Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Koho neteší porážka džihádistov v Palmýre? - chelemendik.sk

 

Koho neteší porážka džihádistov v Palmýre?

2020-06-04  (18:52)

 - Koho neteší porážka džihádistov v Palmýre?

30.3.2016

Nikolaj Bobkin 

Keď 30. septembra 2015 Rusko zahájilo vzdušnú kampaň v Sýrii, na Západe neverili v jej úspech. Damask podporili iba Rusko a Irán.  Iraku pripojiť sa k tomuto zväzu Američania nedovolili. Počas tých dní sa prezident USA otvorene posmieval málopočetnosti tejto koalície. Kremľu predpovedali druhý Afganistan. 

O päť a pol mesiaca však časť ruskej armády zo Sýrie bola odvedená, pričom na bojových možnostiach  sýrskej armády  a jej spojencov sa to nejako nepodpísalo. Od 27. marca nad Palmýrou už neveje čierna vlajka Islamského štátu (IŠ). Mesto je kompletne očistené od teroristov a prešlo pod kontrolu sýrskej vlády. 

Oslobodenie Palmýry spôsobilo obrovskú morálnu ujmu „kalifátu“, ktorý doteraz nepoznal neúspech pri obsadzovaní  nových území. Mimochodom, keď minulý rok Palmýra bola okupovaná džihádistami, mnohí predpovedali,  mnohí predpovedali, že po páde tohto strategicky dôležitého centra bude nasledovať pád Bašara Asada. Teraz  si na tieto predpovede už nespomínajú.

Oslobodenie Palmýry  by bolo nemožné bez podpory Ruska. Verejne to priznal aj prezident Asad. V koalíciu na čele so Spojenými štátmi Damask nemôže dúfať. Prezident Sýrie poukazuje na absenciu u západnej koalície serióznych zámerov odolávať terorizmu a na mizerné  výsledky, ktoré dosiahli Američania. Pravda, Washington to neprivádza do rozpakov. Prianie prerábať svet podľa svojej šablóny nedovoľuje americkým politikom priznať zodpovednosť USA za šírenie terorizmu na Blízkom Východe. 

Sýria je iba jedna z krajín, ktorú prevalcovala politika USA. A to, že americký Štátny department odmieta priznať, že oslobodenie Palmýry predstavuje úspech v zápase s IŠ, je vcelku pochopiteľné. Zástupca Štátneho departmentu Mark Toner odhalil algoritmus krokov, zvolený  Washingtonom: nastoliť režim zastavenia paľby, ukončiť občiansku vojnu, sformovať novú  vládu a „potom môžeme hovoriť o spolupráci a zápase s IŠ“. 

Otázka dokonca nespočíva ani v tom, kedy príde toto „potom“. Otázkou je aká budúcnosť čaká  Sýriu. Toner sa aj o tom vyjadril: sýrsky  národ by si nemal vyberať medzi IŠ a Asadom. Teda podľa logiky Bieleho domu je najprv potrebné odstrániť aktuálneho prezidenta  a so zápasom s IŠ sa nemusíme ponáhľať. Zrejme z toho je aj treba vychádzať, prognózujúc ďalšiu politiku USA ohľadne sýrskej otázky. 

Zároveň úspešná operácia na oslobodenie Palmýry obracia obraz udalostí v Sýrii v neprospech Američanov. Detaily tejto bitky poukazujú na možnosť ďalšieho rozvoja útokov na pozície džihádistov  s perspektívou zasadenia im na sýrskom území rozhodujúcej porážky. 

Na uskutočnenie operácie na oslobodenie Palmýry bolo treba tri týždne. Útok na mesto sa začal  prípravným úderom ruských letcov 9. marca. Podpora zo vzduchu bola poskytovaná útočiacim sýrskym vojskám prakticky každodenne. Napríklad, iba behom 24 hodín 26.  marca ruské lietadlá uskutočnili 40 letov a zasadili údery  158 objektom teroristov. 

K úplnej porážke IŠ ešte máme ďaleko, ale cesta k útoku je otvorená. Palmýra predstavuje kľúčový dopravný uzol medzi centrálnou, južnou a severnou  časťou Sýrie. Pri príprave  nových  útočných operácií rokovací proces nebude prekážať, režim prímeria sa na vojnu proti IŠ nevzťahuje. Na oslobodenie čakajú mestá  Al-Raqqa a Deir az-Zaur – mestá, ktoré  zostávajú zatiaľ v rukách džihádistov.  Oddeľuje ich od Palmýry iba púšť a cesty, ktoré  k ním vedú, prešli pod kontrolu sýrskej armády. 

Zdá sa, že práve toto znepokojuje Washington  a Londýn. Barack Obama a David Cameron nijako neokomentovali dobytie Palmýry. „Je to predsa najväčšia vojenská porážka IŠ v Sýrii behom posledných dvoch rokov. Došlo k oslobodeniu Palmýry, starobylého mesta Rimanov. A my mlčíme, - píše britský denník The Independent. – To znamená, že vyhrali zlí chlapci, nie je to tak? V opačnom prípade by sme všetci už dávno oslavovali.“

O to presne ide. Z porážky bojovníkov IŠ sa v USA ani zďaleka netešia všetci. Republikán Rudolph Giuliani spravil v éteri Fox News šokujúce vyhlásenie, keď povedal, že Hillary Clinton možno považovať za jednu zo zakladateliek Islamského štátu. V Iráne tvrdia, že USA aj v súčasnosti poskytujú IŠ vojenskú pomoc. Šéf Generálneho štábu Ozbrojených síl Iránu generál  Firuzabadi porozprával novinárom, že americké vojenské lietadlá robia pravidelné lety na letiská miest, kontrolovaných teroristami, aby tam dodávali zbrane, peniaze a potraviny. Vojenské velenie Iránu sa pridržiava názoru, že Američania len pozorujú zápas s IŠ a sami nič nepodnikajú.

Môžu USA zabrániť ďalšiemu zápasu sýrskej armády proti džihádistom? 

Skôr sa budú pokúšať to robiť, aby nepripustili priamy vplyv úspechov sýrskych  vládnych vojsk na rokovania o politickom vyriešení situácie a na zmenu vzťahu medzinárodného spoločenstva k  Bašarovi Asadovi pozitívnym smerom. 

Mimochodom, prvé vyhlásenie o oslobodení Palmýry prezident Sýrie spravil na stretnutí v Damasku s delegáciou poslancov, zástupcov intelektuálov, vedcov a novinárov z Francúzska. V prospech Damasku sa mení  verejná mienka aj v iných krajinách Európy. Nenastal vari pre Európanov čas priznať taktiež aj to, že úspechy v zápase s terorizmom v Sýrii, ktoré spravili situáciu v tejto krajine stabilnejšou, boli dosiahnuté výlučne vďaka Rusku?


Zdroj: http://www.fondsk.ru/news/2016/03/29/kto-ne-rad-razgromu-voinov-dzhihada-v-palmire-39359.html


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa




 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom



                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk






  









Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссии



Словакия – страна, люди, бизнес



Словацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJA



Sergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusie



Hnutie Dobrá sila – projekty



Slovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJA



Деловые предложения



Obchodné ponuky
 



ZÁBAVA



KNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁ



NOVINKY PORTÁLU



Diskusie




Blogy





| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |