Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
K plynovodu Turecký prúd navrhli pripojiť Eastring - chelemendik.sk

 

K plynovodu Turecký prúd navrhli pripojiť Eastring

2020-08-13  (17:31)

 - K plynovodu Turecký prúd navrhli pripojiť Eastring

4.6.2015


Slovensko navrhlo Rusku pripojiť k Tureckému prúdu svoj plynový systém Eastring (Východný okruh). Do tohto projektu sa chce zapojiť Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a EÚ. Myšlienka predĺženia Tureckého prúdu po území EÚ nadobúda tak praktický význam.

Reč je o pripojení  slovenského plynovodného systému Eastring (Východný okruh) k Tureckému prúdu. Podľa informácií TASS to vyhlásil slovenský premiér Robert Fico  na základe výsledkov rokovaní  s ruským premiérom Dmitrijom Medvedevom.

Podľa slovenského premiéra sa slovenský návrh projektu musí realizovať za účasti a s podporou Európskej únie. „Každá slovenská vláda musí zabezpečiť, aby plynové potrubie prechádzajúce cez Slovensko, nebolo nikdy prázdne," povedal Robert Fico.

Pripomeňme, že Turecký prúd plynovod v Čiernom mori priamo  v európskej časti Turecka má zameniť Južný prúd  a umožniť Gazpromu odmietnuť tranzit plynu cez Ukrajinu od roku 2019.  Jeho  výstavba sa má začať v roku 2016.  Aby mohli štáty EÚ tento plyn odoberať na svojom území, musia vybudovať plynové prepravné kapacity.  Minulý týždeň ohlásilo Grécko pripravenosť zúčastniť sa na budovaní Tureckého prúdu.

Kapacita Tureckého prúdu má predstavovať 63 miliárd kubických metrov ročne. Na turecko-grécke hranice bude ročne prichádzať 47 miliárd kubických metrov plynu.

Kapacita plynovodu Eastring, ohláseného  Slovenskom, by mala v prvej fáze výroby predstavovať 20 miliárd kubických metrov ročne a neskôr sa plánuje postupné zvýšenie na 40 miliárd.

Špecifikom projektu môže byť možnosť dvojstrannej prepravy paliva, teda dodávky paliva v reverznom režime zo severu a západu Európy do balkánskych krajín. Investície sa v prvej fáze plánujú vo výške od 1,4 miliardy do 1,52 miliardy eur.

Robert Fico povedal, že Slovensko sa nemôže vmiešavať do rusko-ukrajinských vzťahov, ani pokiaľ ide o plynovú otázku.

 „Nemôžeme ale len tak pokojne sedieť a čakať, kým Ukrajina vypadne z plynovo-prepravného systému. Preto aktuálnosť projektu bude rásť podľa toho, ako sa bude realizovať projekt Turecký prúd. Takéto projekty môžeme realizovať iba na základe dosiahnutia dohôd medzi štyrmi krajinami a súčasne za účasti Ruska. Zodpovednosť nás núti hľadať alternatívne cesty riešenia tejto otázky,“ povedal slovenský premiér.

Otázka zásobovania plynu na území Slovenska si bude vyžadovať doplňujúcu analýzu, povedal premiér.

Slovenský premiér sa vyjadril v tom zmysle, že ak Slovensko nebude tranzitnou krajinou plynu,  rozpočet krajiny to veľmi výrazne zasiahne.

V závere rokovaní Dmitrij Medvedev oznámil, že  na stretnutí sa hovorilo o možnosti implementácie „tých variantov, ktoré vytvorí Turecký prúd po tom, až sa  plyn dostane ku gréckym hraniciam, pre európske štáty  a možného pripojenia sa k týmto procesom. Priznal, že projekt Turecký prúd má riziká, ale všeobecne  sa veci  vyvíjajú priaznivejšie ako v prípade Južného potoku. „Sme pripravení rozmýšľať nad tým, čo nám ponúkajú aj o kapacitách, ktoré budú potrebné  a ktoré bude treba financovať. Všetko sa to bude robiť s ohľadom na Turecký prúd,“ povedal Medvedev.

Generálny riaditeľ Fondu národnej energetickej bezpečnosti Konstantin Simonov je presvedčený, že návrh Slovenska môže byť pre Rusko výhodný. Zdôrazňuje však, že hlavná otázka spočíva v tom, ako sa bude uskutočňovať preprava rukého plynu od tureckých  a gréckych hraníc, lebo Moskva plánuje priviesť plyn iba sem a ďalej ho treba nejako rozdeľovať. Moskva má záväzky pokiaľ ide o prepravu plynu iba do centrálneho európskeho rozdeľovača plynu v Baumgartene.

Podľa jeho slov je Rusko pripravené vybudovať novú infraštruktúru, ale Brusel to nedovoľuje a zakazuje finančné investície na území EÚ. V takom prípade Rusko navrhuje EÚ budovať potrubia samostatne, pretože Moskva nemôže niesť zodpovednosť za Ukrajinu. „Je v záujme Ruska, aby začala vznikať konkurencia medzi projektmi na dodávku plynu  z turecko-gréckych hraníc európskym spotrebiteľom. Projekt Eastring je teda zaujímavý preto, lebo je to reálny projekt na prerozdelenie ruského plynu v Európe. Tento projekt má jedno veľké plus. Môže využívať už existujúcu infraštruktúru v reverznom režime.

Netreba teda nič mimoriadne budovať, ale je potrebné prijať rozhodnutie na využitie kapacít v reverznom režime,“ povedal Simonov pre Vzgľad.

Aktivizáciu Slovenska Simonov vysvetľuje tým, že Slovensko je tranzitná krajina a zarába na tom nemalé peniaze. Preto, keď sa tranzit plynu na ukrajinskom území ukončí, Slovensko stratí zisky.

„Viete si predstaviť  ako bude realizovaný  projekt na dodávku plynu do Baumgartenu bez Slovenska? Ako to urobiť? Vybudovať potrubie cez Grécko a ďalej cez Taliansko z juhu na sever... Slovensko stratí všetky tranzitné objemy, preto sa začína trochu ponáhľať. EÚ  má približne rok  na to, aby vyhlásilo, že nebude nič budovať. A potom nastane   uvedomenie si skutočnosti, že Putin, ktorý  už Európanom dokázal, že nežartuje, môže zastaviť tranzit plynu do Európy. Keď si to uvedomia, vtedy sa začne prechod k reálnym krokom zo strany EÚ,“ predpovedá Simonov.

Zdroj: Vzgľad


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |