Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Malebný chaos v uliciach hlavného mesta Nepálu - chelemendik.sk

 

Malebný chaos v uliciach hlavného mesta Nepálu

2021-10-16  (11:22)

 - Malebný chaos v uliciach hlavného mesta Nepálu

  

Televízny seriál Poliny Chelemendikovej: Magický Nepál, Neuveriteľná India - 2. diel


V auguste 2010 som bola na intenzívnom poznávacom zájazde v Nepáli a Indii. Program zájazdu bol nabitý – veľa zaujímavých miest, pamiatok, ľudí.  Počas dvoch týždňov sme videli kus dvoch úžasných krajín, ktoré sú celkom odlišné od našej civilizácie. V tomto seriáli sa Vám budem snažiť sprostredkovať  časť svojich zážitkov.


10.9.2010

Kathmandu  je mesto veľké a pestré. Môj prvý dojem z neho ešte po ceste z letiska bol chaos, ale čoskoro som to premenovala na mix. Zmes všetkých možných ľudí a živočíchov, stredovekých zvykov a moderných reklám, kontrastov medzi biednymi žobrákmi a veľkolepými chrámami a nádherná ľahkosť, s akou sa tu rozmanité aktivity navzájom prelínajú.Spočiatku som sa v úzkych uličkách starého mesta, kde sme sa ubytovali, necítila príliš komfortne – bolo treba si zvyknúť na chodenie pomedzi motorky, rikše, autá, zvieratá a ľudí, ktorí sa všetci na tie uličky zázračne zmestili. Prepletali sa jedny medzi druhých a človek nikdy nevedel, skade sa vynorí ďalší dopravný prostriedok.  

Ale prvotné obavy postupne pominuli – zvykla som si. Jednak ozaj trúbia nato, aby všetci vedeli, že idú, a jednak idú pomaly a veľmi ohľaduplne. Takže po chvíli som už odvážne chodila s očami, upretými do displeja kamery, a nebála sa, že ma niekto zrazí.

Počas prvej jazdy cyklorikšou sme si veru aj zavýskali niektorí - tak krkolomne to niekedy vyzeralo, ale rikšiak šikovne obchádzal jamy, vyberal zákruty ako pretekár a nemusel ani prudko brzdiť. Len sme nechápali, kde sa v tých útlych chlapíkoch berie toľko sily, voziť celé dni vypasených turistov :)Tiež musím priznať, že som mala aj isté predsudky voči prvej „krajine tretieho sveta“, ktorú som navštívila, a vnímala spočiatku ostražito okolitý chudobný ľud, pevne držala tašku a kameru v hustom dave a schovávala peniaze a doklady v špeciálnej taštičke pod šatami. Lenže čoskoro som získala dojem, že Nepál je jedna  z najbezpečnejších krajín, ktoré som kedy navštívila. Iste, obchodníci sa vám budú snažiť predať tovary a služby aj desaťkrát drahšie, ale to je poctivá zjednávacia hra, žiadna lúpež. Buď ste hustý alebo mäkký, v závislosti od toho stráda vaša peňaženka.

Ale aby vám niekto peňaženku vytiahol  z vrecka? V bratislavskej MHD sú šance oveľa väčšie. O ozajstných európskych metropolách už ani nehovorím.


Potvrdili mi tento dojem aj naši sprievodcovia, aj miestni ľudia, s ktorými som sa zhovárala, aj vlastné oči. Samozrejme, vždy  treba dávať pozor, ale v zásade Kathmandu a Nepál ako také sú veľmi bezpečné a zároveň exotické aj komfortné pre rozmaznaného západniara, ktorý chce pohodlný hotel, čisté toalety a chutné jedlo, ktoré mu neobráti hore nohami celé vnútornosti. Viac o stravovaní, nakupovaní a podobných praktických záležitostiach nabudúce.

Všetky diely nájdete TU

  

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |