Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Keď sa Indovia okúpu v Gange, zmyjú zo seba všetky hriechy - chelemendik.sk

 

Keď sa Indovia okúpu v Gange, zmyjú zo seba všetky hriechy

2021-10-16  (19:17)

 - Keď sa Indovia okúpu v Gange, zmyjú zo seba všetky hriechy

Televízny seriál Poliny Chelemendikovej Magický Nepál, Neuveriteľná India

Najsvätejšie indické mesto Varanasi bolo plné ľudí v oranžovom. Pár dní pred našim príchodom tu bol totiž veľký hinduistický sviatok a do mesta prišlo extrémne množstvo náboženských pútnikov. Mali sme šťastie, že sme sa mu vyhli - znamenalo by to totálne paralyzovanie dopravy a namáhavé predieranie sa davmi ľudí, čo nikdy nie je príliš príjemné -  ale keďže sviatok bol nedávno, stále sme mali možnosť vidieť jeho ozveny.

Spočiatku som si myslela, že tieto zástupy vysmiatych mužov v oranžových háboch idú na futbal. Chodili po uliciach vo väčších skupinkách, boli hluční, cinkali nejakými cingrlátkami, smiali sa a spievali. Ale čoskoro som sa dozvedela, že skupinky spievajúcich "futbalových fanúšikov" (zväčša muži v strednom veku alebo mládeci) boli náboženskí pútnici. Hinduista sa totiž v ľubovoľnom veku môže dočasne vzdať celého svojho majetku, obliecť sa do oranžových šiat a íst putovať po svätých miestach. Varanasi a rieka Ganga sú hneď na vrchole návštevnosti.

Prichádzajú sem z celej Indie a žijú tu na ulici, kúpu sa v rieke, pijú z nej vodu a zväčša ju potom nosia domov príbuzným, ktorí nemaloi to šťastie prísť osobne. Tvária sa veľmi spokojne a všetci ostatní ľudia sa k ním správajú s rešpektom, pretože náboženské pútnictvo je úctihodna vec, ktorú by mal vykonať každý hinduista.
Náboženský pútnikRanné umývania a modlenie
Sádhuovia - indickí guruovia

Netreba si ich mýliť so svätými mužmi - tí majú tiež oranžové oblečenie -  ale to sú už náboženskí ľudia na plný úväzok, venuju sa modleniu celé dni, posedávajú na uliciach a niekedy sa aj nechávajú fotiť od turistov za veľké peniaze. Taktiež často cvičia jógu alebo dávajú ľuďom múdre rady. Služba Bohu je ich životnou náplňou a ostatní Indovia zo všetkých možných kást si ich veľmi vážia, pretože v náboženskom ohľade toho dosiahli najviac. Za najznámejšími guruoviami chodivajú zástupy veriacich stovky kilometrov. Väčšinou sú to starci, Indovia ich najčastejšie volajú Baba.

Pohodlné náboženstvo


Výhodou takéheto náboženského života na ulici nezaťaženého prízemným materializmom je jeho dočasnosť. Hinduizmus je všeobecne mimoriadne liberálne a tolerantné náboženstvo a tento zvyk to tiež dokazuje. Človek vykoná duševnú očistu, vzdá sa majetku aj spoločenského postavenia, spláchne všetky hriechy do Gangy, odpočinie si nejaký čas na brehu rieky, zaspieva si dosýta a až ho to omrzí, hocikedy sa môže vrátiť naspäť domov ku všetkým svojim hmotným statkom, kariére, rodine, aťď. Aj keď hinduista príde do kláštora, funguje tam rovnaký princíp. Môže byť mníchom, kým sa mu to hodí, keď si to rozmyslí, môže odísť. Je to rozhodne veľmi komfortné náboženstvo. Jeden moslim, s ktorým som sa rozprávala v Dilí  to vtipne okomentoval: "Idú sa umyť do Gangy, zmyjú všetky hriechy a potom idú hrešiť ďalej - a potom sa môžu zase prísť umyť."


Vysmiatí Indovia


No, ale nebola by som zase na Indov až taká prísna, lebo predsa len, čo platilo v Nepáli, platilo aj tu: žiadni vreckári, žiadni agresívni ľudia, všetci milí a usmiatí. Takže trúfnem si tvrdiť, že aj to náboženstvo prispieva značnou mierou k tomu, že sú tam ľudia takí milí.  Navyse, aj napriek mojim asociáciám s futbalistami, nikto tam napríklad nebol opitý -  v Indii  platí prísna prohibícia, ak sa veľmi  snažíte zoženiete pivo v drahom hoteli, ale inak absolútne žiadny alkohol sa nepredáva. Myslím, že pre chudobnú krajinu je to výborný  zákon a tiež sa mi zdalo, že to tým Indom nerobí veľký problém dodržiavať, oni sú takí veselí aj bez toho :) Dlho po tom, ako som sa vrátila z Indie, mi chýbali na uliach tieto vysmiate tváre, v porovnaní s nimi sú tie naše ulice plné zamračených ľudí. Samozrejme, netvrdim, že celá India je bezpečná a pohodová - v takom Bombaji som napríklad nebola vôbec - ale tie miesta, ktoré sme navštívili v rámci zájazdu mi prišli ozaj bezpečné a ľudia veľmi priateľskí a milí.Všetky diely nájdete TU:

  

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |