Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
K baníkom zamieri klietka slobody - chelemendik.sk

 

K baníkom zamieri klietka slobody

2020-05-25  (08:01)

 - K  baníkom zamieri klietka slobody

 


 ČTK 

Čilskí záchranári urobili dôležitý krok, aby vyslobodili 33 mužov, ktorí sú od začiatku augusta uväznení hlboko pod povrchom zeme. Vyskúšali špeciálnu kabínu, ktorú dali zhotoviť na vytiahnutie zavalených baníkov. Vyzerá ako úzka klietka. "Na prvý pohľad mi pripadala príliš malá, ale keď som do nej vliezla, bola pohodlná," poznamenala 25-ročná Carolina Lobosová, dcéra jedného z baníkov. Kabínu dali otestovať viacerým príbuzným, ktorí dúfajú v šťastný záver podzemnej drámy.
Čilskí záchranári chcú baníkov spod zeme vytiahnuť pomocou špeciálnej klietky. Vyskúšal si ju aj minister baníctva Laurence Golborne.
Autor: TASR/AP

Klietka slobody prenikne do útrob bane cez prevŕtané šachty. Muži sa nachádzajú 700 metrov pod povrchom. Záchranári hĺbia tri otvory, takže dali vyrobiť rovnaký počet kabín. "Predpokladám, že s vyslobodzovaním sa im podarí začať prvý novembrový týždeň," povedal minister baníctva Laurence Goldborne.

Kabína dostala pomenovanie z gréckej mytológie. Volá sa Fénix - ako bájny vták, ktorý vstal z popola. Pod podlahou klietky sú tri nádrže na stlačený vzduch, ktoré budú zásobovať vyslobodzovaného počas cesty šachtou. "Zmes 40 percent kyslíka a 60 percent dusíka umožní dýchať približne 90 minút, čo by malo bohato stačiť pre vyslobodzovaného baníka," podotkol minister Goldborne. Záchranári veria, že každé vyťahovanie potrvá nanajvýš pol hodiny.

Konštruktéri namontovali do kabíny telefón, aby muži zostali po celý čas v styku so záchranármi. Vybavili ju aj svetlom a samozrejme nebude chýbať pitná voda. Ak klietka uviazne, baník ju môže otvoriť tak, aby sa spustil po lane naspäť do bane.

Nasadenie kabíny do záchrannej akcie závisí od toho, kedy sa podarí prevŕtať šachty k uväzneným mužom. Jedna dosiahla hĺbku 425 metrov, ale keď prenikne až k baníkom, bude ju treba ďalším vrtákom rozšíriť, lebo je príliš úzka. Druhá sa zastavila 125 metrov pod zemou, pretože narazila na problematickú skalu. Tretia je pod povrchom najnižšie - prekonala iba 48 metrov.

Prví ľudia, ktorí potom nastúpia do kabíny, nebudú baníci, ale dvaja záchranári. "Zvezie sa ním odborník na vyslobodzovanie a skúsený lekár. Zistia ich stav a podľa toho určia poradie, v akom budú vyťahovaní," vysvetlil minister zdravotníctva Jaime Manalich. Dodal, že nepredpokladá, žeby bolo potrebné baníkov uspať: "Odhadovaných 15 minút vyslobodzovania je nič v porovnaní s desiatkami dní, ktoré sú pod zemou." Po vytiahnutí prevezú mužov do nemocnice. Aj keby sa cítili v poriadku, musia zostať niekoľko dní na pozorovaní.

Ak všetko pôjde podľa plánu, celá záchranná operácia potrvá dva dni. Baníci uviazli pod zemou 5. augusta. Našťastie cez jeden otvor ich môžu zásobovať vodou, jedlom a liekmi.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |