady Vojvodiny, ktorú prívrženci autonómie uprednostňujú nazývať vládou, vyhlásil, že takmer 40% srbského exportu zabezpečujú spoločnosti z autonómneho kraja. Dané údaje dovoľujú nezávislým politikom tvrdiť, že Srbsko sa zaoberá ekonomickou exploatáciou Vojvodiny.

Napriek tomu, väčšina obyvateľov Vojvodiny nezdieľa slobody chtivú náladu svojej politickej elity. Znamená to, že smerovanie Autonómneho kraja k nezávislosti nie je vnútorný proces, ale vonkajší. Názor redaktora internetového vydania Nema šale.rs Vladimíra Gvoiča.

- Prebieha pomalý proces rozdelenia Srbska na základe technológií farebných revolúcií. Prestrihnutie hraníc sa uskutočňuje s pomocou ovplyvnenia povedomia ľudu. Tak ako zmocneniu sa líbyjskej ropy predchádzalo vytvorenie obrazu bojovníkov za demokraciu, tak aj procesu feudalizmu Vojvodiny transnárodnostnými spoločnosťami predchádza vytvorenie Vojvodinskej samostatnosti, ktorá nemá žiadny historický základ. Sme svedkami zopakovania čiernohorského scenáru, v ktorý srbskí politici neverili a ignorovali ho. Medzitým sa história opakuje, všetko sa začalo od kancelárie v Bruseli, potom môžu začať vnucovať vojvodinský jazyk, vojvodinskú cirkev. Nebezpečenstvo vojvodinských prívržencov autonómie je v tom, že majú široký mediálny priestor, v ktorom sa hlavná pozornosť sústreďuje na protikonštitučné myšlienky. Myšlienka odtrhnutia Vojvodiny vôbec nie je prejavom starostlivosti o blahobyt obyvateľov daného kraja. Veď je to smiešne, keď vojvodinskí politici v srbskom parlamente v Belehrade schvaľujú zákony, ktoré sú v rozpore s ekonomickými záujmami štátu, a potom sa ponáhľajú do Nového Sadu, kde začínajú obviňovať Belehrad z toho, že okráda Vojvodinu, a navrhuje rozličné riešenia, ako sú decentralizácia, autonómia, a nakoniec nezávislosť.

Čoraz častejšie rozličné zdroje uvádzajú mapy Srbska bez Kosova a Vojvodiny. Je zrejmé, že proces rozpadu Juhoslávie sa vôbec neskončil nelegitímnou nezávislosťou Kosova.

 

ruvr.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |