Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/web/chelemendik.sk/www/debug.php on line 10

Chelemendik.sk
Словацко-русский портал Сергея Хелемендика    
Словакия        Клуб ROSSIJA       Сергей Хелемендик       Dobrá sila       Kontaktujte nás       Prihláste sa    Zaregistrujte sa    
KNIHA O SPRAVODLIVOSTI - Predslov - chelemendik.sk

 

KNIHA O SPRAVODLIVOSTI - Predslov

2021-12-03  (21:49)

 - KNIHA O SPRAVODLIVOSTI - Predslov

Sergej Chelemendik

KNIHA O SPRAVODLIVOSTI

Predslov


Svätý Augustín v 4. storočí povedal, že „pri absencii spravodlivosti sa štát mení na obyčajnú zbojnícku bandu...“.

Svätý Augustín si asi sotva dokázal predstaviť, že štát „pri absencii spravodlivosti“  raz  môže zo „ zbojníckej bandy“   vyrásť    v celosvetové monštrum, regiment ziskuchtivosťou  pomätených „nespravodlivých vládcov“,  ktorí ľudstvo vedú ku vzájomnému vyhubeniu nebývalých rozmerov.

Pritom títo „nespravodliví vládcovia“  budúce globálne zabíjanie  akosi nijako nespájajú s vlastnou budúcnosťou. Zdá sa im, že konkrétne oni budú mať na Zemi raj, aj keď všetci ostatní pozomierajú.

 „MY prežijeme, a ONI  nie. ONI zomrú, a pre nás sa začne alebo bude pokračovať náš pozemský raj.  Pretože ONI prekážajú NÁM a nášmu pozemskému raju. Je ICH príliš veľa.“

Ľudia boli asi vždy takí a vždy sa tak správali – navzájom zápasili o blahobyt a donekonečna bojovali. Pravda, tieto vojny boli jednoduchšie a pochopiteľnejšie – armády sa zišli na bojovom poli. Iný bol svet, ešte nebol miestom, kde všetci ľudia žijú spolu. Ľudia žili viac-menej v izolovaných civilizáciách a  bolo ich oveľa menej. Za posledných sto rokov sa  ale všetko akosi zmiešalo a miesi sa čoraz hustejšie a krutejšie.

Ešte pred sto rokmi v metropole sveta, v Londýne, vládcovia sveta Angličania, presvedčení o večnom blahobyte Britského impéria, jazdili metrom a na prvých autách pripomínajúcich samovar pozerali  nemé filmy v sprievode chrapľavých zvukov klavíru a zo zvyku štvali proti sebe Nemcov, Francúzov a Rusov. Pripravovali   ďalšiu európsku vojnu  podľa starého osvedčeného britského receptu.

V rovnakom čase stámilióny Číňanov mlčanlivo pestovali ryžu a o Londýne, metre a kine nemali ani potuchy. Amerika bola vtedy beznádejne odľahlým, Bohom zabudnutým miestom, Japonsko sa oneskorene snažilo prebrať od Britov imperiálne ťahy a ruský cár Mikuláš II. sa dojímavo staral o svoju rodinu a spolu s milovanou nemeckou manželkou sa triasol o zdravie chorľavého cároviča, následníka trónu. Neuvedomoval si a nedovtipoval sa, že tento trón je odsúdený na zánik, že jeho Rusko bude ukrižované na oltári svetového pokroku a jeho samotného, spolu s krásnou a zbožňovanou rodinou, budú na smrť bodákmi dobíjať maďarskí nájomní vrahovia v pivnici Ipaťjevského domu v Jekaterinburgu.

Tu sa zastavíme po prvý raz. Ak by bol ruský cár iný, iný by bol osud Ruska a spolu s ním aj osud celého sveta.

Cár Mikuláš II. mohol meniť svet, mal na to všetky potrebné nástroje, veľa silných a rozumných ľudí v Rusku ho pobádalo smerom k lepším rozhodnutiam. Smerom k záchrane. Pobádalo zúfalo, ale bezvýsledne.

Ruský cár,   neuvedomujúc si, nevidiac a necítiac význam toho, čo sa deje, priviedol Rusko k masakre, ktorá sa stala súčasťou svetovej masakry a ktorá zmenila celý svet. Hovorí sa, že jeho posledné slová patrili vrahom a Bohu: „Pane, odpusti im, lebo nevedia, čo činia!“

Cár Mikuláš II. bol vynikajúci človek, ktorý nemal takmer nijaké chyby. Bol dobrý, skromný, ostýchavý, bol nežným manželom a otcom, úprimne miloval Rusko a jeho ľudí, bol pripravený obetovať všetko pre blaho národa a, čo je dnes pre nás obzvlášť zarážajúce, bola mu cudzia akákoľvek hrabivosť, teda nebol chamtivý.

Uvedomoval si, čo robí v auguste 1914, keď Rusko hnal do samovražednej vojny, ktorú chceli a po ktorej túžili nepriatelia Ruska? Asi sotva.

Mohol nevohnať?

Prirodzene, že  mohol. Cár mal veľa možností, aby zišiel z tejto cesty vedúcej do záhuby,  ale v tom čase ako jeden z vládcov sveta nevyužil ani jednu z nich. Viedol ho akýsi zlý osud.

Tu sa zastavíme  po druhý raz, aby sme opäť zopakovali: ak by na mieste skvelého a dobrého človeka Mikuláša II. bol ktokoľvek z jeho cárskych predkov predchádzajúcich dvoch storočí, s výnimkou Pavla I., Rusko by bolo zachránené. Pretože cárska moc v Rusku pred sto rokmi vonkoncom  nebola prázdnym slovom.

V takom prípade  by dnes Rusov  bolo nie menej ako 500 miliónov.

A  nejde tu len o početnosť ruského národa, aj keď  má veľký význam. Ruský cár pred sto rokmi mal tú moc, aby  nasmeroval svet nie tam, kam sa svet vydal a doteraz kráča.

Cárom bol však on a Rusko čakala svetová vojna, revolúcia, občianska vojna, Lenin, Stalin...

Prečo  tak zvláštne uvažujem zrazu: „ak by“ – v súvislosti s dejinami, ktoré navonok ako keby nikoho nič neučia? Pretože, nemajúc možnosť, aby sme minulosť zmenili, môžeme si z minulosti zobrať aspoň Poznanie. A pre toto Poznanie je „ak by“ užitočné. V tomto konkrétnom prípade je užitočné Poznanie, že na mieste vládcu sveta sa skôr či neskôr objaví niekto, kto bude pripomínať posledného ruského cára.

Tu sa zastavíme po tretí raz a povieme to najdôležitejšie: svet nemá ďalších sto rokov na to, aby pokračoval po  ceste, po ktorej kráčal. Svet sa hýbe čoraz  rýchlejšie, naberá na rýchlosti.

Kto vlastne dnes riadi tento zrýchľujúci sa pohyb? Marx a jeho nasledovatelia si mysleli, že svet   riadia objektívne zákony rozvoja, ktoré poznali práve oni a používali v praxi. To celé sa  nazývalo historický materializmus, kým  v Sovietskom zväze neprišiel k moci najlepší stavropoľský traktorista Michail Sergejevič Gorbačov, ktorý za zrátané roky zbúral „socialistické spoločenské zriadenie“ a historický materializmus tak položil hneď na dve lopatky.
Pokým sa ešte neobjavil nový Marx, poviem svoje slovo, prosté  a spravodlivé.

Nášmu svetu dnes vládnu egocentrickí netvori, posadnutí chamtivosťou a mániou zabíjania zbytočných ľudí. Prvý raz som o tom napísal v roku 2002 v knihe My... ich! a odvtedy je situácia horšia. Egocentrickí netvori   ešte viac zosilneli a vystúpili z tieňa. Sú hrdí na   svoju úlohu, presvedčení o svojej pravde a začali sa pretŕčať na verejnosti.

Svetu dnes vládne už ľahko identifikovateľná verejne známa ,„zbojnícka banda“ falšovateľov peňazí, posadnutých chamtivosťou pomätencov, ktorí ešte včera drzo vyhlasovali, že  vedia, kam svet kráča. Nevedia a ani nechcú vedieť! A svoju nevedomosť sa dokonca prestali snažiť zakrývať smiešnymi učeniami   ako neokonzervativizmus, neoliberalizmus či globalizmus.

Rozbiehajú  a urýchľujú pohyb sveta, dávajúc si navonok obyčajné, pochopiteľné ciele ako moc, vlastníctvo a peniaze. Ale výsledky ich úsilia sú stále menej zrozumiteľné. Moc a peniaze strácajú pred našimi očami svoj odveký význam, stávajú sa neurčité, nepolapiteľné.

Do tejto bandy patrí niekoľko tisíc „najvyšších vládcov“. Tí najvyvolenejší  z nich vlastnia  svetovú tlačiareň falošných peňazí  s názvom Federálny rezervný systém USA.

Sú to oni, ktorí vlastnia  „svetový mainstream“, generátor celosvetovej lži – dnes sa táto mozgovymývačka označuje ako „nezávislé médiá“.

Sú to oni, ktorí vlastnia a využívajú vojenskú mašinériu USA – jediný uvedomelý a  zrozumiteľný výdobytok Ameriky ako civilizácie. Reálnu zbraň reálnej moci.

Čo chcú týchto niekoľko tisíc „najvyšších vládcov“? O čo sa snažia? Kvôli čomu robia to všetko, čo robia – tlačia falošné peniaze a bez ustania plodia celosvetovú lož?

Práve toto v skutočnosti nevie nikto. Niet sa na to koho opýtať, „najvyšší“ sú zahalení rúškom tajomstva. Hovorí sa, že  chcú vládnuť svetu, ale to je očividná lož, pretože každé vládnutie nesie zodpovednosť za jeho výsledky. Oni nechcú vládnuť svetu, ale iba „užívať ľahkú penu života“, ale čo to vlastne je táto ich „ľahká pena“?

Hovorí sa, že hľadajú bohatstvo, no v takom prípade čo je  ich bohatstvo, ak peniaze, ako sa ukazuje, už sami dávno vyrábajú podľa vlastného uváženia a svet im to všeobecne schvaľuje? Falošné peniaze vlastnej výroby, nakreslené v počítači niekde v New Yorku - to je bohatstvo?

Možno potrebujú všetky zdroje našej malej planéty?  Isteže potrebujú, ale opäť sa pýtam – načo? Aby z ropy, znovu urobili peniaze?

Možno majú  pôžitok z toho, že ako neveľká hŕstka môžu utláčať ostatných, cicať z nich šťavy a krv. Možno sú obyčajní sadisti?

Možno, ale sú ich tisíce, v lepšom prípade desaťtisíce, a tých ostatných sú miliardy. Aký sadizmus už len z toho môže vyjsť? Nuž áno, sú bohatí, majú moc; nuž nech   každý z nich umučí po tisícke obetí, veď aj tak  to nič neznamená v porovnaní s nejakým podozrivým zemetrasením na Haiti, nehovoriac už o svetových vojnách!

Možno sú to nejakí zvláštni sadisti? Možno je ich sadizmus   špecificky masový a vyžaduje si likvidáciu týchto miliárd ako najvyššieho a vrcholného uspokojenia chorej vášne?

Aj to je možné, ale to už je príliš zložitá úchylka.

Najpravdepodobnejšia odpoveď  znie: bezpodmienečne chcú akoby vládnuť celému svetu naraz, alebo si aspoň myslieť, že vládnu, pretože to uspokojuje ich  ctižiadosť, márnivosť a túžbu po moci a prináša im to neopísateľný pocit vlastnej dôležitosti. Niekde v Ženeve načarbem niečo perom na papieri – a tam v Afrike zomrie alebo prežije milión mne podobných.

Čo už, asi je to najviac pravdepodobné, ale potom to nie sú nijakí stelesnení diabli, nijakí nadľudia, ale takí istí ľudia, ako všetci ostatní. Nudní  ctižiadostivci, ktorých nami nespoznané zákony Dejín náhle vyšvihli na vrchol a nechali ich vládnuť.

V každom prípade existuje nádej, že „najvyšších predstaviteľov“ predsa len niečo spoločné spája s miliardami obyčajných smrteľníkov.  Zrejme aj tí „najvyšší“  chcú žiť. A nech by si už čokoľvek   pod týmto slovom predstavovali, slovo žiť  má aj absolútny význam.

Žiť znamená byť živý, teda nebyť mŕtvy.

Myslím, že aj „najvyšší vládcovia“ sveta chcú byť živí, a nie mŕtvi.

Čiže, ako s obľubou hovoria Yankeeovia, toho, čo nás spája,  je viac, než toho, čo nás rozdeľuje.

Tu sa zastavíme posledný raz, skôr než sa tvárou obrátime ku Spravodlivosti.

Iba zopakujeme: hŕstka pomätených falšovateľov peňazí, ktorí si v posledných desaťročiach uzurpovali moc nad svetom, ktorí šialene urýchľujú beh ku priepasti, aj to sú iba ľudia z mäsa a kostí. Nie je podstatné kto sú - chamtiví pomätenci, patologickí ziskuchtivci, chorí ctižiadostivci či sadisti nového druhu. Podstatnejšie je niečo iné  - takmer všetci sú Yankeeovia, ktorých početné duševné a intelektuálne defekty sú svetu široko známe zásluhou Hollywoodu, ktorý stvoril množstvo ustavične „svet zachraňujúcich“ filmových bábok   na filmovom plátne. A pokým sa svet na toto zachraňovanie pozerá, Yankeeovia sa rezko prehrabávajú v peňaženkách divákov.

Nie sú to mutanti, ani bioroboti, ktorí sa votreli do davu ako mimkry a neviditeľné bytosti. Sú to jednoduchí, vulgárni Yankeeovia, posadnutí vlastnou nadutosťou, ktorí  pre pohodlie tých, čo ich vystriedajú, sa usadili v New Yorku a vo Washingtone. Kde skôr či neskôr s nimi niekto spraví rázny koniec. Hoci žiadalo by sa čím skôr.

Títo falšovatelia peňazí sú len povýšeneckí pokrytci, ktorí stratili zdravý rozum už niekoľko generácií dozadu. So stuhnutými idiotskými úsmeškami na nedobrých tvárach. Tá najzávažnejšia otázka v súvislosti s nimi je v skutočnosti prostá: prečo  práve oni dnes vládnu svetu? Prečo sa nenašiel niekto lepší?

Je  chybou Dejín alebo naším spoločným smutným osudom vidieť už veľa rokov v postavení „najsilnejších mužov sveta“ karikatúrne postavy ako Bush mladší alebo Obama nežný?

Túto otázku raz určite v budúcnosti budú klásť: čo by bolo so svetom, ak by nevládli oni? No obávam sa, že celé to môže vypáliť tak, že túto užitočnú otázku zo série „ak by“ už nebude mať kto položiť.

Preto  dnes položím aktuálnejšiu otázku: čo bude so svetom, ak mu aj naďalej budú vládnuť oni? Vari títo egocentrickí netvori s nekalou minulosťou a ešte nekalejšími predstavami o budúcnosti sú jedinou voľbou ľudstva? Naozaj sú takí nezraniteľní, ako si zvykli sami seba vidieť?

Aj oni sú smrteľní, aj ich sa dá nájsť, izolovať a zničiť.

Dajú sa „prekuknúť“, predpovedať, aj na nich sa dá vplývať,   manipulovať s nimi.

Dá sa ich zahnať do pasce a prinútiť ich, aby navzájom požierali jeden druhého – urobiť s nimi len to, čo oni robia s inými.

 A vôbec, dá sa  toho   robiť veľa.

Existuje ale jedno hlavné NESMIE  SA.

Nesmie sa zopakovať fatálna chyba Mikuláša II., vynikajúceho človeka, ktorý nedokázal zachrániť Rusko, keď sa to dalo. Dobrého človeka, ktorý napríklad veľa rokov mal možnosť zničiť tých, ktorí neskôr zabili jeho samotného a jeho deti v pivnici v Jekaterinburgu. Mikuláš II. mohol zničiť zopár desiatok patologických rebelov a zachrániť tak Rusko. Mohol, ale nedokázal.

A hoci Rusko prežilo, môžeme a musíme to povedať priamo: ak by Rusko za posledných sto rokov nestratilo minimálne dvesto miliónov tých, čo zahynuli a nenarodili sa, ak by špička ruskej civilizácie nebola zlikvidovaná v revolúcii a občianskej vojne, banda falšovateteľov peňazí, týchto egocentrických netvorov, by dnes svetu nevládla.

Svet by bol celkom iný, pretože celkom iný by bol podiel Ruska a Rusov na jeho osude.

Nechcem tým tvrdiť, že by bolo zaručene lepšie.

Ale možno by nebolo tak zle, ako dnes.

Je vôbec možné neopakovať osudové chyby minulosti?

Je, ak ešte existuje vôľa žiť.

Tento text nie je o tom, akí sú Yankeeovia zlí a ako zle vládnu svetu.

Hoci priznávam, že sa mi nikdy veľmi nepáčili a s vekom sa mi páčia čoraz menej.

Tento text má dôležitejšiu úlohu. Konkrétne, pokúsiť sa nazrieť do budúcnosti, z hľadiska ktorej to, že sa Yankeeovia objavili na čele „svetového progresu“, je iba epizóda trvajúca niekoľko desaťročí.

Nijako neporovnateľná  s takou Rímskou ríšou.

Vrátim sa ku začiatku – rímski imperátori nemali možnosť zničiť všetkých ľudí. Dokonca aj ak by v záchvate zúfalstva  pocítili podobné túžby.

Takéto možnosti nemali ešte ani britskí imperialisti iba pred   sto rokmi.

Vznikli celkom nedávno a doteraz čisto technicky jadrová apokalypsa sa sústreďuje v rukách Američanov a Rusov.

Ešte celkom nedávno sa Hitler snažil zničiť celé národy a civilizovaný Západ proti jeho plánom v zásade nič nenamietal, keď bola reč o Slovanoch, ktorí sa nejako nenaučili predkladať svetu svoj holokaust. Hitler to však nemohol a nedokázal.

Zato oni, súčasní „najvyšší vládcovia“, môžu.

A dokážu to všetci, ktorí prídu po nich.

Úlohou tohto textu je pozvať k úvahám o tom, ako žiť ďalej, všetkých tých, ktorí vedia rozmýšľať a majú vôľu žiť.

Pokračovanie nabudúce

 


 - DINOSAURY SLOVENSKEJ POLITIKY

Sergej Chelemendik

DINOSAURI SLOVENSKEJ POLITIKY

 

V známom filme  sa Jurským parkom označovala  rezervácia dinosaurov kdesi na ostrove, kde prehistorické dinosaury, ktoré sa nejakým zázrakom zachránili, priniesli hrdinom filmu veľa nových nezabudnuteľných pocitov.

 Čo s tým má spoločné slovenská politika?

 

 


 - KTO BUDE ĎALŠÍ?

Veľa rokov som nepísal o slovenskej politike, ale pri pohľade na udalosti posledných dní si kladiem otázku, či to bolo správne. Čo ak náhodou  sú moje texty o slovenskej politike potrebné a užitočné?

Ešte ani nestihol poriadne vyschnúť „elektronický atrament“ eseje Dinosauri slovenskej politiky, keď nastalo epochálne zemetrasenie na slovenskej politickej scéne, ktoré Fico opísal približne takto: ukázalo sa, že stačili dve tlačové besedy (mali sa na mysli jeho vlastné vystúpenia o korupčnej minulosti  SDKÚ), a Dzurinda „pustil do gatí“.

Pokúsim sa prebiehajúce udalosti opísať trochu literárnejším  a elegantnejším štýlom.

Predstavme si veľký ponurý palác, kam dôvtipný detektív vyšetrujúci zločiny, Hercule Poirot,  listami pozve účastníkov jedného veľkého zločinu storočia – slovenskej privatizácie.
Hostia sa zišli, porozchádzali do svojich izieb, nastala noc, keď sa zrazu ozval srdcervúci výkrik.  Uprostred veľkej obradnej sály ležala s podrezaným hrdlom mŕtvola jedného z hlavných podozrivých, predčasne šedivého a neúmerne svojmu veku vyschnutého strýčka Mikuláša.


 

 

VIDEO seriál Moskva očami Sergeja Chelemendika


 - Pravda o 2. svetovej vojne

Seriál Pravda o 2. svetovej vojne -

úryvky zo životopisu Adolfa Hitlera


 - Seriál klimatická katastrofa

Analytický seriál Klimatická katastrofa
 - Sen žobrákov o dome za 500 tisíc Eur

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

Nešťastné a okradnuté deti 


Analytický seriál Michaila Leonťjeva:

Veľká americká diera

 

http://tmp.aktualne.centrum.sk/soumar/img/1041/76/10417632-peter-stanek.jpg Cyklus televíznych dialógov s Petrom Staněkom                      VIDEO seriál Poliny Chelemendikovej:
               Magický Nepál, Neuveriteľná India


 - VOĽBY 2010 - Ako to bolo naozaj?


VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:

VOĽBY 2010 - AKO TO BOLO NAOZAJ?


 - Rusko a budúcnosť Slovanov

VIDEO seriál Sergeja Chelemendika:
Rusko a budúcnosť Slovanov


 -  Serial Národná idea

 Seriál Sergeja Chelemendika:
 Národna idea

chelemendik.sk


  

Všetky články z tejto rubriky nájdete tu...

Do fóra môžu prispeivať iba členovia so zaplateným predplatným.


Сергей Хелемендик – книги, статьи, видео, дискуссииСловакия – страна, люди, бизнесСловацко-русский клуб предпринимателей ROSSIJASergej Chelemendik - knihy, články, videá, diskusieHnutie Dobrá sila – projektySlovensko-ruský klub podnikateľov ROSSIJAДеловые предложенияObchodné ponuky
 ZÁBAVAKNIŽNICA - TEXTY, VIDEÁNOVINKY PORTÁLUDiskusie
Blogy

| chelemendik.sk | chelemendik.tv | chelemendik.ru | ruské knihy, knihkupectvo, matriošky, filmy | handmade |