Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Kde hľadať v Európe spravodlivosť? - chelemendik.sk

 

Kde hľadať v Európe spravodlivosť?

2020-08-12  (20:17)

 - Kde hľadať v Európe spravodlivosť?

18.9.2014

„Európa je nespravodlivá“, „Rast nespravodlivosti hrozí EÚ rozkolom“, „Vedci varujú pred sociálnou stratifikáciou“, tieto a ďalšie podobné titulky sa objavili na stránkach európskych médií v súvislosti so správou nemeckej nadácie Bertelsmanna (Bertelsmann-Stiftung).

Správa bola venovaná výsledkom výskumu problémov spojených so sociálnou spravodlivosťou v zjednotenej Európe. Záver odborníkov z nadácie znie: „Rozdiely medzi prosperujúcim „severom“ a chudobným „juhom“ EÚ a taktiež medzi bohatstvom a biedou v samotných členských krajinách EÚ sú čoraz výraznejšie“.

Autori správy dospeli k záveru, ktorý je podľa ich názoru veľmi dôležitý. Napriek tomu, že silné hospodárstvo vytvára podmienky pre nastolenie sociálnej spravodlivosti, nedokáže ju zaručiť. Vedci z nadácie sa preto domnievajú, že tematika sociálnej spravodlivosti by mala v budúcnosti zaujať jedno z popredných miest v európskej politike.

Základom štúdia autorov správy nadácie Bertelsmann sa stal tzv. „Index sociálnej spravodlivosti“, ktorí vypracovali samotní výskumníci. Zahŕňa 35 kritérií, medzi ktorými sú napríklad opatrenia na prevenciu chudoby, prístup k vzdelaniu a trhu práce, stav zdravotníctva, vyhliadky pre mladú generáciu a pod. Z tohto hľadiska však neboli výsledky v prípade lídrov zjednotenej Európy ani zďaleka pozitívne.

Napríklad Nemecko, ktoré je považované za „rekordmana“ v rámci EÚ, sa z hľadiska sociálnej spravodlivosti ocitlo na 7. priečke spomedzi 28 členských krajín. Popredné priečky zastávajú Švédsko, Fínsko, Dánsko a Holandsko. Francúzsko sa ocitlo na 11. mieste, Veľká Británia zas na 13. Taliansko, Španielsko a Portugalsko skončili pod hranicou 20. Na poslednom mieste ostalo Grécko. V týchto krajinách je jedným z hlavných problémov rekordná nezamestnanosť, ktorá dosahuje medzi mladými ľuďmi až 40 percent.

Predseda správnej rady nadácie Bertelsmann Jörg Dräger uviedol, že „prehlbujúca sa priepasť medzi členskými krajinami EÚ a taktiež medzi jednotlivými generáciami môže viesť k strate dôvery a rastu sociálneho napätia“. Odborník z ruského Inštitútu medzinárodných vzťahov Oleg Barabanov upozorňuje na ďalší aspekt:

Rozkol medzi severnými a južnými krajinami sa zväčšuje v súvislosti s rozširovaním EÚ. Vo väčšine prípadov bolo hospodárstvo nových členských krajín oveľa slabšie ako u starých členov. Práve preto prijala EÚ politické rozhodnutie, na základe ktorého bol program pomoci zameraný na bývalé socialistické krajiny. Bez priamej finančnej podpory EÚ boli južné krajiny neschopné udržať vyrovnaný hospodársky rast, kríza sa zhoršila.

O tom, že v Bruseli má politické zmýšľanie prednosť pred pragmatickým, sa už hovorilo veľa. Spomínať spravodlivosť v tejto súvislosti je určite nemiestne.

Zdroj: http://slovak.ruvr.ru/2014_09_17/Kde-hladat-v-Europe-spravodlivost-9154/ 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |