Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Koniec zlatého štandardu - Analytický seriál Michaila Leonťjeva: Veľká americká diera - chelemendik.sk

 

Koniec zlatého štandardu - Analytický seriál Michaila Leonťjeva: Veľká americká diera

2021-10-14  (19:05)

 - Koniec zlatého štandardu -  Analytický seriál Michaila Leonťjeva: Veľká americká diera


Na jar  roku 1965 v newyorskom  prístave zakotvila francúzska loď.  V jej nákladnom priestore  sa nachádzalo 750 miliónov dolárov v hotovosti – prvá časť tranže, ktorú Francúzsko požiadalo zameniť za doláre v doslovnej zhode s bretonwoodskymi dohodami. De Gaullov demarš vyvolal hysterický záchvat u prezidenta Lindona Johnsona, utýraného krízami studenej vojny.

Po Francúzoch bez verejného rozruchu, ale nemenej naliehavo sa začali dožadovať zlata  centrálne banky Nemecka, Kanady, Japonska. Zlaté zásoby USA poklesli na kritickú úroveň.

V marci 1968 Američania po prvý raz obmedzili slobodnú výmenu dolárov za zlato. 15. augusta 1971 prezident USA Nixon vyhlásil dočasný zákaz výmeny dolárov za zlato. 8. januára 1976 na konferencii v Jamajke, Bretonwoodsky systém bol oficiálne pochovaný a emisia svetových valút sa začala realizovať podľa princípu finančnej pyramídy.

Neexistuje žiadna sféra biznisu, sféra ľudskej činnosti, ktorá by bola porovnateľná čo do svojej ziskovosti s tlačením peňazí. Prostitúcia a obchod s drogami mu nie sú ani zďaleka schopné konkurovať pokiaľ ide o zisk. Všetka ekonomická, spoločenská, intelektuálna  činnosť sa sústreďuje na rozširovanie práve tejto emisie.

Dá sa definovať kvalitatívna hranica, po ktorej emisia dolárov stratila akékoľvek obmedzujúce hranice.  To je krach ZSSR a formovanie takzvaného jednopólového systému.

Sovietska protiváha plnila dve hlavné funkcie, ktoré zabezpečovali stabilitu amerického systému. Sovietsky zväz bol politickým a ideologickým konkurentom, ktorý nútil americkú  ekonomiku udržiavať sa vo forme a sovietska hrozba bola nástrojom udržiavania disciplíny vo vnútri západného bloku.

Uznajte, medzinárodný terorizmus a nepolapiteľný súdruh Usáma bin Ládin osobne – nie sú práve najpresvedčivejšia náhrada  sovietskej protiváhy.

Práve počas deväťdesiatych rokov na vlne  triumfujúcej jednopólovosti, keď sa zrútili všetky limity a protiváhy americkej finančnej hegemónie, na fondovom trhu sa nafukovala kolosálna bublina. Do roku 2000 bola Amerika pripravená na rozsiahlu krízu. 


Všetky časti seriálu nájdete TU:


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |