Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Koniec epochy pokrytectva USA – Časť 4. - chelemendik.sk

 

Koniec epochy pokrytectva USA – Časť 4.

2021-09-15  (03:20)

 - Koniec epochy pokrytectva USA – Časť 4.

4.11.2013

Časť 1. nájdete TU:

Časť 2. nájdete TU:

Časť 3. nájdete TU:


Potvrdzujte slová skutkami - a skutky slovami


Koniec epochy pokrytectva stavia USA pred nevyhnutnosť  spraviť dosť zložitú voľbu. V každom prípade, politika Washingtonu a jeho vyhlásenia teraz budú musieť sa navzájom  zhodovať.


Najjednoduchšie riešenie pre vládu USA  spočíva v tom, aby sa v budúcnosti zdržali pokryteckých vyhlásení  a priznali si, že za mnohými ich krokmi stoja úzkoprsé egoistické záujmy. Úniky informácií budú oveľa menej mrzuté a menej zhubné, ak len potvrdia to, čo už Washington stihol oficiálne vyhlásiť. V skutočnosti Washington môže v mnohom si brať príklad  z Číny a Ruska: namiesto toho, aby sa pokúšal   vpratať svoje správanie do rámca zápasu o všeobecné blaho, tieto krajiny otvorene odsudzujú  všetko, čo sa im zdá byť porušením ich národnej suverenity a stoja si za svojim právom  sledovať svoje záujmy tak, ako považujú za potrebné. Washington by mohol urobiť to isté, naďalej pritom trestajúc informátorov   dlhými  pobytmi vo väzení a vyhrážajúc sa štátom, ktoré sú pripravené im poskytnúť politický azyl.

Aj napriek tomu,  problém takéhoto  kurzu spočíva v tom, že národné záujmy USA sú úzko späté s globálnym systémom mnohostranných stykov a relatívnej otvorenosti. Washington už porušil  svoj sľub chrániť ideály liberalizmu, vyhlásiac, že bude zavádzať ekonomické sankcie proti krajinám, ktoré poskytujú  azyl ich „zradcom“. Ak USA poprú tieto svoje vyhlásenia o vzájomných výhodách, bude to svedčiť o tom, že Washington už viac nezastáva princípy toho svetového poriadku, na hlave ktorého stojí. Ak iné krajiny budú nasledovať príklad Washingtonu a začnú hájiť výlučne svoje vlastné egoistické záujmy, obchodné styky a systém spolupráce, na vybudovanie ktorých Washington minul nejedno desaťročie, jednoducho zmiznú. USA nedokážu prosperovať vo svete,  v ktorom  všetci budú mať taký vzťah k medzinárodnej spolupráci ako Putin.

Existuje však oveľa vhodnejšia alternatíva k takémuto kurzu: Washington sa musí začať správať tak, aby sa jeho skutky častejšie zhodovali  s jeho slovami. Takýto prístup, ktorý sa tiež nedá označiť za absolútne ideálny, ho bude stáť veľa, pretože v medzinárodnej politike ideály a záujmy krajín často vstupujú do vzájomného konfliktu. Vláda USA si však  celkom pokojne môže dovoliť čiastočne sa vzdať pokrytectva vo svojom správaní, neohroziac pritom národnú bezpečnosť.

Dvojité štandardy v otázkach mučenia, takmer úplná ľahostajnosť voči obetiam spomedzi civilistov iných krajín, rozšírenie systémov sledovania —  ani jeden z týchto faktorov sa nedá označiť za kľúčový faktor prosperovania národa, hoci v niektorých prípadoch mu škodia. Aj napriek tomu, že súčasná administrácia viac už nerobí niektoré zločiny, príznačné pre ich predchodcov, ešte stále ju čaká  veľmi dlhá cesta.

Za podmienok demokracie utajovanie istých informácií  má plné právo byť súčasťou politiky štátu. Pritom však by nemalo byť v nej miesto pre očividné pokrytectvo. Voliči chápu, že nemôžu vedieť všetko, čo robí ich vláda, ale nepáči sa im,  keď ich klamú. Ak sa USA  chcú zbaviť svojej nebezpečnej závislosti na pokrytectve, budú sa musieť zmieriť s reálnou legislatívnou kontrolou  a otvorenými demokratickými diskusiami okolo politiky jej vlády. Epocha pokrytectva skončila.

Autor článku Henry Farrell je pomocníkom profesora politológie  a medzinárodných vzťahov na univerzite Georga Wshingtona. Druhá aurorka  Martha Finnemore  je profesorkou politológie a medzinárodných vzťahov na univerzite Georga Washingtona.
Zdroj: : The End of Hypocrisy 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |