Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Koniec epochy pokrytectva USA – Časť 2. - chelemendik.sk

 

Koniec epochy pokrytectva USA – Časť 2.

2020-05-29  (05:57)

 - Koniec epochy pokrytectva USA – Časť 2.

30.10.2013

Časť 1. nájdete TU:


Dvojtváry hegemón


Pokrytectvo je hlavnou zložkou „mäkkej moci“ (soft power)  Washingtonu — teda jeho schopnosti presviedčať iné štáty o legitimite jeho krokov — aj napriek tomu, väčšina Američanov nedoceňuje jej význam. Liberáli, spravidla, úprimne veria v to, že iné krajiny spolupracujú s USA, pretože americké ideály sa im zdajú byť príťažlivé a medzinárodný systém na čele s USA spravodlivý. Realisti sa pridržiavajú cynickejšieho uhlu pohľadu, keď však si aj spomenú na pokrytectvo Washingtonu, aj tak tomu nepripisujú veľký význam. Podľa ich mienky, práve studená, hrubá sila Washingtonu a vôbec nie jeho ideály, nútia iné krajiny udržiavať partnerské vzťahy s USA.

Prirodzene,  USA nie sú jediným pokrytcom v medzinárodnej politike. Dvojtvárosť USA však vedie k oveľa závažnejším následkom, než dvojtvárosť iných štátov. Тo sa deje, pretože väčšia časť sveta v súčasnosti žije v rámci systému, ktorý vybudoval Washington, systému, ktorý na jednej strane, je založený na sile USA a na strane druhej je legitimizovaný  ich liberálnymi ideálmi. Americké ideály diktatúry zákona, demokracie a voľného trhu sa stali neoddeliteľnou súčasťou medzinárodných inštitúcii, ktoré USA pomohli  založiť po skončení Druhej svetovej vojny okrem iného Celosvetovú banku, Medzinárodný menový fond, OSN a taktiež Svetovú obchodnú organizáciu. Aj napriek očividnému ohrození svetovej nadvlády USA  - začínajúc od vojny v Iraku a končiac finančnou krízou – medzinárodný poriadok doteraz zostáva čisto americký.

A tento systém potrebuje pre  svoje efektívne  fungovanie ako „mazivo“ pokrytectvo -  aby jeho mechanizmy naďalej bežali. Aby ďalšie krajiny naďalej verili v legitímnosť takého svetového poriadku , americkí úradníci musia pravidelne presadzovať svoje ideály a prehlasovať svoju príslušnosť k liberálnym princípom. USA nedokážu podporovať svoju hegemóniu iba s pomocou hrubej sily. Ako však ukázali nedávno uverejnené tajné informácie, Washington taktiež nedokáže neodklonne sa pridržiavať tých hodnôt, ktoré káže. Takáto nezrovnalosť zvyšuje riziko toho, že iné štáty môžu vnímať existujúci svetový poriadok ako nezákonný.

Prirodzene,  dosiaľ sa USA darilo vyhýbať zodpovednosti za svoje pokrytectvo. Washington dlhý čas kázal myšlienku nešírenia jadrových zbraní a dokonca dokázal presvedčiť niektoré štáty zriecť sa svojich ambícií v jadrovej sfére. Zároveň mlčky prijal objavenie sa jadrových zbraní v Izraeli  а v roku 2004 podpísal formálny súhlas, v ktorom potvrdil právo Indie používať jadrové technológie pre mierové účely, aj napriek tomu, že India nedodržala  podmienky Dohody o nešírení jadrových zbraní. Washington neúnavne hlása svoje vyznávanie ideálov demokracie, rozhodol sa však nezasiahnuť, keď egyptská armáda zvrhla zvolenú vládu v júli a odmietol označiť vojnový prevrat  za prevrat.  Navyše, má zmysel ešte zmieniť „vojnu s terorizmom“: Washington prudko kritizuje vlády zahraničných štátov, keď tie útočia na práva človeka, ale pritom žiada, aby na jeho vlastné skutky sa ostatní pozerali  zhovievavo, pretože v stávke je národná bezpečnosť USA.

Príčina, kvôli ktorej USA nemuseli niesť zodpovednosť za svoje pokrytectvo, spočíva v tom, že iné štáty tvrdohlavo odmietajú  si ho všímať. Berúc do úvahy výhodu, ktorú ťažia z globálnych  spoločenských výhod, ktoré poskytuje Washington, vôbec nemajú záujem na tom, aby vyzývali hegemóna niesť zodpovednosť za svoje zlé správanie. Verejná kritika môže nabádať  vládu USA k tomu, aby začala sledovať výlučne svoje vlastné záujmy, čo ohrozí  existujúci svetový poriadok. Viac ako to, USA  môžu potrestať tých, ktorí budú poukazovať na nedôsledné skutky Washingtonu , prerušiac s nimi obchodné styky alebo nejakým iným spôsobom. Práve preto spojenci USA, spravidla vyjadrujú svoje obavy iba v súkromných besedách za zatvorenými  dverami. Ich protivníci z času na čas poukazujú na nedostatky USA, sami sa však tiež nemôžu popýšiť vysoko morálnymi vlastnosťami. Sťažnosti Ruska a Číny sotva dokážu niekoho prinútiť obdivovať ich čestnejšiu politiku.

Ľahkosť, s ktorou USA porušujú svoje sľuby, priviedla k formovaniu  prílišnej samoľúbosti v radoch ich lídrov.  Berúc do úvahy to,  že teraz iba málo ktoré štáty poukazujú USA na ich pokryteckosť a tých, ktorí to robia, sa dá beztrestne ignorovať,  americkí politici vnímavosť voči dvojitým štandardom svojej krajiny. Vďaka  Manningovej a Snowdenovi však privierať oči na podobné dvojité štandardy začalo byť oveľa zložitejšie.


Zdroj: http://inosmi.ru/world/20131028/214265389.html#ixzz2j1442dBx

Pokračovanie čoskoro


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |