Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Kampaň je zlá, lebo iná byť nemôže - chelemendik.sk

 

Kampaň je zlá, lebo iná byť nemôže

2020-02-23  (05:24)

 - Kampaň je zlá, lebo iná byť nemôže
Peter Javůrek | 11. mája 2010  9:31

Volebné programy sú súbory fráz. Predvolebná kampaň je vyvolávaním plytkých vzruchov a emócií. Predvolebné diskusie sú povrchné. A celý tento cirkus stojí nehorázne veľa peňazí... V tomto duchu by sa dalo pokračovať ďalej, a všetko by to bolo viac-menej pravda. Lenže čo s ňou?
 

Napriek moralizovaniu politikov a médií väčšina ľudí nečíta volebné programy a aj z menšiny tých, čo ich čítajú, ich iba menšina naozaj študuje. Vôbec to však nemusí byť preto, lebo sú hlúpi či ignorantskí. Teória pozná takzvanú racionálnu nevedomosť: keď námaha potrebná na získanie informácií prekračuje prijateľnú hranicu, ľudia sa rozhodujú podľa iných kritérií.

Či sa nám to páči, alebo nie, námaha, ktorú by bolo potrebné vynaložiť na exaktné overenie si splniteľnosti predvolebných sľubov, jednoducho väčšine z nás nestojí za to. Väčšina nemá na to čas, energiu, vzdelanie či peniaze. Navyše mnohí tušia, že ani podrobné štúdium sľubov nezaručí, že po voľbách nebude napokon všetko inak. Ako sa rozhodujú? Tam, kde je tradícia, podľa tradície. Tam, kde nie je tradícia, nastupujú predsudky. Kladné či záporné.

Úspešná predvolebná kampaň (pozor, nemýliť si s užitočnou) je tá, ktorá nezavalí voliča informáciami, ale zvýrazní a zdupľuje tie predsudky, ktoré si vytvoril v období medzi voľbami. O odborníkoch zo SaS, o vlastencoch zo SNS, o štátotvornom Mečiarovi, o záchrancovi menšín Csákym, o sociálnom Smere a strednotriednej SDKÚ...

Kampaň nikdy nemôže byť užitočnejšia ako diskusie, ktoré jej predchádzali. Inými slovami, mesiac pred voľbami sa nezačne úprimnejšia a hodnotnejšia verejná debata o problémoch, keď tie problémy neboli úprimne diskutované doteraz. Nezaujatý pohľad nie je vítaný v čase, keď stranícki roztlieskavači burcujú davy do útoku.

Keďže ide o emócie, politické kampane sú už dávno v rukách kreatívcov z reklamných agentúr. Šomrať na to, že kampaň je nezáživná, teda v dôsledku neznamená pýtať si hodnotnejšie argumenty, ale privolávať na seba ešte onakvejšiu reklamnú pohromu. Kľúč k lepšej demokracii neleží v kvalite predvolebného cirkusu, ale v kvalite politického diskurzu. Ak je ten taký slabý ako u nás, kampaň nič nezachráni.

Zdroj: pravda.sk


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |