Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Konflikt v Sýrii: blesková vojna Salima Idrisa - chelemendik.sk

 

Konflikt v Sýrii: blesková vojna Salima Idrisa

2020-02-26  (13:42)

 - Konflikt v Sýrii: blesková vojna Salima Idrisa
 
Foto: EPA

Ukázalo sa, že zosadiť režim Bashara Assada v Sýrii tak zvaná sýrska slobodná armáda (FSA) môže v priebehu polroka. Skôr jednoducho jej chýbali jednota, peniaze, zbrane a vojenská príprava. Čo je pravda, aby revolucionári to pochopili, museli bojovať vyše dvoch rokov.

15. júna náčelník štábu Najvyššej vojenskej rady Sýrskej slobodnej armády Salim Idris sľúbil, že v priebehu šiestich mesiacov zdrví sýrske vládne jednotky. Týždeň predtým vyhlasoval, že sa sýrska opozícia nezúčastní na naplánovanej medzinárodnej konferencii pre urovnanie konfliktu v Sýrii, kým jej neposkytnú ešte zbrane a bojovú muníciu.

Nuž, žiadny hanebný kompromis, iba víťazstvo. Ale je tu niekoľko objektívnych prekážok, ktoré bránia „bleskovej vojne“ FSA. Začnime od vojenských otázok. V máji sa Salim Idris priznal, že medzi jeho bojovníkmi takmer nie sú profesionálni vojaci. V dôsledku toho je tu absencia efektívnej taktiky, vzájomnej súčinnosti a spojenia, neracionálne využitie bojovej munície a tak ďalej.

Podľa Idrisa FSA nemá prostriedky nielen na zásobovanie, ale dokonca na zaplatenie mzdy vojakom. Samozrejme, keby tu boli vyhliadky na bleskové víťazstvo, mohli by bojovať za myšlienku, ako to bolo v Líbyi. Ale peniaze (ba aj vážne zbrane) nedávajú ani nedajú práve kvôli Líbyi. Tam, ako aj v Sýrii, medzi povstalcami bolo veľa islamistov. V podobnej situácii ich už nie raz financovali a dostali za to mŕtveho veľvyslanca USA.

Ale pripusťme, že tajné služby akosi vedia roztriediť povstalcov na „svojich“ a „cudzích“ a Západ poskytne všetko potrebné. Komu? Mocnému a bojaschopnému zoskupeniu všetkých síl odporu? V máji sa Salim Idris priznal, že jeho ozbrojené útvary sú roztrúsené a nemôžu vážne ovplyvňovať akcie povstalcov. Načo potom dávať peniaze hlave bez rúk?

Ako vysvetľuje tento paradox jeden západný diplomat, „Salim Idris potrebuje peniaze, zbrane a muníciu, aby si zabezpečil úlohu lídra a tískal dôveru bojovníkov“. Vychádza, že polroka pred víťazstvom náčelník štábu iba začne proces „zabezpečenia úlohy lídra“? Zaujímavé je, koľko mu ostane času na vojnu?

Po takýchto úprimných výrokoch vojenského činiteľa FSA vzniká smutný pocit čohosi známeho. Najprv revolúcia a svetlé nádeje, potom - nezmyselné vzájomné vykynoženie a stále sľuby rýchleho víťazstva. Je to Afganistan. Či je možné zaželať Sýrii takýto osud?

 

ruvr.ru


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |