Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Karol Dučák - Boh ochraňuj Slovensko! - OPEN TEXT - chelemendik.sk

 

Karol Dučák - Boh ochraňuj Slovensko! - OPEN TEXT

2019-12-14  (10:59)

 - Karol Dučák - Boh ochraňuj Slovensko! - OPEN TEXT

 Počas svojho života som toho veľa preskákal. Pomerne dlho som pracoval a vlastne dodnes pracujem v zahraničí. Najviac v nemecky hovoriacich krajinách: Nemecku, Rakúsku a v nemeckej časti Švajčiarska. Celkove je to vyše 9 rokov, z toho najviac v Nemecku. Naposledy v kuse 4 roky, predtým som absolvoval zopár kratších pracovných pobytov v tejto krajine. Vždy som sa živo zaujímal o kultúru a dianie v krajine, v ktorej som pracoval. Keď som naposledy pracoval v Nemecku, so záujmom som sledoval politické pôsobenie tamojších politikov. Veľké sympatie vo mne vzbudil nemecký spolkový prezident Horst Köhler. Bol som preto veľmi prekvapený, keď som sa dozvedel, že tento kultivovaný muž odstúpil zo svojho postu. Pritom nespáchal nič také hrozné, ako neraz napáchajú slovenskí politici. Stačilo zopár neopatrných vyjadrení pred novinármi a nemecký prezident považoval za potrebné odstúpiť. Nikto ho nenútil. Dokonca ho kancelárka Merkelová prehovárala, aby svoj krok ešte zvážil. Ale tento čestný muž nebol ochotný kupčiť so svojou politickou cťou. Jeho rozhodnutie bolo konečné. Nemecká politická kultúra velí politikom, aby sami ostúpili, ak sa cítia byť skompromitovaní. Nie ako na Slovensku. 

A ešte jeden príklad z Nemecka. Predchodca kancelárky Merkelovej, Gerhard Schröder, z vlastnej iniciatívy vyprovokoval svoj predčasný odchod z postu nemeckého kancelára. Po volebnej porážke jeho SPD v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko vyhlásil, že bude presadzovať predčasné voľby v krajine, aby sa tak presvedčil, či ešte má politickú podporu obyvateľstva pre svoju reformnú politiku. Prvého júla 2005 dosiahol Gerhard Schröder svoj cieľ v dolnej komore nemeckého parlamentu, keď Spolkový snem odhlasoval vyslovenie nedôvery jeho vláde. Nemusel tak urobiť. Do konca volebného obdobia mu zostával ešte rok. Lenže Schröder cítil, že stráca politickú podporu nemeckého obyvateľstva a tak chcel dosiahnuť predčasné voľby, aby dal nemeckým voličom možnosť vyjadriť sa, či si želajú jeho reformnú politiku alebo nie.

A čo Slovensko? Dlhé roky som sa pýtal: kedy už aj na Slovensku budeme mať politickú kultúru, porovnateľnú s tou v Nemecku? Až do nedávna som bol skeptický. Až do chvíle prvého hlasovania o eurovale v slovenskom parlamente 11. októbra 2011. Vtedy sa stalo čosi neslýchané. Malý zázrak na malé slovenské pomery. Časť príslušníkov vládnucej koalície ani nie v polovici funkčného obdobia uprednostnila hlas svedomia pred vidinou politickej kariéry a dobrovoľne sa zriekla politickej moci, pretože by musela konať proti hlasu svedomia. Aj keď bol napokon euroval o 2 dni nato prijatý, predsa len som bol aspoň na chvíľu pyšný na to, že som Slovák. Zdá sa, že konečne sa aj v slovenskej politike začína – síce len nesmelo a ustrašene - udomácňovať nová politická kultúra.

Euroval sa stal skúšobným kameňom charakteru slovenských politikov a čistoty slovenskej politickej scény vôbec. Strašne veľa sa toho v poslednej dobe o eurovale pohovorilo. Stále mi však v tej diskusii chýba jedna podstatná vec. Prečo vlastne Slovensko musí riešiť tento problém? To, že sme dnes súčasťou EU, je jedna vec. Nie som touto skutočnosťou nadšený, ale o našom vstupe do EU rozhodlo referendum a ja som nútený rešpektovať vôľu ľudí, ktorí si vstup do EU želali. O našom vstupe do eurozóny však ľud tejto krajiny nerozhodol. Aj ČR, Poľsko a Maďarsko sú členmi EU, lenže tieto štáty nie sú súčasťou Európskej menovej únie. Prečo je jej súčasťou Slovensko? Kto zavinil, že sme súčasťou eurozóny? Kedy bude zriadená vyšetrovacia komisia, ktorá vyšetrí kauzu zavlečenia Slovenska do eurozóny a vyvodí politické konzekvencie voči nezodpovedným politikom?! Nie je predsa možné, aby títo ľudia naďalej strašili v aktívnej politike! Mali by sa ospravedlniť národu a odstúpiť! Nie, nie, tu nejde o revanš. Tu ide o principiálny postoj. Ide o zavedenie novej politickej kultúry v tejto krajine. Nie je predsa možné, aby niekto donekonečna experimentoval bez následkov s občanmi SR! My nie sme pokusné králiky! Ak také niečo urobí politik v Nemecku, či v inom štáte s vyššou kultúrou politiky, musí zákonite odstúpiť. Aj my, občania Slovenska, musíme naučiť našich politikov niesť zodpovednosť za svoje vladárenie, pretože ak to neurobíme, zatiahnu nás naši politici až na okraj priepasti, odkiaľ už nebude cesty späť.

Často počúvam, že dnes, keď už tu máme euro, je ťažké vrátiť sa späť. Musím však oponovať. Niekedy je lepšie vrátiť sa z polcesty do pekla ako skončiť v pekle. Prijatie súčasného záchranného systému EFSF (European Financial Stability Facility), takzvaného dočasného eurovalu, je totiž len začiatok reťazovej reakcie, ktorá pochová suverénne Slovensko. Našu krajinu čaká prijatie Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), teda takzvaného trvalého eurovalu, či eurovalu-2, ktorý má od júla 2013 nahradiť súčasný euroval. Takže si povedzme, čo znamená prijatie ESM. Celková suma eurovalu-2 je zatiaľ 700 miliárd eur. Z toho pripadá na Slovensko 5 768 000 000 eur. Už teraz je však jasné, že táto suma nebude stačiť a tak ju bude potrebné výrazne navýšiť. Podľa prvých správ, ktoré unikli z Bruselu, by mala byť (predbežne!) suma ESM navýšená na takmer 3 bilióny eur. Čiže viac ako štvornásobok pôvodnej sumy! A to – obávam sa – ešte stále nebude koniec. Nenásytný bruselský moloch bude pýtať viac a viac. Boh ochraňuj naše úbohé Slovensko! 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...


strelec   |   2011-10-15  (08:29)
62%  
mínus plus
  Nedávno som reagoval na článok tohto pána, bol to riadny "šalát" a meno mi vôbec nič nehovorilo. Pohľadal som si o koho sa jedná. Nezaujíma ma bližšie jeho osoba ani prečo tu "dostáva priestor", zaujíma ma obsah čo píše. Ten sa teraz ubral trochu menej osobne a akože vyzliekol tričko, ale o čo viac skryte o to viac tvrdšie píše. Postih za vlastizradu by patril tým, čo znefunkčnili štát - armádu, políciu, sústavnými reorganizáciami celú štátnu správu a samosprávu, čo rozkradli celé hospodárstvo, čo zničili poľnohospodárstvo vrátane vrátenia obrovskej pôdy cirkvi, čo spravili zo Slovákov najlacnejšiu pracovnú silu EU, čo rozoštvali každého s každým. Áno mali by byť súdení a obesení za vlastizradu. Pre Slovensko je úplne jedno, či sa vráti v túto chvíľu z tej cesty do pekla alebo nie. Osud tak malého štátu, menšieho ako hromada veľkých miest, je po tom všetkom už úúúplne jasný. Bod zlomu nie je vstup do eurozóny. Z tejto cesty by muselo nie sa vrátiť, ale "prestúpiť" na úplne inú. Pokiaľ je dianie posledných dní nová politická kultúra, tak musím povedať opäť "pane čo sa vám pri písaní stalo"? Súvislosti autor spája stále svojským spôsobom. Koho trestať za prijatie eura? Dzurindu a autorových "kamošov" v KDH, ktorí prijatie eura schválili alebo Fica, ktorý to splnil a dotiahol do konca, lebo politicky inak ani nemohol, sám by sa odpísal. Pokiaľ autor myslí, že "všetkých ponovembrových" a vie naštartovať Auróru - odvolávam.


Sergej Chelemendik   |   2011-10-15  (10:20)
55%  
mínus plus
  PAN STRELEC - PISETE LEPSIE AKO PAN KUCAK A DAVNO - BUSTE NASIM AUTOROM


nika   |   2011-10-15  (20:39)
58%  
mínus plus
  Keď mám pravdu povedať, ja tomuto článku tiež úplne nerozumiem.
Na čo bol autor pyšný? O akom svedomí koalície hovorí? Fakt neviem...

Ja som si tiež užívala pýchu, na to že som Slovenka. Tak ako kedysi Ľ.Štúr sa nebál mocipánov, alebo Štefánik bol hrdým Slovákom, tak som si to užívala aj ja. Slovensko tvárou v tvár arogantnému EP a jeho predstaviteľom dokázalo sa vzoprieť ich príkazu a povedať nie. Príkaz sprevádzali bububu, ale Slovensko sa nezľaklo.

Všetko čo sa udialo v našom parlamente bolo len plnenie príkazov finančných mecenášov, ktorí štedro dotujú naše pravé a ľavé politické spektrum a oni za to len verne plnia ich príkazy, inak ani nemôžu. Ako poslušní psi. A keď neposlúchnu, musia zložiť funkcie. Neurobili to nezištne, nepošepkalo im to ich svedomie /ktoré sa vyparuje v agónii moci a peňazí/,bolo to na príkaz, bolo to zinscenované divadlo pre hlúpe masy voličov. A masy uverili, tak ako aj autor článku, ktorý zjavne toto divadlo prehliadol. Sulík, ktorý jediný to svedomie ešte má /pretože je v politike krátko/ vyšiel z tejto drámy ako zradca a kolaborant. Ako vždy. Pravda pevne zadupaná do zeme...Lenže pravda sa do zeme zadupať nedá!

Čas sa kráti a lenivá slovač, ohlúpená médiálnymi lžami možno vylezie zo svojej vatičky. Mladí ľudia totiž vidia to, čo my, starší veľakrát prehliadame, vidia holú pravdu, pretože ich cit pre pravdu a spravodlivosť je ešte čistý a ničím nezaťažený...
Blíži sa obdobie, keď poslušné a posrané Slovensko padne na hubu, pretože štátna kasa bude prázdna, bude veľká nezamestnanosť a bude treba bojovať o vlastné prežitie. Áno, tam nás vedie táto kapitalistická nenásytná politika, bažiaca po mamone...
A mladí sa naštvú konečne aj u nás, a výjdu do ulíc... a my s nimi.
Mali by sme sa zamyslieť nad tým, akú budúcnosť sme im pripravili, keď sme im dali ukradnúť ich budúcnosť!
nika   |   2011-10-15  (20:47)
50%  
mínus plus
  Ešte chcem doplniť, že časť vládnej koalície vlastne schválením eurovalu porušila svoje volebné sľuby, kedy pred voľbami nalákala svojich voličov na svoje NIE GRÉCKU, ktoré si žije nad pomery a je lenivé...


calimero   |   2011-10-16  (11:29)
55%  
mínus plus
  Neviem pri najlepsej voli na co je autop taky hrdy. To co sa u nas stalo nema s politickou kulturou nic spolocne. Radicova sa dostala do cela len pre to, ze tam nemohol stat Dzurinda. Nezvladala to, nemala na to a uz od cias trnkokrizy hladala sposoby ako sa z toho vyvliect. Mimochodom za tych par mesiacov co bola v cele zostarla viditelne o 10 rokov. Lenze casom si skutocni sefovia uvedomovali coraz viac ze s Radicovou by museli od koryt vsetci a tak ju nechavali sa trapit. Rana z milosti prisla pre pani Radicovu zo zamoria kde sa rozhodli obetovat slovensku vladu na oltar vyssich cielov, konkretne na oltar europskej integracie. Brusel su v sucasnosti totiz take pomyselne rohy za ktore USA drzi europskeho byka a epizoda so slovenskym natahovanim eurovalu pomoze dat zamienku k posilneniu tych rohov. To je cela hiostoria okolo padu nasej vlady. Nevidim tam vobec nic, na co by sme mali byt hrdi.


svaljavec   |   2013-11-20  (02:22)
50%  
mínus plus
  prečo sa - strelec, nika, calimero, rozčuľujú? To neviem. Veď Karol Dučák tam písal iba o tom, že časť pravicových politikov uprednostnila hlas svedomia.Zámerne, (a zo slušnosti jemu typickej), neuvádza v článku žiadne slovenské mená. Je jasné že myslel na SaS, ktorá bola proti eurovalu. Chcel vyzdvihnúť ich politickú kultúru, ktorá bola o pár dní zadupaná spoluposrancami....

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |