Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
Prezidenta varovali pred hmlou aj novinári - chelemendik.sk

 

Prezidenta varovali pred hmlou aj novinári

2020-06-02  (18:44)

 - Prezidenta varovali pred hmlou aj novinári

Pred hmlou prezidenta Poľska varovalo aj lietadlo s novinármi

23. apríla 2010  11:42
Pred hustou hmlou, ktorá v sobotu 10. apríla ležala nad letiskom v západoruskom Smolensku, pilotov špeciálu poľského prezidenta Lecha Kaczyńského nevarovala len riadiaca veža, ale aj druhé lietadlo vopred vezúce do Ruska poľských novinárov. Napísal to poľský denník Rzeczpospolita. Lietadlo s Kaczyńským a ďalšími 95 ľuďmi na palube sa v Smolensku zrútilo, haváriu nikto neprežil.

Poľská delegácia cestovala do Smolenska na spomienkové akcie k 70. výročie katyňského masakru, pri ktorom sovietska tajná polícia NKVD povraždili tisíce poľských dôstojníkov. Účastníkov výpravy bolo toľko, že sa nezmestili do jedného lietadla. Novinári vyleteli z Varšavy predminulý sobotu skoro ráno menším strojom Jak-40.

O jeden a pol hodiny neskôr vyrazilo smerom na Smolensk lietadlo Tu-154 s prezidentom, jeho manželkou a desiatkami osobností verejného života na palube. Obe lietadlá patria 36. pluku dopravného letectva, ktorého piloti prevážajú najdôležitejšie osoby v krajine.

Rzeczpospolita s odvolaním na svoje zdroje píše, že posádky oboch lietadiel spolu komunikovali cez vysielačky. "Vládne lietadlá majú niekoľko rôznych rádiostaníc, cez ktoré sa môžu spojiť nielen s Poľskom, ale is ostatnými lietadlami," vysvetlil Andrzej Kinski, šéfredaktor odborného časopisu Nowa Technika Wojskowa.

Piloti stroja Jak-40 týmto spôsobom hneď po pristátí v Smolensku informovali posádku prezidentského špeciálu o tom, že počasie je minútu od minúty horšie. Varovali ich vraj pred hustnúcou hmlou. "Ak piloti majú užitočné informácie, poskytnú ich ostatným posádkam," popísal zdroj denníku Rzeczpospolita zvyk pilotov z 36. pluku.

Riadiaca veža smolenského letiska pilotovi Tu-154 odporúčala, aby pristál na inom letisku - v Minsku, Vitebsku, prípadne v Moskve. "Pilot sa nemusel riadiť odporúčaním riadiacej veže, ale keby som od kolegu, ktorý na letisku pristál predtým, počul také varovanie, bol by som opatrnejší," povedal denniku nemenovany pilot. Dodal, že piloti z 36. pluku poznajú možnosti lietadla Jak-40 i Tu-154, a preto si myslia, že posádka prezidentského špeciálu nemala brať varovania svojich kolegov na ľahkú váhu.

To, že pilot Tu-154 sa rozhodol pristáť v Smolensku aj cez to, že nad letiskom bola hmla, vyvoláva v Poľsku rad otázok. Podľa jednej z verzií sa pilot mohol snažiť doletieť za každú cenu včas na spomienkový akt k 70. výročie katyňského masakru. Katyňský masaker predstavuje pre mnoho Poliakov do dneška traumu, konzervatívne orientovanému prezidentovi Kaczyńskému nesmierne záležalo na tom, aby sa obetiam NKVD dostalo náležitej pocty.

Zdroj: ČTKSúvisiaci článok:

ВТОРОЙ ПОЛЬСКИЙ ПИЛОТ РАССКАЗАЛ О КАТАСТРОФЕ НАД КАТЫНЬЮ


 


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |