Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Klaus: Euro prežije. Cena bude vysoká - chelemendik.sk

 

Klaus: Euro prežije. Cena bude vysoká

2020-01-17  (14:43)

 - Klaus: Euro prežije. Cena bude vysoká
22. apríla 2010  8:40
Český prezident Václav Klaus sa domnieva, že euro a eurozóna súčasné problémy prežijú. Cena však bude podľa neho vysoká - spomaľovanie ekonomického rastu a zvyšovanie finančných transferov problémovým krajinám.

Klaus, ktorý je voči euru už dlho skeptický, to napísal v článku pre najnovšie vydanie týždenníku ekonóm. Dôvodom, prečo eurozóna ako inštitúcia neskrachuje, je podľa neho to, že do projektu eura už bolo investovaného príliš veľa politického kapitálu. Jednotná mena podľa Klausa nepriniesla efekt, aký očakávali jej stúpenci a jej udržiavanie je stále nákladnejšie.

"Do existencie spoločnej európskej meny ako tmeliaceho prvku k supernacionalite smerujúcej Európskej únie bolo nainvestované toľko politického kapitálu, že v pre mňa predstaviteľnej budúcnosti určite opustená nebude," napísal prezident. Domnieva sa, že cenu za udržanie eura zaplatia krajiny eurozóny, ale sprostredkovane aj ďalší Európania.

"Touto cenou - čo je na jedného človeka ťažko vyčísliteľná položka - bude dlhodobé spomalenie ekonomického rastu, ktoré bude zjavnou stratou voči nášmu potenciálu aj voči vývoju v ďalších krajinách sveta. Cenou ďalej bude - viac viditeľný - rastobjemu finančných transferov, ktoré budú musieť byť posielané do krajín eurozóny s najväčšími ekonomickými a finančnými problémami," uviedol.

Klaus píše, že ak má odpovedať na otázku "kedy skrachuje eurozóna?", je potrebné aspoň pracovne definovať, ako chápe slovo "skrachuje". Ponúkajú sa najmenej dve interpretácie tohto slova. "V jednej z nich by som povedal, že projekt eurozóny respektíve vytvorenia spoločnej európskej meny, už dávno skrachoval. Alebo - jemnejšie povedané - nepriniesol efekty, aké sa od neho očakávali," napísal.

Krajinám, ktoré boli ochotné vzdať sa vlastnej meny, bol podľa Klausa projekt prezentovaný ako nesporný ekonomický prínos, "tendenčné a preto kvázivedecké štúdie" vraj sľubovali zrýchlenie ekonomického rastu, zníženie inflácie a ochranu pred nepríjemnými "vonkajšími ekonomickými poruchami".

"Nič také, čo je jednoznačne evidentné, sa nestalo. Po vzniku eurozóny sa ekonomický rast jej členských krajín v porovnaní s predchádzajúcimi dekádami ešte ďalej spomalil," poznamenal český prezident.

Klaus tvrdí, že sa ďalej zväčšila medzera medzi tempom ekonomického rastu týchto krajín a ďalších významných ekonomických centier sveta, akými sú USA, Čína a krajiny juhovýchodnej Ázie. "Určite sme - Česká republika - preto neurobili žiadnu chybu, keď sme do eurozóny ešte nevstúpili. V tomto názore nie sme osamotení," uviedol Klaus.

Zdroj: ČTK


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |