Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Koniec epochy pokrytectva USA – Časť 1. - chelemendik.sk

 

Koniec epochy pokrytectva USA – Časť 1.

2020-05-26  (07:25)

 - Koniec epochy pokrytectva  USA – Časť 1.

29.10.2013


Foreign Affairs, USA

 

Henry Farrell, Martha Finnemore


Zahraničná politika USA počas epochy úniku informáciíOčividne, vláda USA je pobúrená tým, že americkí občania zverejňujú tajné informácie, týkajúce sa jej nie príliš vzorného správania. A nehanbí sa demonštrovať svoje pobúrenie: pred tromi rokmi, keď Chelsea Manning, ktorá vtedy ešte bola  vojakom armády USA  Bradleym Manningom, odovzdala státisíce  dešifrovaných tajných rokovaní skupine WikiLeaks, vláda USA ju umiestnila do väzenia za takých podmienok, ktoré osobitný spravodajca OSN pre mučenie označil za kruté a neľudské.

Republikán a senátor USA Mitch McConnell, ktorý vystúpil v programe Meet the Press čoskoro po uzavretí Manningovej do väzenia, označil zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea za „high-tech teroristu“. Celkom nedávno, po tom ako bývalý analytik Agentúry pre národnú bezpečnosť  menom Edward Snowden odhalil podrobnosti amerických sledovacích programov, americkí úradníci  vynaložili množstvo diplomatických úsilí,  aby presvedčili iné krajiny odmietnuť poskytnúť Snowdenovi azyl.

Viac ako to, prezident USA dokonca zrušil svoje naplánované stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, keď Putin odmietol sa mu podriadiť. Aj napriek všetkým svojim úsiliam, americký establishment  často musí čeliť ťažkostiam, pokúšajúc sa vysvetliť,  prečo títo odhaľovatelia pravdy   predstavujú tak závažnú hrozbu pre bezpečnosť USA. V skutočnosti na informáciách, ktoré odhalili Manningová a Snowden nie je nič, čo by mohlo šokovať ľudí, ktorí pozorne sledujú svetové udalosti.

V roku  2010 bývalý minister obrany Robert Gates, ktorý nechcel podľahnúť panike okolo odhalení WikiLeaks, povedal v besede s novinármi, že uverejnenie tajných informácií malo len „dosť limitovaný vplyv“ a neskompromitovalo ani zdroje ani metódy rozviedok. Snowdenovi sa podarilo skompromitovať aj zdroje aj metódy rozviedky, nedokázal nám však oznámiť nič nové. Ešte pred jeho odhaleniami  väčšina expertov vyjadrovala svoje predpoklady o tom, že práve USA stáli za kybernetickými útokmi na Čínu, praktizovali tajné sledovanie rozličných európskych inštitúcií a zachytávali  svetové internetové komunikácie. Dokonca aj najškandalóznejšie odhalenie, týkajúce sa toho, že USA  a UK diskreditovali kľúčové komunikačné programy a systémy šifrovania, ktoré mali chrániť bezpečnosť a osobný život používateľov, to ba potvrdilo to, čo mnohí informovaní komentátori už dlhú dobu tušili.

Oveľa závažnejšia hrozba, ktorú predstavujú Manning a Snowden pre americkú vládu, vôbec nespočíva v bezprostrednom útoku na národnú bezpečnosť USA:  zbavujú Washington možnosti  klamať, vyhýbajúc sa pritom zodpovednosti za svoju dvojtvárosť. Ich nebezpečenstvo nespočíva v tom, že odhaľujú nové informácie, ale v tom, že ponúkajú dokumentárne dôkazy konania a motívov vlády USA. A keď vychádza najavo, že toto ich konanie protirečí  verejným vyhláseniam  zástupcov vlády  - a to sa deje dostatočne často – pre stúpencov USA začína byť zložitejšie  privierať oči na tajnú činnosť Washingtonu a pre ich protivníkov začína byť ľahšie nachádzať ospravedlnenia svojich krokov.

Iba málo ktorí americkí vládni úradníci vnímajú svoju schopnosť klamať  ako kľúčový strategický zdroj.  V skutočnosti, jedna z príčin, kvôli ktorej pokrytectvo  Američanov je natoľko efektívne, spočíva v tom, že má svoj pôvod v ich  úprimnosti:  väčšina politikov USA si jednoducho neuvedomuje, do akej miery je dvojtvára ich krajina. Popritom, keďže teraz pre  USA začína byť čoraz ťažšie popierať nezhody medzi ich slovami a skutkami, v budúcnosti budú musieť robiť množstvo zložitých rozhodnutí a možno dokonca začať žiť podľa tých pravidiel, ktoré kážu.


Zdroj:  http://inosmi.ru/world/20131028/214265389.html#ixzz2j1442dBx


Pokračovanie čoskoro


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |