Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Končí sa v Číne éra blahobytu? - chelemendik.sk

 

Končí sa v Číne éra blahobytu?

2020-06-01  (17:15)

 - Končí sa v Číne éra blahobytu?

28.1.2016

 

Odliv kapitálu z Číny v roku 2015 tvoril viac než bilión dolárov, čo je sedem ráz viac než v roku 2014. Iba za december minulého roku bolo z krajiny vyvezených 158,7 miliárd dolárov. Pre porovnanie, za celý rok 2014 odlev predstavoval 134,3 miliardy. Podľa agentúry Bloomberg hlavná príčina súvisí so spomalením tempa rastu čínskej ekonomiky.

Do roku 2014 medzinárodné korporácie uprednostňovali vkladať investície do čínskej ekonomiky. Prakticky všetky veľké americké, európske a japonské spoločnosti si doma nechali iba projektovanie a samotnú výrobu vyvážali do Číny. Aj týmto sa vysvetľoval prudký rast čínskej ekonomiky.  Budovali sa nové závody, neustále sa zvyšovala potreba energetických zdrojov. Čínsky trh sa stal významným faktorom pre svetovú ekonomiku.

Ročný odlev bilióna dolárov svedčí o tom, že Čína už nie pre investorov taká príťažlivá ako v minulosti.

Napriek všetkým problémom, čínsky rast HDP v roku 2015 tvoril 6,9%. O takomto tempe môžu mnohé západné krajiny iba snívať. Aj rezervy zlata, napriek istému zníženiu minulý rok o 513 miliárd dolárov, zostávajú vo svete najväčšie (3330 miliárd).

Napriek tomu sa Čína postupne stáva menej príťažlivým miestom pre investície než v minulosti. Pre Rusko je problém odlevu peňazí aktuálny už dlhšie obdobie. Aktívne s týmto problémom bojuje s premenlivým úspechom už niekoľko rokov. Existujú nejaké spoločné recepty zápasu s odlevom kapitálu? S touto otázkou SP oslovila šéfa Školy východných vied VŠE, sinológa Alexeja Maslova.

— Odlev kapitálu sa začal v roku 2014 a vrchol prišiel v roku 2015. Prvá príčina – zníženie účinnosti čínskeho trhu z dôvodu zdraženia pracovnej sily, základných materiálov a celkového zvyšovania daní. Dôsledkom toho bolo, že vklady do čínskych  podnikov boli menej efektívne než v minulosti.

Výrazne sa zvýšila konkurencia. Týka sa to najmä krajín juhovýchodnej Ázie. Vietnam, Indonézia, Malajzia, čiastočne Barma a Kambodža sa stali pre investorov príťažlivejšie. Mnohé spoločnosti preniesli svoje aktíva práve tam.

Ďalší faktor – sprísnenie pravidiel práce na čínskom trhu. Mnohí zaznamenali, že ekonomické, ale aj politické a administratívne podmienky práce v Číne sa stali oveľa tvrdšie.

SP: — V akých oblastiach sú straty Číny najmarkantnejšie?

—  Z krajiny odchádza tovarová výroba. Čínu teraz opúšťa exportná výroba mäsa, mäsových obalov na salámy, podniky na riadenie aktív. Odchádzajú penzijné fondy, ktoré predtým v Číne fungovali veľmi aktívne. Prichádzajú  na územie Singapuru a dokonca Vietnamu.

Súčasne odlev kapitálu, ktorý sa predtým nachádzal na čínskom trhu, sám o sebe nesie veľkú hrozbu. To mnohým bývalým prívržencom Číny signalizuje, že čínska ekonomika prežíva nie práve najlepšie časy a podniknuté opatrenia zatiaľ neprinášajú žiadaný efekt.

SP:  — Aké dôsledky pre Čínu vyplývajú z úniku kapitálu?

— V minulosti sa čínska ekonomika  napĺňala najmä vďaka priamym zahraničným investíciám, exportu čínskych spoločností, malého, ale stabilného rastu domáceho dopytu.  O prvé dva zdroje – priame investície a export – ekonomika prichádza. Tovar z Číny je drahší a celkový zisk z čínskej ekonomiky sa výrazne znížil.

Čína teda menej disponuje voľnými zdrojmi pre zahraničné projekty. V minulosti na ne Čína robila stávku. Nie náhodou minulý rok Čína prisľúbila vložiť stovky miliárd dolárov do veľkých infraštruktúrnych projektov v zahraničí, v juhovýchodnej Ázii a v západnej Európe.

Formálne sa  zlaté rezervy krajiny znížili, ale napriek tomu Čína zostáva na prvom mieste vo svete. Jej sloboda činnosti sa však zužuje.

SP: — Kto ťaží z čerpania prostriedkov z Číny?

— Ťažia tie krajiny, ktoré kapitál čerpajú. Ak budeme hodnotiť podľa čísel, najviac peňazí je načerpaných do krajín juhovýchodnej Ázie. Mnohé podniky súčasne pôsobia v Indonézii, Malajzii, Singapure. Napríklad v oblasti výroby elektroniky. Pravdaže, vyhrávajú tie krajiny, kam sa podniky vyvážajú.

SP: — Ohrozuje nejako odlev z Číny ruskú ekonomiku?

— Ruská ekonomika nebola silne zviazaná s čínskou. Veľmi sme od nich záviseli pokiaľ ide o dodávky tovaru. Ale  ani v rámci dvoch štátov, neboli až také veľké. Boli neporovnateľné s dodávkami do USA, Japonska, Južnej Kórei, EÚ. Preto úder pre Rusko je pomerne mäkký.

Problémy čínskej ekonomiky nám však hrozia znížením potenciálnych investícií. Čína má jednoducho menej voľných peňazí. Celková výška čínskych investícií v Rusku za rok 2015 predstavovala menej než miliardu dolárov, čo je málo výrazná suma.  Súčasne sa však čínske spoločnosti stávajú pragmatickejšími pri kapitálových vkladoch. Na základe všetkých ukazovateľov Rusko prehráva s celým radom krajín juhovýchodnej Ázie. Napríklad s Barmou a Indonéziou.

V súvislosti s rastom čínskej ekonomiky, znižuje sa aj čínsky trh energetických zdrojov. Rusko sa dávno orientuje na Čínu, ale jeho trh sa začal scvrkávať. Je jasné, že sa zníži aj objem obchodu a prítok valút do našej krajiny.

SP: — Odlev kapitálu je pre Rusko vážny problém. Čím môže byť naša skúsenosť užitočná pre Čínu a z čoho by sme sa mali poučiť my?

—  Pre  Čínu je odlev kapitálu v takomto rozsahu celkom nový jav. Rusko s týmto javom bojuje od deväťdesiatych rokov. 

Kapitál tečie vždy tam, kde sa mu pohodlnejšie a pokojnejšie žije. Čína dlhé  obdobie poskytovala kapitálu komfortné podmienky, ochranu, garantovala nedotknuteľnosť prostriedkov, priťahovala absenciou korporatívnych vojen a vojen medzi podnikaním a štátom. Naopak, štát vždy podporoval súkromné iniciatívy.

Problém nespočíva v tom, či čínsky štát odrazu začal  tlačiť na podnikanie. Jednoducho sa objavili nové výhodnejšie trhy.  Trhy s výhodnejšími cenami. Čína teraz bude musieť vypracovať súbor prostriedkov na zachovanie zahraničného kapitálu v krajine. Robiť to však bude veľmi zložité.

Ak Čína obnoví efektívnosť alebo ponúkne nové oblasti na vklady (napr. oblasť elektroniky), kapitál sa vráti.

V Rusku je iná situácia. Máme akési psychologické bariéry pre rozmiestnenie prostriedkov v krajine. V Rusku existovali spory medzi štátom a podnikaním, v mnohom je ekonomika nepriezračná. Ďalším problémom je, že kapitál v Rusku je v mnohých smeroch špekulatívny, teda robí sa na základe známostí, na ovládaní insiderských informácií, a nie na metodickom rozvoji veľkých výrob, čo celé desaťročia robila  Čína.

Zdroj: http://svpressa.ru/economy/article/140896/


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |